نقش روحانیت در تداوم انقلاب نباید نادیده گرفته شود

آیت الله مکارم شیرازی

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در روز قیمات تملم خون شهدا رو در یک کفه ترازو و تمام قلم علما را در کفه ی دیگر ترازو میگذارند و این قلم علما است که بر خون سنگینی می کند ، قلم علما یک ابزار کار است و این ابزار کار بر مایه حیات یعنی خون برتری دارد.

به گزارش ادیان نیوز، این مرجع تقلید عصر دیروز در دیدار جمعی از مسئولان دادستانی کل دادگاه ویژه روحانیت با اشاره بر حدیثی از امام صادق(ع) بیان کرد: روز قیامت میزان های سنجش متعدد است و هرچیزی را به یک میزان جداگانه می سنجند، در آن روز کل خون های شهدای اسلام در یک کفه و تمام جوهر قلم های علما در کفه ی دیگر ترازو قرار می گیرد و این جوهر قلم علما می باشد که بر خون شهدا سنگینی می کند.

او ادامه داد: قلم علما به سه دلیل بر خون شهدا برتری دارد؛ اول اینکه بقای خون شهدا بواسطه ی قلم علما است و اگر نویسندگان تاریخ کربلا و شرح و بحث آن را نمی نوشتند ممکن بود خون شهدای کربلا هم فراموش شود و دیگر یادی از آنها نشود.

آیت الله مکارم شیرازی تاکید کرد: دومین دلیل برتری قلم علما بر خون شهدا این است که شهید در یک زمان و مکان معینی شهید می شود ولی قلم علما نه زمان دارد و نه مکان آنها در طول زمان های مختلف و در مکان های مختلف همواره به نوشتن خود ادامه می دهند و سومین دلیل هم این است که شهید با جسم دشمن سر و کار دارد اما قلم علما با روح دوست و دشمن سروکار دارد و برتری روح بر جسم سبب می شود قلم علما بر خون شهدا افضل و برتر باشد.

او خطاب به طلاب حاضر در مجلس گفت: ارزش و مقام خود را از نظر اسلام بدانید که خدا به شما چه مقام و افتخاری داده است،خداوند متعال افتخاری داده است و اگر ما قدرش را بدانیم یک نعمت بزرگی است که شکرگذاری بی پایان را می طلبد اما باید بدانیم در کنار هر کوه بلندی یک دره عمیق نیز وجود دارد و در کنار این محاسن،آسیب های جدی نیز تجلی پیدا کرده است.

این مرجع تقلید با اشاره به جریان انقلاب اسلامی در سال۵۷ بیان کرد: انقلاب ما به وسیله روحانیت به ثمر رسید،امام فرزند حوزه علمیه قم بود و انقلابی که به ثمر نشست از این حوزه و روحانیت آن بود؛بعد از انقلاب ویژگی های ایجاد شده مسئولیت های سنگین تری را بر دوش علما قرار داد بنابراین کسانی که می خواهند آسیب زدایی بکنند باید بدانند چه خدمت بزرگی را به اسلام و روحانیت می کنند.

او گفت: تاسیس دادگاه ویژه روحانیت کار بسیار خوبی بود و ابتکاری درست که ازنگاه ما یک الهام الهی بر امام بود؛دشمن امروزه می گوید این انقلاب تا زمانی ادامه پیدا می کند و پایدار است که روحانیت وجود دارد پس نباید نقش روحانیت را نادیده گرفت همانطور که در زمان رضا خان حکومت متوجه شد که افرادی همچون مدرس می توانند یک تنه حکومتشان را برچینند و کار را به جایی رساندند که به تاکسی می گفتند روحانی سوار کنی پنچر می شوی چون می خواستند این سد را از جلوی خود بردارند و به مملکت آسیب برسانند.

آیت الله مکارم شیرازی افزود:اصلاح بین مردم یکی از مهمترین عبادات است،اصلاح در میان مردم مانند مجاهد فی سبیل الله است،اصلاح کننده و مجاهد هر دو برای عظمت اسلام کار می کنند و هر دو یک هدف دارند.

او با اشاره به تاسیس شورای ارشاد بیان کرد: تصور من این است که بسیاری از موضوعات و مشکلات را می شود با ریش سفیدی حل کرد . اعضای این شورا که از اثر گذار ترین افراد در مناطق هستند بسیار کار مهم و خوبی است و از شما برای تشکیل این شورا تشکر می کنم.

این مرجع تقلید در پایان به مسئولان دادستانی ویژه روحانیت پیشنهاد کرد:سالانه یک اجتماع داشته باشید و تجربیات یکدیگر را مبادله و تبادل کنید و بعد از آن آسیب های موجود در مناطق مختلف را شناسایی کنید و آنها آماری بگیرید مبنی بر اینکه بیشترین مراجعات در چه رابطه بوده است و چند درصد به نتیجه رسید و چند درصد نیز به نتیجه نرسید.

در ابتدای جلسه نیز حجت الاسلام رئیسی دادستان کل کشور با ارائه گزارشی از فعالیت های انجام شده در این مرکز بیان کرد: شورای ارشاد در یکی دوسال اخیر در مجموعه ی ویژه دادگاه روحانیت و به منظور صیانت از روحانیت و مدیریت مدارس حوزه ها تاسیس شده است؛این تاسیس برای رسیدگی به آن دسته از مسائل است که امکان بسته شدن پرونده به راحتی وجود دارد، در این شورا نمایندگان نماینده ولی فقیه در استان،چهره ی مورد اعتماد مردم و عضو مجموعه دادستانی ویژه عضو هستند و تاکنون آمار نشان دهنده موفقیت این مجموعه بوده است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 + = 4