اهل سنت در سیرت به امام حسین اقتدا می‌کند/ اختلافات مذهبی نتیجه‌ای جز تلفات ندارد

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان
مولوی عبدالحمید با تأکید بر اینکه اهل سنت، امامان را الگوی خود می‌دانند، گفت: اگر ما در عصر امام حسین(ع) زندگی می‌کردیم، شمشیر برمی‌داشتیم تا حداقل در این راه به شهادت برسیم؛ این عقیده ما است و تعارفی نداریم.

به گزارش خبرگزاری رسا، مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، شب گذشته در دومین همایش «قیام تاریخی عاشورا از دیدگاه اهل سنت» که در تالار علامه حلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان برگزار شد، گفت: در بزرگی ائمه معصومین(ع) اختلافی نیست و به آنچه انجام‌داده‌اند و عمل کرده‌اند شک نداریم؛ زیرا آنان از پیامبر نشأت گرفته و الگو هستند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان ادامه داد: قیام امام حسین(ع) تاریخی بود ایشان در آن عصری که دین و عدالت در خطر بود از دستاورد تمام بزرگان صحابه و اهل بیت دفاع کردند.

وی قیام اباعبدالله را تجلی مسؤولیت‌پذیری دانست و بیان کرد: در حالی که همگان قصد منصرف کردن ایشان از سفر به کوفه را داشتند، امام با همین احساس مسؤولیت، به کربلا وارد شدند اما مردم کوفه در عین جهالت، بیعت خود را شکستند.

مولوی عبدالحمید اظهار داشت: امام حسین(ع) ذلت را نپذیرفت و حاضر نشد که خود را در اختیار افراد دونی همچون یزید قرار دهد او می‌دانست که سپاه او در مقایسه با دشمن قابل قیاس نیست بلکه آمده بود تا با اهل بیت(ع) و یاران نزدیک خود در برابر حکومتی خودکامه و استکباری بایستد.

وی با بیان اینکه شیعه و سنی در ظالم دانستن یزید مشترک هستند، خاطرنشان کرد: ما مسلمانان به دو دلیل یزید را نمی‌بخشیم اولین دلیل حادثه کربلا است که در آن به فرزندان و ریحانه پیامبر و فرزندان حضرت زهرا(س) تعرض شد یعنی اهل سنت نیز محبت اهل بیت را در دل خود دارند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان افزود: دومین دلیل ظلم یزید واقعه حره بود که طی آن به مسلمانان صدر اسلام اهانت شد او مدینه را حلال اعلام و به نوامیس مسلمانان تعرض کرد.

وی با تأکید بر اسوه‌بودن امام حسین(ع) عنوان کرد: ما به سیرت امامان همچون امام حسین(ع) اقتدا می‌کنیم برخی اختلافات جزئی وجود دارد که هرکس بنا به عقیده خود عمل می‌کند و باید آنها را پذیرفت اگر ما در عصر امام حسین(ع) زندگی می‌کردیم شمشیر برمی‌داشتیم تا حداقل در این راه به شهادت برسیم این عقیده ما است و تعارفی نداریم.

مولوی عبدالحمید وحدت کنونی شیعه و سنی در سیستان و بلوچستان را بیش از گذشته دانست و گفت: امروز با وجود دیدگاه‌های بسیار خوب رهبر معظم انقلاب و رییس‌جمهور، نزدیکی شیعه و سنی ما بیشتر شده است سوگند می‌خورم که برای ما شیعیان و اهل سنت فرقی ندارند اگر تار مویی از سر کسی کم شود به یک اندازه ناراحت می‌شویم.

وی تصریح کرد: ما در سیستان و بلوچستان با کمک مسؤولان سیاسی، نظامی و امنیتی در مقابل افراطیونی که به ما قرابت دارند، ایستاده‌ایم و بزرگترین موفقیت ما حضور در صحنه مردم است؛ چرا که همگان می‌دانند که از اختلافات چیزی جز نقصان و تلفات حاصل نمی‌شود.


اخبار مرتبط

 • اقدامات روزآمد حوزه بیشتر اطلاع رسانی شود
 • محورهای پژوهشی و تبلیغى ماه صفر
 • از ایجاد فرقه و تفرقه تا ترور مردم و مسؤولان در دهه نخست انقلاب
 • آیت الله نوری همدانی خواستار توجه به مشکلات معیشتی طلاب شد
 • تأکید آیت الله علوی گرگانی بر ضرورت اجرای طرح هدفمندی مرکز خدمات
 • سعی شیاطین برای واگرایی هنر و هنرمندان از مفاهیم انقلاب را باطل کنید
 • بر همت رزمندگان دلیر فلسطینی درود می‌فرستم
 • مسلمانان به یاری مردم فلسطین بشتابند
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  2 + = 8