واکنش آیت الله العظمی مکارم به واژه حجاب اجباری : عده ای با هجمه به اعتقادات و احکام در صدد تضعیف نظام هستند | عدم اکراه در دین به معنای آزادی مطلق نیست

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به تمسک برخی به آیه «لا اکراه فی الدین» برای توجیه کارهای خلاف تأکید کرد که این آیه بدان معنا نیست که همه افراد برای هرکاری آزاد هستند و خط قرمزی وجود ندارد.
 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید امروز در درس خارج خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به حاشیه سازی و غلط اندازی رسانه های خارجی و برخی رسانه های داخلی درباره حجاب گفت: می گویند در اسلام چیزی اجباری نیست چرا حجاب باید اجباری باشد؟

وی افزود: این افراد کلمه اجبار را به غلط در این مسأله استعمال می کنند، اموری در اسلام مانند شرب خمر، مواد مخدر، دزدی، رشوه خواری و اعمال خلاف عفت و بی حجابی ممنوع است، گاهی کسی در خانه خود اعمالی از این قبیل انجام می دهد که ما مأمور به تجسس نیستیم و زندگی خصوصی که می گویند این است، مأمور به ورود به زندگی خصوصی افراد نیستیم که ببینیم افراد در خانه چه می کنند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم اظهار داشت: اگر افرادی در ملأ عام کارهای خلاف انجام دهند حکومت و آحاد مردم مأمور هستند، مردم باید با زبان نهی کنند و حکومت باید با استفاده از موقعیت نهی از منکر داشته باشد، اگر شرب خمر و رشوه خواری و گناهان علنی باشد باید جلوی آن گرفته شود.

وی ادامه داد: بی حجابی ربطی به زندگی خصوصی کسی ندارد بلکه در ملأ عام بوده و عمومی است و در صحنه اجتماع کاری انجام می شود که گناه است، نمی توان به بهانه های مختلف گفت که کارهای خلاف و گناه در جامعه آزاد باشد، اگر بنا شد آزادی این چنینی وجود داشته باشد منحصر به حجاب نمی شود و مشکلات دیگر نیز پدید می آید.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به تمسک برخی به آیه «لا اکراه فی الدین»  برای توجیه کارهای خلاف ابراز داشت: این آیه برای اصول اعتقادی است که نمی شود عقاید باطنی مردم را عوض کرد، لا اکراه فی الدین بدان معنا نیست که همه برای هرکاری آزاد هستند و خط قرمزی وجود ندارد.

وی عنوان کرد: اینگونه نیست که با تمسک نادرست به این آیه بتوان کارهای خلاف را توجیه کرد، این آیه یعنی عقیده باطنی را نمی شود با اکراه تغییر داد اما در اعمال باید دانست که نمی توان مسائل ممنوع را انجام داد و باید از منکرات جلوگیری کرد، معنای نهی از منکر هم خشونت نیست؛ با زبان خوش می توان اشخاص را امر به معروف و نهی از منکر کرد.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: ماشین نیز نمی تواند حریم خصوصی باشد چرا که مانند خانه شیشه ای در معرض دید عموم قرار دارد، حریم خصوصی این است که از دید مردم پنهان باشد، عده ای آگاهانه و ناآگاهانه برای تضعیف جمهوری اسلامی درصدد مجاز کردن محرمات هستند و می گویند که اگر احکام دینی مورد هجمه قرار داده شود نظام نیز آسیب می بیند.

وی اضافه کرد: باید مراقب بود و از تکرار مغلطه کاری ها پرهیز شود، مغلطه کاری و استفاده از الفاظ در غیر مورد، صحیح نیست بلکه باید هوشیار باشیم و روشنگری کنیم، برخی می گویند مسائل مهمتری از حجاب وجود دارد و و باید به آن ها برسیم در حالی که اگر انسان بیماری هایی دارد باید همه را علاج کند، این مسأله هم مغالطه است و همه منکرات باید نهی شوند.


اخبار مرتبط

 • اقدامات روزآمد حوزه بیشتر اطلاع رسانی شود
 • محورهای پژوهشی و تبلیغى ماه صفر
 • از ایجاد فرقه و تفرقه تا ترور مردم و مسؤولان در دهه نخست انقلاب
 • آیت الله نوری همدانی خواستار توجه به مشکلات معیشتی طلاب شد
 • تأکید آیت الله علوی گرگانی بر ضرورت اجرای طرح هدفمندی مرکز خدمات
 • سعی شیاطین برای واگرایی هنر و هنرمندان از مفاهیم انقلاب را باطل کنید
 • بر همت رزمندگان دلیر فلسطینی درود می‌فرستم
 • مسلمانان به یاری مردم فلسطین بشتابند
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  2 + = 8