آنچه آیت الله اعرافی در جمع اساتید و طلاب حوزه علمیه قم مطرح کرد

مدیر حوزه های علمیه بر ارتقاء سطح ارتباطات حوزویان با مسئولین حوزه تاکید کرد و گفت: همه مسئولین حوزه با اتکاء بر میراث گذشته، در جهت تحقق آرمان های امام راحل و انقلاب پیش خواهیم رفت.

به گزارش خبرنگارخبرگزاری«حوزه»، آیت الله اعرافی در دیدار صمیمی اساتید، فضلا و طلاب که در سالن اجتماعات مدرسه  فیضیه قم برگزار شد، ضمن تسلیت ایام فاطمیه و گرامیداشت ایام الله دهه فجر، با بیان اینکه همه طرح های مجمع که بیش از هزار برنامه بود به مدیریت حوزه ارسال شد گفت: مدیریت به دنبال این است در حد توان، همه طرح ها را برای پیشرفت حوزه اجرا کند.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه با بیان اینکه از جمله برنامه های جدید، سرکشی به ۱۳ مدرسه علمیه استان ها برای رفع مشکلات و ارتقاء سطح کیفی برنامه ها بوده است، افزود: به دنبال این هستیم تا با حضور در مدارس علمیه شهرستانها و استان ها، بر افزایش کیفی درس ها  و رفع مشکلات تلاش کنیم تا حوزه های علمیه شهرستانها مانندسابق، بدرخشند و علمای زیادی را تحویل جامعه دهند.

مدیر حوزه های علمیه بر ارتقاء سطح ارتباطات حوزویان با مسئولین حوزه تاکید کرد و گفت: همه مسئولین حوزه با اتکاء بر میراث گذشته، در جهت تحقق آرمان های امام راحل و انقلاب پیش خواهیم رفت.

وی با بیان اینکه در فاصله یک سال، تا کنون ۵۰۰ گزاره برای ارتقاء و پیشرفت حوزه مطرح شد و ۵۰الی ۶۰ طرح به مرحله تصویب رسید، افزود: از جمله این طرح ها، برنامه ۵ساله و طرح افق ۱۴ ۱۴ بوده است.

امام جمعه قم با بیان اینکه اسناد بالا دستی، منشور و نظامات از مسائل جدی در حوزه و پایه اصلی طرح ها، برای پیشرفت به شمار می رود، گفت: از جمله  طرح ها،کار ویژه روحانیت است. اینکار مهمی بود که انجام گرفت. نزدیک به ۲۵۰ طرح کار ویژه ازجمله آن، کار ویژه روحانیت در ارتباط با جامعه، درون و عرصه بین الملل شناسایی شده است.

آیت الله اعرافی افزود: طرح دیگر آمایش، آموزش، نظام و منصب است. مهم این است، برای پیشرفت حوزه طرح داشته باشیم که برای این مسائل نیز ۲۰ طرح آماده شده است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه با بیان اینکه طرح نقشه جامع رشته دانشی در ۱۴ رشته شناسایی شده و تا ۶ماه دیگر منتشر خواهد شد، گفت: نقشه دیگر، طرح جامع  مهارتی و آموزشی کاربردی در حوزه است، که این نقشه آماده شده است.

مدیر حوزه های علمیه به نقشه هنری حوزه اشاره کرد و بیان داشت: در این رابطه می توان به نقشه های هنری ارتقاء در غالب نظام جامع هنری و حوزوی و مهارتی اشاره کرد.

وی با بیاناین که در سطح اول حوزه، متون آموزشی به صورت بدیل معرفی شده و این معنایش این است که درس و متنی تغییر نکرده است گفت: تا کنون  ۴۵ متن معرفی شده است و بازهم تاکید می کنم، متنی درحوزه تغییر نکرده است، بلکه بدیل قرار داده شده است.

امام جمعه قم با بیان اینکه مسئله دیگر، برنامه آموزشی جدید در مدارس علمیه است که راه اندازی شده است، گفت: ازاشکالاتی که به حوزه وارد است، حجم زیاد متون آموزشی است این مسئله وجود دارد و به دنبال رفع آن هستیم.

آزمون شفاهی گلوگاه حوزه

آیت الله اعرافی افزود: مسئله دیگر، آزمون شفاهی است که به عنوان گلوگاه حوزه است و قابل برداشتن نیست، ولی قابل تغییر و اصلاح است که الان دستورالعمل های داده شده که از جمله آن مکمل آزمون شفاهی و اختیار آزمون شفاهی به مدارس علمیه شهرستانها و برداشتن آزمون شفاهی از بعضی سطوح بوده است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه اظهار داشت: بیش از  ۲۰  تصمیم کلان برای پیشرفت درسهای مدارس علمیه شهرستانها گرفته شد. از جمله آن بحث آزمون شفاهی و برگزاری درس های خارج و افزایش گروهای ارتقاء رتبه است.

مدیر حوزه های علمیه عنوان کرد: مسئله دیگر، تصویب آیین نامه آزمون درس خارج است که از جمله آن تحقیقات می باشد که در نمره آزمون لحاظ خواهد شد.

وی افزود: مسئله دیگر پایان نامه است در این رابطه تصمیمات خوبی برای رفع مشکلات گرفته شده که از جمله آن، واگذاری اجرای پایان نامه به مراکز و مؤسسات و از بین بردن تمرکز پایان نامه نویسی به شرط لحاظ سطح علمی است. در بحث پایان نامه های دروس هم تصمیمات خوب گرفته شده است.

سنت آزادی اصیل حوزه و درس خارج را باید پاس داشت

امام جمعه قم افزود: از جمله طرح ها دیگر برای رشدحوزه و رسیدن به افق های تعیین شده،  قانون علمی تربیتی است. معتقدم سنت آزادی اصیل حوزه و درس خارج را باید پاس داشت، ولی می توان این قانون ها را هم اجرا کرد.

 آیت الله اعرافی با بیان اینکه از دیگر طرح ها و قوانین،‌راه اندازی کارگروه های علمی است و در همین رابطه گروه های علمی در حوزه افزایش خواهد یافت،گفت: اگرچه در حوزه نباید هئیت علمی داشته باشیم، چون سنت حوزه بر این امر بنا نشده؛ ولی برای ارتقاء علمی حوزه می توان گروهای مختلف کلام، فقه،‌اصول و ادبیات عرب و نظام جامع استادی راه اندازی کرد و الان این کار صورت گرفته است.

عضو شورای عالی حوزه اظهار داشت: مسئله دیگر مطالعات راهبردی حوزه است، درمطالعاتم متوجه ۳۳ آسیب در حوزه شدم، ولی  تعجب این بود در حوزه مطالعات راهبردی نداریم؛ اما این مسئله تعجب من زمانی بیشتر کرد که در بسیاری از مراکز علمی دنیا در مورد حوزه و روحانیت درحال فعالیت هستند. بنابراین قانون دیگر راه اندازی مطالعات راهبردی است و بنا است این مسئله هم اجرایی شود.

مدیر حوزه های علمیه از مهمترین طرح های در حال انجام را راه اندازی شورای راهبردی حوزه، راه اندازی و در حال کار شدن نقشه جامع حوزوی، در حال انجام رشته های متناسب با نیاز روز،  راه اندازی و عمق بخشی به فقه معاصر عنوان کرد.

وی افزود: شناسایی استعداد برتر از دیگر طرح ها است و تا کنون ۱هزار نفر شناسایی شده اند، ولی نباید به این اندازه بسنده کرد، بلکه  این مسئله  نیازمند حمایت بیشتری است.

امام جمعه قم اظهار داشت: از دیگر برنامه نظامند کردن سطوح حوزه و ارتقاء آن به سطح ۵ و توجه به بحث معیشت طلاب است. درمورد بحث زندگی طلاب،در فکر افزایش مسکن مهر و رفع موانع حضور طلاب در شهرک مهدیه می باشیم. در مورد شهرک مهدیه ها فعالیت های خوبی صورت گرفته است.

راه اندازی صندوق حمایت از وقف و منابع پایدار

آیت الله اعرافی عنوان کرد: از جمله طرح های که دربحث معیشت، اجرا شده و یا درحال اجرا است، بحث افزایش شهریه، کمک هزینه تحصیلی با شروط محصل،، مبلغین و مهاجر مناطق محروم، استاد حوزه آزاد، محقق آزاد حوزه است.  بحث وقف و منابع پایدار و شناسایی وقف از دیگر برنامه ها است، برای اینکار صندوق حمایت از وقف و منابع پایدار وقف در مدارس علمیه راه اندازی شده است.

مدیر حوزه های علمیه عنوان کرد: در حوزه های مختلف اخلاق، تربیت و دبیرخانه شورای هماهنگی نهادهای عالی حوزوی، طرح هایی آماده شده و در حال پیگیری است.

وی افزود: از مسائل مهم، طرح حوزه انقلابی است، حوزه انقلابی باید در مسائل مختلف پاسخ گو باشد و مطالبه گری کند.

امام جمعه قم اظهار داشت: بکار گیری دانش آموختگان حوزه، راه اندازی درس های خارج در رشته های مختلف و راه اندازی فقه معاصر از طرح های است که درحال انجام است.

آیت الله اعرافی افزود: نکته آخر در بحث برگزاری آزمون درقبل و بعد ماه مبارک رمضان  است. لازم است طلاب در این رابطه با مسئولین حوزه همکاری کنند تا ماه مبارک رمضان به سمت ۶ ماه دوم پیش رود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 + 4 =