حوزه‌های علمیه باید زمینه را برای ایجاد تمدن نوین اسلامی آماده کنند

آیت‌الله جوادی آملی با این‌که حوزه‌های علمیه باید در زمینه توجه، تحقیق و تأمل در احادیث عقلی اهل‌بیت(ع) حرکت کنند، گفت: اگر سنت قائمه و فریضه عادله تقویت شود، زمینه برای ایجاد تمدن نوین اسلامی شکل گرفته ظهور پیدا می‌کند.


جمعی از اعضای هیأت رییسه مجمع عالی حکمت اسلامی با حضور در محل بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسرا با حضرت آیت الله جوادی آملی دیدار و گفت وگو کردند.

در این دیدار حضرت آیت الله جوادی آملی در سخنانی با بیان سابقه حضور علم فلسفه در حوزه های علمیه گفت: نکته اساسی که همگان باید مد نظر داشته باشند این است که اصل برای ما همان قرآن و عترت است و اگر سخنی حتی در فقه، اصول و یا فلسفه بر خلاف قرآن و عترت باشد، برای ما قابل قبول نیست. لذا هر دیدگاه و یا اختلاف نظری باید در سایه توجه به این دو اصل باشد که اولاً، قران و عترت در همه حوزه های علمی اصل هستند و ثانیا اگر فهم ما از مطلبی مطابق با قرآن و عترت نبود، آن را به حساب سطح فهم خود بگذاریم.

مفسر برجسته قرآن کریم در فراز دیگری از سخنان خود به جایگاه و ضرورت پرداختن به علم در دین مبین اسلام اشاره کرد و بیان داشت: خدایی که آموختن علم را برای انسان یک فریضه قرار داده است و به آن سفارش موکد کرده، خود مشخص کرده است که دانش پژوهان باید به دنبال چه علمی بروند. خداوند علوم ثلاثه یعنی "آیات محکمه" ، "فریضه عادله " ، "سنت قائمه" را به انسان معرفی نموده است که متاسفانه در حوزه های علمیه ما هر سه ی این علوم به فقه و اصول تفسیر شد و لذا جای خالی برخی از علوم در حوزه های علمیه احساس می شود.

وی حوزه های علمیه را به توجه، تحقیق و تامل بیشتر در احادیث عقلی ائمه اطهار علیهم السلام توصیه کرد و اظهار داشت: علوم عقلی در حقیقت بخشی از آیات و روایات می باشد که می تواند ایات محکمه را تبیین نماید، تا از این طریق سنت قائمه و فریضه عادله تقویت شود و در نتیجه زمینه برای ایجاد تمدن نوین اسلامی شکل گرفته و بروز و ظهور بیابد.


اخبار مرتبط

 • اقدامات روزآمد حوزه بیشتر اطلاع رسانی شود
 • محورهای پژوهشی و تبلیغى ماه صفر
 • از ایجاد فرقه و تفرقه تا ترور مردم و مسؤولان در دهه نخست انقلاب
 • آیت الله نوری همدانی خواستار توجه به مشکلات معیشتی طلاب شد
 • تأکید آیت الله علوی گرگانی بر ضرورت اجرای طرح هدفمندی مرکز خدمات
 • سعی شیاطین برای واگرایی هنر و هنرمندان از مفاهیم انقلاب را باطل کنید
 • بر همت رزمندگان دلیر فلسطینی درود می‌فرستم
 • مسلمانان به یاری مردم فلسطین بشتابند
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  3 + = 11