آیت الله مکارم شیرازی: مذاکره بر اساس دیکته غرب به معنای امضای استعمار کشور است | کدام کشور در دنیا برای دفاع از خود اجازه گرفته که ما اجازه بگیریم؟

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که کدام کشور در دنیا برای دفاع از خود اجازه گرفته که ما اجازه بگیریم؟ گفت: مذاکره بر اساس دیکته غرب به معنای امضای استعمار کشور است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا،حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی ظهر امروز در دیدار اعضای ستاد مردمی بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با بیان این که انسان چیزی را که ارزان به دست بیاورد، ارزان هم از دست می دهد، اما اگر چیزی را با خون دل به دست بیاورد به آسانی از دست نمی دهد، گفت: انقلاب اسلامی با خون دل و زحمات بسیار و قربانی های فراوان به دست آمده است و نمی توان آن را به آسانی از دست داد.

وی با بیان این که قبل از انقلاب اسلامی دنیا به دو دسته طرفداران شرق و طرفداران غرب تقسیم می شد، ابراز کرد: در این حال انقلاب اسلامی با شعار «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» به روی کار آمده و معادلات دنیا را به هم زد و همین موضوع سبب شد تا همه دشمنان دست به دست یکدیگر دهند و برای نابودی این انقلاب تلاش کنند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی به تلاش دشمن برای نابودی انقلاب اسلامی اشاره کرد و بیان داشت: دشمن در طول مدت انقلاب اسلامی همواره در حال تلاش برای نابودی این نظام اسلامی است، اما چون این نظام پشتوانه معنوی دارد نتوانسته اند کار به جایی ببرند بلکه روز به روز بر شکوه انقلاب افزوده شد.

وی خاطرنشان کرد: به دست آوردن پیروزی ها هرچقدر هم که سخت باشد از نگهداری آن آسان تر بوده و آن چه که مهم تلقی می شود نگهداری از پیروزی ها است، بر این اساس از بین بردن آسیب های نگهداری از یک پیروزی کار آسانی نیست و شما عزیزان باید با جدیت این کار را انجام دهید و بدانید که این موضوع با شعار دادن محقق نمی شود، بلکه باید با عمل پای آن محکم ایستاد.

این مرجع تقلید نخستین شرط نگهداری از انقلاب را «اتحاد» دانست و عنوان داشت: تعجب می کنم که برخی گروه ها با این که می دانند اختلاف سبب شکست آنها خواهد شد باز هم تن به اتحاد نمی دهند؛ محال است بدون اتحاد علاقه مندانه، انقلاب حفظ شود و نکته قابل توجه این که خداوند راضی نیست آثار خون های ریخته شده و فداکاری هایی که برای این انقلاب صورت گرفته است و چهره کشور ما را در نظر مردم دنیا عوض کرده است، از بین برود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که بدون شک کشور ما قبل از انقلاب یک شبیه مستعمره بود، تصریح کرد: درست است که اسم مستعمره بر ایران نهاده نشده بود، اما در حقیقت با اندکی دقت درمی یابیم که همه امور حکومتی ایران در زمان رژیم پهلوی تحت کنترل غربی ها بود.

وی با بیان این که امروزه نیز باید بدانیم که اگر انقلاب اسلامی از بین برود، ایران دوباره شبیه مستعمره می شود، تأکید کرد: آمریکا می خواهد کاری کند که ایران چنین سرنوشتی پیدا کند آمریکا می گوید هرچه که آن ها خواستند ایران باید چشم بگوید.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی افزود: آن ها می گویند که اگر می خواهید وسایل دفاعی برای کشور خود فراهم کنید باید از ما اجازه بگیرید؛ کدام کشور در دنیا برای دفاع از خودش اجازه گرفته است که ما اجازه بگیریم؟ هم اکنون برخی از کشورهای عربی واقعاً مستعمره هستند و لو این که اسم مستعمره بر آن ها نهاده نشده باشد، چون همه اصولی که در دوران استعمار بود بر آن ها حاکم است.

این مرجع تقلید ادامه داد: آیا شرافت انسانی اجازه می دهد کشوری که از بند استعمار آزاد شده دوباره در چنگال استعمار گرفتار شود؟ آن هایی که می گویند بنشینیم با آن ها(غربی ها) صحبت کنیم، معنایش این است که بنشینیم و فرمان تسلیم دربرابر دشمن را امضا کنیم؛ بله بنشینیم، اما مصالح مان را در نظر بگیریم، نه این که آن ها دیکته کنند و ما امضا کنیم.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی سند ۲۰۳۰ را نمونه ای از نقشه های استعماری غرب دانست و ابراز کرد: آن ها این سند را فرستادند و می گویند امضا کنید؛ باید بگوییم شما چه حقی دارید برای آموزش و پرورش و مسائل فرهنگی ما سند تنظیم کنید تا ما امضا کنیم؟

وی نسل جوان انقلاب اسلامی را سرمایه همیشگی انقلاب معرفی کرد و گفت: در طول انقلاب همین نسل جوان بودند که توانستند با فداکاری و از خودگذشتگی خطوط دشمن را در هم بشکنند و مسأله قابل توجه این است که امروزه نیز همین نسل جوان هستند که می توانند از این انقلاب نگهداری کنند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم یادآور شد: تاریخچه انقلاب را باید به طور مستند برای جوانان تبیین کنیم تا بدانند این انقلاب به آسانی به دست نیامده است؛ همچنین جوانان باید صمیمیتی که در انقلاب داشتیم را میان ما مشاهده کنند و نکته دیگر این که نباید از زمان عقب بمانیم، بلکه با وفاداری به اصول اسلام، زمان را درک کرده و به وظیفه خودمان عمل کنیم.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشت: نه جمود معنی ندارد و نه بی بندوباری و ما باید روح و حقیقت و مشکلات زمان را درک کرده و با زبان محبت و صمیمیت با جوانان صحبت کنیم و بدانیم که این ادبیات مؤثر است.


اخبار مرتبط

 • گفتمان های انقلابی را تقویت کنید|همراهی بانهضت امام جزو وظایف ذاتی حوزه بود
 • واکنش آیت الله مکارم به اظهارات نسنجیده برخی مسؤولان؛ حجاب از یک موضوع صرفا مذهبی فراتر رفته | ایران کشوری اسلامی است نه سکولار
 • رهبر انقلاب: اهمیت درس و تدبر در قرآن جزو حرف‌های لازم و ضروری جامعه‌ است
 • تاکید مراجع تقلید بر کمک رسانی به سیل زدگان(۲)
 • رهبر انقلاب: جبران خسارات سیل‌زده‌ها را سریعاً آغاز کنید
 • الزامات و چالش های «رونق تولید» از منظر آیت الله مکارم شیرازی
 • رهبر انقلاب: کاری کنید که نظامیان آمریکایی هرچه زودتر از عراق خارج شوند
 • تنها راه حفظ نظام و انقلاب اجرای دستورات قرآن کریم است
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  2 + = 9