آیت‌الله وحید خراسانی: ترس از قدرت‌ها و امید به اربابان قدرت و ثروت آفت بشر امروزی است

 حضرت آیت‌الله وحید خراسانی با تأکید بر این‌که اگر عبادت و کار ما تنها برای خدا باشد به حقیقت عبودیت رسیده‌ایم، گفت: بشر گرفتار دو آفت ترس و امید است؛ می‌ترسیم از قدرت‌ها و به ارباب ثروت، قدرت و مقام امیدوار هستیم.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت‌الله حسین وحید خراسانی از مراجع تقلید در درس تفسیر قرآن که صبح امروز در مسجد اعظم قم برگزار شد به ادامه تفسیر سوره مبارکه «یس» پرداخت.


وی با اشاره به آیه «وَآیَهٌ لَّهُمْ أَنَّا حَمَلْنَا ذُرِّیَّتَهُمْ فِی الْفُلْکِ الْمَشْحُونِ» اظهار داشت: در فلک دو جنبه مادی و معنوی وجود دارد که به هر دو در قرآن تذکر داده شده است.


این مرجع تقلید با استناد به آیه «هُوَ الَّذی یُسَیِّرُکُمْ فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ حَتَّى إِذا کُنْتُمْ فِی الْفُلْکِ وَ جَرَیْنَ بِهِمْ بِریحٍ طَیِّبَهٍ وَ فَرِحُوا بِها جاءَتْها ریحٌ عاصِفٌ وَ جاءَهُمُ الْمَوْجُ مِنْ کُلِّ مَکانٍ وَ ظَنُّوا أَنَّهُمْ أُحیطَ بِهِمْ دَعَوُا اللَّهَ» به تبیین جنبه معنوی فلک اشاره کرد و افزود: در این جا دو باد می‌وزد، یک باد فلک را به مواهب مادی و باد دیگر به مواهب معنوی هدایت می‌کند؛ یک قسم مربوط به روح و قسم دیگر مربوط به جسم است.

 

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه با بیان این که برای هر دردی دوای آن نیز معین شده است، گفت: اما ما نه اهل علم و نه اهل عمل هستیم تا به این مسائل دست پیدا کنیم.


وی در ادامه به ماجرای حضرت نوح(ع) پرداخت و خاطرنشان کرد: حضرت نوح(ع) با آن عظمت وقتی سوار کشتی شد قلبش لرزید و فرمود که خدایا من از غرق شدن می‌ترسم، جواب آمد هزار مرتبه بگو «لا اله الا الله» وقتی امواج دریا شروع شد کشتی به اضطراب افتاد نوح نجی‌الله شروع به گفتن این ذکر کرد وقتی به هزارمین مرتبه رسید کشتی آرام گرفت و بعد از  پیاده شدن دستور داد انگشتری برایش ساختند که در آن «لا اله الا الله» الف مره حک شده بود و این انگشتر تا دم مرگ و در قبر با ایشان بود.


حضرت آیت‌الله وحید خراسانی با تأکید بر این‌که محشر عظمی رسیدن بشر به فطرت است،‌ ابراز کرد: انسان وقتی در معرض مشکلاتی همچون غرق شدن قرار می‌گیرد چه حالی پیدا می‌کند و آن حال اگر در موارد عادی زندگی وجود داشته باشد، انسان به غایه الغایات خلقت می‌رسد.


استاد برجسته تفسیر قرآن بیان کرد: پیامبر(ص) از خدا در شب معراج سؤال کرد که کدام عمل افضل از همه اعمال است، جواب آمد که هیچ چیزی نزد من افضل از توکل و رضایت به چیزی که قسمت شده، نیست.


وی ادامه داد: پیامبر(ص) از جبرئیل پرسید حقیقت توکل چیست، جبرئیل پاسخ داد: حقیقت توکل این است که انسان برسد به این حرف که هیچ آفریده‌ای از نخستین تا آخرین آنها نافع و ضار نیست.


این مرجع تقلید با اشاره به اهمیت دانستن فقه حدیث، گفت: باید فهمید دین چه می‌گوید و بشر را به کجا می‌رساند وقتی به این دو کلمه رسیدیم از همه مأیوس می‌شویم و بر می‌گردیم به سوی کسی که ضار، نافع و اعطا کننده است.


وی با بیان این‌که قرآن و روایات مهجور هستند بر ضرورت توجه به آنها تأکید کرد و اظهار داشت: آیات و روایات مدرسه آدم سازی هستند؛ اگر ما قرآن و روایات را بفهمیم برای احدی جز خدا کار نمی‌کنیم.


استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه ادامه داد: ما خیلی مرد باشیم کارگر خودمان هستیم؛ درس می‌خوانیم که با سواد شویم و نماز را هم برای این‌که باب رزقمان باز شود اقامه می‌کنیم.


این مرجع تقلید با تأکید بر این‌که اگر عبادت و کار ما تنها برای خدا باشد به حقیقت عبودیت رسیده‌ایم، تصریح کرد: بشر گرفتار دو آفت ترس و امید است؛ می‌ترسیم از قدرت‌ها و به ارباب ثروت، قدرت و مقام امیدوار هستیم.


حضرت آیت الله وحید خراسانی تأکید کرد: وقتی بشر به این مسأله رسید که همه بی کار، بی چاره و ابزار هستیم، خواه ناخواه خوف انسان متمرکز در خدا می‌شود، چون می‌یابد که او همه کاره و ماورای او هیچ هستند؛ چنین انسانی غیر از خدا از هیچ چیزی نمی‌ترسد و غیر از ذات الهی به هیچ کسی امید نمی‌بندد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 + 1 =