عضو اتاق تبلیغ خراسان:احسان به والدین شاخص انسانیت و بندگی است

مدیر مدارس علمیه حضرت مهدی(عج) گفت: احسان کردن به والدینی که گاهی ناملایماتی نیز در حق فرزند روا می دارند، برای انسان سخت جلوه می کند اما ما باید بدانیم که احسان به پدر و مادر، شاخص انسانیت و بندگی انسان است.
حجت الاسلام محمدجواد نظافت، شامگاه چهارشنبه در دومین جلسه از سلسله جلسات تفسیر ادعیه صحیفه سجادیه که به همت هیأت رایت الشهدا در محل مسجد جوادالأئمه(ع) مشهد برگزار شد، به بیان نکات دعای بیست و چهارم صحیفه سجادیه پرداخت و گفت: امام سجاد(ع) در این دعا به ضرورت احترام به والدین اشاره کرده و می فرماید «خدایا صدای مرا در برابر پدر و مادرم پایین بیاور.»

مدیر مدارس علمیه حضرت مهدی(عج) در تبیین این فراز از دعای بیست و چهارم صحیفه سجادیه اظهار کرد: انسان آن جایی صدای خود را در برابر مخاطب بالا می برد که مخاطب را کوچک قلمداد کند و یا نسبت به او مهر و محبت نداشته باشد؛ پس راهکاری که می توان برای بالا نبردن صدا در برابر والدین ارائه داد، این است که خداوند پدر و مادر را در چشم انسان بزرگ قرار دهد.

وی افزود: اگر کسی از والدینش به خاطر قدرت آن ها و یا به خاطر منافعی که از ایشان به او می رسد، بترسد، این ترس ارزشمند نیست؛ بلکه وقتی جوان و رشید شد و قوت او در شرایطی روزافزون شد که قوت والدینش رو به کاستی گذاشت، آنگاه اگر به خاطر بندگی خدا از والدینش بترسد و حرمت ایشان را نگاه دارد، این یک ترس ارزشمند است.

حجت الاسلام نظافت با اشاره به این که دینداری در مسائل شیرین و لذت بخش و عدم تبعیت از دستورات الهی در مسائل مورد اکراه، نشانه نوعی هوسرانی پنهان در وجود انسان است، خاطرنشان کرد: قشر مذهبی ما که دارای ادعای دینداری است، در سلوک خود بیشتر درگیر این هوسرانی پنهان است و برای نمونه احسان کردن به والدینی که گاهی ناملایماتی نیز در حق فرزند روا می دارند برای آن ها سخت جلوه می کند اما ما باید بدانیم که احسان به پدر و مادر، شاخص انسانیت و بندگی انسان است.

مدیر مدارس علمیه حضرت مهدی(عج) گفت: پدر و مادر واسطه فیض و لطف الهی به ما هستند و اگر آن ها را بزرگ دیده و با آن ها مهربان باشیم، خود به خود صدای ما در برابر آن ها آرام می شود. ما باید توجه داشته باشیم که خداوند فقط در جایی که والدین انسان را دعوت به شرک کنند، اجازه داده که از آن ها تبعیت صورت نگیرد.

وی با بیان این که امر به معروف و نهی از منکر در برابر والدینی که در اعتقادات مذهبی توانمند نیستند، باید همراه با مهرورزی باشد، گفت: در جریان داستان حضرت ابراهیم(ع) و پدرش، با وجود این که عموی وی سرپرست و پدرش محسوب می شد، باز هم ابراهیم(ع) حرمت نگاه می داشت؛ تا زمانی که برای او روشن شد پدرش دشمن خداست و آن جا از پدرش برائت جست.

حجت الاسلام نظافت در پایان یادآور شد: یکی از فواید معرفتی فرزنددار شدن این است که انسان دقیقا متوجه می شود پدر و مادرش چه لطفی در حق او کرده اند و او چه اشتباهاتی در قبال والدینش مرتکب شده است.


اخبار مرتبط

 • مسجد مروی‌ها ،از آثار فرهنگی مشهد در بافت اطراف حرم در آستانه تخریب /حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر با صدور بیانیه‌ای نسبت به‌تخریب مسجد مروی‌ها واکنش نشان داد. 
 • مسؤول دفتر امور اجتماعی و سیاسی حوزه‌های علمیه در بیرجند: حوزه های علمیه اهل سنت بعد از انقلاب ۱۰ برابر شده اند/ وجود بیش از ۱۷ هزار مسجد اهل سنت در ایران 
 • روحانی جوان عدالتخواه و افشاکننده تخلفات، از سوی دادگاه ویژه روحانیت بازداشت شد
 • نقش علمای ادیان در هدایت جامعه بشری| نا امنی های جهان به دلیل عدم شناخت انسان و انسانیت است
 • آیت الله نوری همدانی در دیدار شورای عالی حوزه: استقلال حوزه‌ به معنای کناره گیری از نظام اسلامی نیست| پاسداری از انقلاب وظیفه حوزه و روحانیت است| شورای عالی ارتباط با بدنه حوزه را تقویت کند
 • آیت الله نوری همدانی: امت اسلامی به فریاد مردم مظلوم یمن برسد| سازمان های مدعی حقوق بشر از هر زمانی بی خاصیت تر شده اند
 • آیت الله علوی گرگانی: برخی با نام دین می خواهند اعتقادات مردم را خراب کنند
 • آیت الله جوادی ‌آملی: تبری قولی و تولی عملی نسبت به شیطان مانع استجابت دعا است
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  9 + = 12