عربستان سال ۲۰۱۲ به اسد پیشنهاد داده بود برای ماندن در قدرت از ایران دست بکشد

13910715000055_PhotoAشاه عربستان پیش از رمضان سال ۲۰۱۲ در پیامی به اسد از او خواسته بود با ایران ارتباطش را قطع کند تا در ازای آن ریاض باقی ماندن او در قدرت را تضمین کند.
عربستان سال ۲۰۱۲ به اسد پیشنهاد داده بود برای ماندن در قدرت از ایران دست بکشد«ملک عبدالله» شاه عربستان در پی آغاز ناآرامی‌های سوریه قبل از ماه رمضان سال ۲۰۱۲ از طریق هیئتی محرمانه در پیامی به «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه از وی خواسته ارتباطش با ایران را قطع کند تا در ازای آن، باقی ماندنش در قدرت و پایان درگیری‌ها را تضمین کند.

در پی این پیام اسد با ایران در این زمینه مشورت کرده و تهران از او خواسته که گزینه‌ای که مناسب تر است انتخاب کند که اسد به ریاض پاسخی منفی می‌دهد و همین مسئله سبب می‌شود که «سقوط اسد» به شعار اصلی کشورهای حاشیه خلیج فارس تبدیل شود.

بعد از گذشت یک سال از این و ماجرای سقوط نکردن اسد، قطر تاوان این شکست را پرداخت کرد تا «بندر بن سلطان» رئیس دستگاه اطلاعاتی عربستان به نمایندگی از این کشور پرونده بحران سوریه را به دست بگیرد.

به این ترتیب با انتخاب «احمد الجربا» که وابستگی او به عربستان آشکار است، تلاش‌های ریاض برای تسلیح و حمایت مالی معارضان افزایش یافته است.

بر هیچکس پوشیده نیست که این تحرکات عربستان با جنگ داخلی قدرت و خلافت در این کشور بی ارتباط نیست اما بخشی از این اقدامات عربستان به تلاش برای بازگرداندن این کشور به صحنه قدرت منطقه‌ای و به دست گرفتن پرونده‌های حساس خاورمیانه مربوط می‌شود.

این اقدامات عربستان با همت «بندر بن سلطان»، «متعب بن عبدالله» و «محمد بن نایف» و البته با هماهنگی کامل با ایالات متحده صورت می‌گیرد.

نگرانی از نقش دوحه در منطقه به پایان رسیده و ترکیه درگیر مشکلات داخلی خود شده است، پروژه گروه اخوان المسلمین به پایان رسیده و عربستان نقش خود در حوادث اخیر مصر و شادی از این مسئله را کتمان نمی‌کند.

اما عربستان هنوز در مسئله لبنان، عراق و سوریه، ایران را مانعی برای خود در تبدیل شدن به قدرت اول در منطقه به شمار می‌آورد.


اخبار مرتبط

 • آیت الله مکارم شیرازی:باید بر مشترکات بین ادیان تکیه کرد
 • دشمن حرم مطهر رضوی را مورد هجمه قرار داده است
 • توصیه های مهم آیت الله وحید خراسانی به حجاج
 • رژیم صهیونیستی دولت‌هایی را که به سمت روابط عادی‌سازی با آن رفتند استثمار می‌کند
 • مسئولین برای رفع گرانی ها اراده قوی داشته باشند
 • مسلمان واقعی با مسیحی‌ واقعی اختلافی ندارد/ می‌توانیم با جهان کار کنیم
 • درد مردم را بیان می کنیم؛ اما صدای ما به جایی نمی رسد
 • توجه به ظرفیت‌های درونی اسلحه تحریم را از کار می‌اندازد
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  + 8 = 12