آیت الله مکارم شیرازی: ربا سبب ویرانی اقتصاد می شود | معضلات اقتصادی عامل مشکلات سیاسی است

حضرت آیت الله مکارم شیرازی مشکلات اقتصادی را نتیجه معضلات اقتصادی دانست و گفت: با سود ۲۰ درصد نمی توان تولید داخلی را رونق بخشید و ‌آن را رقابت پذیر کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله مکارم شیرازی پیش از ظهر امروز در دیدار با کارکنان حراست بانک سپه با تبریک اعیاد شعبانیه و فرا رسیدن ماه مبارک رمضان به فلسفه تشکیل بانک ها اشاره کرد و گفت: نخستین فلسفه تشکیل بانک حفاظت از اموال مردم است.

این مرجع تقلید ادامه داد: پیش از تأسیس بانک ها مردم در زمینه حفاظت از اموالشان با مشکلات فراوانی مواجه بودند اما امروزه بانک ها حافظ اموال مردم هستند و مردم یقین دارند ریالی از اموالشان حیف و میل نخواهد شد و این وظیفه ضرورتی است که بانک ها باید این راه را ادامه دهند.

وی استفاده کردن از اموال و سرمایه ها در مسیر صحیح اقتصادی را از جمله فلسفه های تشکیل بانک ها دانست و تصریح کرد: هر فرد سرمایه اندکی در بانک سپرده گذاری می کند اما ضمیمه شدن این سرمایه ها به یکدیگر منجر به سرمایه فراوانی می شود که در مسیرهای مختلفی می توان از آنها استفاده کرد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی اضافه کرد: سرمایه اندک مردم در بانک ها همانند نزول باران است که به وسیله جمع کردن قطره های باران در پشت سد می توان فعالیت های فراوانی از جمله کشاوری و تولید برق انجام داد؛ امروز سرمایه های کوچک بازدهی ندارند که باید به همدیگر ضمیمه شوند و عامل تراکم این سرمایه ها بانک ها هستند که باید باجمع آوری آنها به فعالیت بپردازند.

وی خاطرنشان کرد: فعالیت های اقتصادی بانک ها نیز به دو صورت انجام می شود نخست آن که بانک این سرمایه ها را در فعالیت های کلان به کار می برد و دیگری استفاده از سرمایه ها در بخش های خصوصی است که گاهی سرمایه های کلان و گاهی سرمایه های کوچک دارند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با تصریح بر این که ربا مایه بدبختی مردم و ویرانی اقتصاد است، تأکیدکرد: ربا باید حذف شود و به همین دلیل اندیشمندان مسأله بانک بدون ربا و عقود شرعیه را مطرح کرده اند که اگر به این موارد عمل شود با پیشرفت و شکوفایی اقتصادی مواجه خواهیم بود و اگر عمل نشود ربا خواری مخفی به وجود خواهد آمد که مایه ویرانی است.

وی خاطرنشان کرد: بسیار دیده شده است که هنگام اعطای تسهیلات برای فعالیت های اقتصادی از تسهیلات گیرنده درخواست فاکتور صوری می شود و تسهیلات گیرنده نیز آن را در خرید جهیزیه یا خرید اتوموبیل مصرف می کند در نتیجه برای بازگشت آن سرمایه ای نخواهد داشت؛ این فاکتور صوری بلای بانک ها است و اگر عقود شرعیه را در قالب فاکتورهای صوری قرار دهند نتیجه عکس خواهد داشت.

این مرجع تقلید با تأکید براین که فعالیت های اقتصادی بانک ها نیز باید مفید باشد، ابراز کرد: اگر بانک ها سرمایه ها را در مسیری استفاده کنند که برای جامعه فایده ای ندارد اما پول آور است، اشتباه است بلکه بانک ها باید ضرورت ها را در نظر گیرند.

وی با بیان این که قرض الحسنه از دیگر فعالیت هایی است که بانک ها می توانند انجام دهند، اظهار کرد: بانک ها باید وام های قرض الحسنه پرداخت کنند، مردم سرمایه های خود را در حساب های جاری قرار می دهند و بانک نیز به حساب جاری سودی پرداخت نمی کند بنابراین چه اشکالی دارد برخی از سرمایه های مردم را به صورت قرض الحسنه در اختیار خود آنها قرار دهند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی اضافه کرد: در زمینه دریافت کارمزد قرض الحسنه به دلیل فعالیت های پرسنل و موارد دیگر گفته شد تا ۴ درصد مشروع و بیش از آن ربا است اما دیده می شود در برخی موارد قرض الحسنه با ۲۸ درصد سود داده می شود که رباخواری را به دروغ قرض الحسنه می نامند.

وی افزود: همچنین گفته شده است سود ۴ درصد در کل زمان است اما برخی می گویند ۴درصد در هر سال است در نتیجه اگر وامی پنج ساله باشد سال پنجم باید ۲۰ درصد کارمزد پرداخت شود بنابراین نباید با استفاده از برخی شگردها قانون را دور زد.

استادبرجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که برخی از هزینه هایی دریافتی از سوی بانک ها برای مردم مشکلاتی ایجاد کرده است، عنوان کرد: به عنوان مثال جریمه بر جریمه قرار می دهند؛ برخی افراد به دلیل ورشکستگی توان پرداخت بدهی خود را ندارند که قرآن کریم در این زمینه می گوید باید به او مهلت داده شود تا بتواند بدهی خود را پرداخت کند نه این که برای آن سود حساب کنند و ۲۰۰ میلیون بدهی آن به یک میلیارد تبدیل شود؛ در این صورت برای مردم مشکل ایجاد می کنند و اگر این وام را پرداخت نمی کردند آن فرد ورشکسته مشکلاتش کم تر بود؛ البته افرادی که توان پرداخت دارنداما چنین نمی کنند باید مجازات شوند.

وی با بیان این که بانک ها از جمله مراکز ضروری هستند اما آسیب های آنها نیز بسیار مهم است، افزود: یکی از مشکلات به ویژه با توجه به شرایط امروزی بالا بودن نرخ تسهیلات است؛ امروزه گفته می شود صنایع داخلی باید از نظر کفیت و قیمت با صنایع خارجی رقابت کند در حالی که صنعت گر داخلی تسهیلاتی با سود ۲۴ درصد دریافت می کند چگونه می تواند با صنعت گر خارجی که تسهیلات با سود یک درصد یا دو درصد دریافت می کند رقابت کند.

این مرجع تقیلد ادامه داد: این سودها مشکل اقتصادی را برطرف نمی کند؛ در دنیا هیچ گونه بن بستی وجود ندارد و برای برطرف کردن این مشکلات باید چاره اندیشید.

وی با تصریح براین که مشکلات اقتصادی کشور از مشکلات سیاسی بیشتر است، گفت: مشکل سیاسی کشور به دلیل مشکلات اقتصادی است و یک بدنه مهم برای برطرف کردن مشکلات اقتصادی بانک ها هستند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با انتقاد از پیش فروش سکه بهار آزادی، تبیین کرد: فروش سکه به معنی خارج کردن پول مردم از گردش اقتصادی است زیرا مردم پول خود را به سکه تبدیل و آن را در منزل خود نگه داری می کنند.


اخبار مرتبط

 • استخدام عقیدتی سیاسی ناجا از بین طلاب و روحانیان
 • تاکید مدیر حوزه خراسان بر تعمیق اندیشه دینی و گفتمان انقلاب در آموزش و پرورش
 • آیت الله جوادی آملی:بداخلاقی و غارتگری فرهنگی غده بدخیم جهان کنونی است
 • آیت الله مکارم شیرازی :نخبگان حوزه شناسایی و حمایت شوند/ توسعه کمی و کیفی حوزه ها در سایه انقلاب
 • رییس شورای سیاست‌گذاری حوزه علمیه استان تهران: مسؤولان دربرابر مردم سعه‌صدر داشته باشند
 • آیت الله جوادی آملی: اگر مسؤولی بی عرضه باشد خداوند متعال استیفای حقوق ملت را رها نمی کند
 • هجمه به بودجه حوزه آدرس اشتباه دادن به مردم است
 • آیت الله صافی گلپایگانی: مسؤولان به سلامت جامعه اهتمام داشته باشند|تأکید بر خدمت رسانی به محرومان
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  1 + = 7