چارچوب های منبر جذاب و تاثیرگذار

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی(ص)، تاثیرگذاری و جذاب شدن منبر را مبتنی بر چهار اصل دانسته و گفت: برای پخته شدن و جذاب شدن منابر چهار عنصر “موضوع”، “محتوا”، “مخاطب‌شناسی” و “شیوه القاء “مورد نیاز است.

 حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی، در اجلاسیه فارغ‌التحصیلان سفیران هدایت، در مجتمع فرهنگی علویون قم، با اشاره به آیه ۳۳ سوره فصلت، خاطرنشان کرد: خداوند در این آیه می‌فرماید بهترین چیز برای انسان آن است که به سوی خدا برود و مردم را در مسیر الهی قرار دهد.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی(ص) درباره نقش منبر در حفظ دین و تقویت فرهنگ و ارزش های جامعه، یادآور شد: یک منبری انسان هنرمندی است که مطالب را با هم پیوند می‌دهد و به مخاطبان عرضه می کند.

وی یادآور شد: در منابر باید تا حد لازم از طرح مباحث عرفانی پرهیز کرد و بهتر آن است که به فرموده بزرگان منابر و سخنرانی‌ها متن محور باشد.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی، تاثیرگذاری و جذاب شدن منبر را مبتنی بر چهار اصل دانست و تصریح کرد: برای پخته شدن و جذاب شدن منابر چهار عنصر موضوع، محتوا، مخاطب‌شناسی و شیوه القاء مورد نیاز است تا منبر اثرگذاری لازم را داشته باشد.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی(ص) به اهمیت موضوع سخنرانی‌ها و منابر اشاره کرد و ابراز داشت: موضوع باید مفید، کاربردی، مورد نیاز، متقن، جذاب و مبتلابه باشد تا بتواند مخاطب را به سوی خود جلب کند.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی، مخاطب‌شناسی را از بایسته‌های یک سخنرانی ایده‌ال خواند و گفت: یک منبری باید مخاطب‌شناس باشد و بنا به فراخور مخاطب اعم از این که داوطلب باشد یا مجبور، مطالب را عرضه کند.

وی، پردازش نامناسب را از آفت‌های محتوایی در سخنرانی‌ها توصیف کرد و خاطرنشان کرد: محتوا باید پخته و پردازش مناسب داشته باشد و در تامین محتوا باید از تک‌نگاری و کتب تاریخی استفاده کرد.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی(ص) در پایان با اشاره به سه مقوله مهم در سخنرانی‌ها که باید بیش از پیش به آنها پرداخته شود، گفت: تشکیل خانواد، تحکیم خانواده و تکثیر نسل از جمله مباحثی است که در سخنرانی‌ها باید به آن توجه کافی شود، چرا که در جامع امروز نیاز مبرم به این سه مقوله دارد


اخبار مرتبط

 • اقدامات روزآمد حوزه بیشتر اطلاع رسانی شود
 • محورهای پژوهشی و تبلیغى ماه صفر
 • از ایجاد فرقه و تفرقه تا ترور مردم و مسؤولان در دهه نخست انقلاب
 • آیت الله نوری همدانی خواستار توجه به مشکلات معیشتی طلاب شد
 • تأکید آیت الله علوی گرگانی بر ضرورت اجرای طرح هدفمندی مرکز خدمات
 • سعی شیاطین برای واگرایی هنر و هنرمندان از مفاهیم انقلاب را باطل کنید
 • بر همت رزمندگان دلیر فلسطینی درود می‌فرستم
 • مسلمانان به یاری مردم فلسطین بشتابند
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  7 + 9 =