آیت الله مکارم شیرازی در دیدار اساتید حوزه: FATF گامی در راستای از بین بردن انقلاب است| با حفظ استقلال حوزه و مرجعیت حامی نظام اسلامی هستیم| تا تسلیم کامل نشویم دشمن قانع نخواهد شد

حضرت آ‌یت الله مکارم شیرازی حوزه و مرجعیت را با حفظ استقلال حامی نظام اسلامی دانست و با اشاره به فشارهای شدید دشمن تأکید کرد: تا تسلیم کامل نشویم دشمن قانع نخواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله مکارم شیرازی در دیدار جمعی از اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم که برای  تقدیر از مواضع انقلابی این مرجع تقلید به ویژه نسبت به کنوانسیون FATF به دیدار وی آمدند، با گرامیداشت سالروز میلاد حضرت معصومه(س) و میلاد امام رضا(ع) و آغاز دهه کرامت ابراز امیدواری کرد که این دهه مبارک، برکتی برای جامعه ما و مسلمانان دنیا و ذلت دشمنان باشد.

این مرجع تقلید ضمن تشکر از سخنانی که اساتید در مورد FATF و حمایت از مواضع وی داشتند، گفت: ما یک وظیفه‌ای داشتیم و آن را انجام دادیم.

وی افزود: مسأله استقلال روحانیت شیعه از مسائل مهمی است که ما باید آن را حفظ کنیم، روحانیت شیعه برخلاف روحانیت اهل سنت مستقل است و وابسته به حکومت ها نیست. در روحانیت اهل سنت حتی جناب شیخ الازهر هم از طرف حکومت تعیین می شود و از حکومت حقوق می گیرند.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که بر اساس تعالیم ائمه هدی(ع) ما توانسته‌ایم روحانیت شیعه را مستقل از حکومت ها قرار بدهیم، اظهار داشت: حتی در حکومت اسلامی ما حامی حکومت اسلامی هستیم نه وابسته به آن.

وی ادامه داد: زمانی که ما در مهاباد تبعید بودیم، دیدیم تمام مملکت پر از جوش و خروش اما مهاباد خاموش است. از علمای اهل سنت آنجا که رفیق بودیم، پرسیدیم که مملکت دارد می جوشد، چرا اینجا اینقدر خاموش است؟ گفت: شما خودتان را با ما مقایسه نکنید. شما دارای دو امتیاز هستید که علمای ما ندارند. امتیاز اول استقلال شماست و شما خودتان دولت هستید. حرف هایتان را می زنید و از کسی نمی ترسید. اما ما علمای اهل سنت از اوقاف حقوق می گیریم و اگر حرفی بزنیم آن را قطع می کنند و اگر قطع کنند، زندگانی ما را قطع کردند.

این مرجع تقلید در ادامه بیان خاطره خود افزود: عالم اهل سنت می گفت امتیاز دوم شما این است که شما تشکیلاتی به نام امام حسین(ع) دارید. یک پرچم سیاه بلند می کنید، مردم گروه گروه جمعیت جمع می شوند و شما تمام حرف های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی خود را می زنید. اما جمع کردن ما کار ساده ای نیست و این از برکات تعلیمات ائمه(ع) است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که وقتی داخل نعمت ها هستیم قدر آن را نمی دانیم، ابراز داشت: اگر میرزای شیرازی در حکومت ناصر الدین شاه توانست قد علم کند و در مقابل سیاست استعماری تنباکو بایستد، به وسیله همین استقلال بود. استقلالی که روحانیت شیعه داشت چون نیازی به ناصر الدین شاه و غیر آن نداشت و حرفش را زد و پیروز شد.

وی عنوان کرد: اگر امام(ره) قیام کرد به دلیل استقلال روحانیت بود. اگر روحانیت استقلالی نداشت امام نمی توانست قیام کند و این برنامه را به راه بیندازد. هنگامی که رییس شورای عالی حوزه بودم، یکی از کارهای مهم تنظیم اساس نامه برای حوزه بود و ماده مهم اساسنامه، استقلال حوزه علمیه است که امام به رسمیت می شناخت و رهبر معظم انقلاب نیز به رسمیت می شناسد، رهبر انقلاب می فرماید من در حوزه به عنوان یک مرجع دخالت می کنم یعنی احترام حوزه را به عنوان یک تشکیلات مستقل حفظ می کند.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: ما به کسانی که دست نیاز به سوی دولت دراز کردند و کمک از دولت می گیرند هشدار دادیم که این کار را نکنید و بگذارید حوزه مستقل باشد، باید صرفه جویی کرده و برنامه ها را محدود کنیم ولی دست نیاز به سوی دولت دراز نکنیم.

وی اضافه کرد: امام(ره) نیز بر استقلال حوزه تأکید داشتند. حمایت از نظام کرده و در کنار نظام هستیم اما حمایت ما از نظام غیر از این است که مانند شیخ الازهر دست نشانده باشیم، هرگز نشنیدیم یک امام اهل سنت قیامی بر ضد حکومتشان کرده باشند. برای اینکه موقعیت آنان از حکومت  تامین می شود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی تأکید کرد: اگر بنده در مقابل دولت، مجلس و افراد مختلف می ایستم و درباره FATF سخنی می گویم و فتوایی می دهم، به دلیل استقلال ما از دولت است و ما می توانیم تمام حرف های خودمان را بزنیم، بدون اینکه هیچ نیازی به آن ها داشته باشیم.

این مرجع تقلید با بیان این که کنوانسیون FATF یک کنوانسیون استعماری است چون سه چیز در آن روشن نیست، گفت: اخیراً مجدداً این کنوانسیون را مطالعه کردم، دیدم سه مطلب در آن روشن نیست، یکی این که می گویند منابع مالی تروریست ها باید مسدود شود اما مصداق را چه کسی تعیین می کند؟ اگر آنها مصداق را تعیین کنند حزب الله لبنان را تروریست می دانند اما داعش را نه، که قطعا آن ها می خواهند مصداق را تعیین کنند.

وی  افزود: مطلب دومی که باید روشن شود این است که ارباب کنوانسیون می خواهند حساب های بانکی را تفحص کنند که مبادا به تروریست ها کمکی شده یا پولشویی صورت گرفته باشد. اما منظور از دیدن حساب ها چیست؟ آیا تمام حساب ها را می خواهند ببینند که منظورشان تمام حساب هاست. یعنی تمام هزینه ها و درآمدهای مالی را در اختیار ما بگذارید و ما از همه ما باخبر باشیم. آیا هیچ عاقلی این کار را می کند که تمام اسرار مالی خود را در اختیار دشمنانش بگذارد.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم اظهار داشت: نکته دیگر این است که باید شفاف سازی شود اگر کسی به تعهدات عمل نکرد چه می شود؟ آنچه می بینیم این است که این ها تصمیماتی برای تضعیف ما می گیرند و می خواهند به کشورهای مستقلی مانند ایران تحمیل کنند، چرا آن ها باید کنوانیسیون تنظیم کنند و به دیگران پیشنهاد بدهند؟ چرا ایران کنوانسیون تنظیم نکند و در اختیار آن ها قرار ندهد؟

وی ادامه داد: بر فرض که این کنوانسیون را قبول کردیم، از مسأله موشکی صرف نظر کردیم، اسرائیل را هم به رسمیت شناختیم باز هم آنها قانع نمی شوند، چرا که می گویند قدرتی به نام ایران در منطقه نباید در مقابل ما باشد که بتواند سرنوشت داعش را در عراق، سوریه و در جاهای دیگر تعیین کند،  این ها می گویند بودن چنین قدرتی در منطقه، آرامش ما یعنی آن چیزی که به نفع آن ها است را بر هم می زند.

حضرت آیت الله شیرازی با بیان این که حرف اصلی دشمن این است که تسلیم آن ها باشیم، ابراز داشت: می خواهند تسلیم آنها شویم و قدرتی در مقابل آنها نداشته باشیم، اگر کنوانسیون FATF را بپذیریم، نوبت حقوق بشر است، آن هم اگر پذیرفته شود، نوبت رسمیت اسرائیل است، سپس نوبت این است که ما باید برای همه چیز اجازه بگیریم.

وی عنوان کرد: خواسته آنها این است که ما اجازه بدهیم تمام حساب های بانکی ما مورد بررسی آنها قرار گیرد، بلکه آنها در ادعای دیگری مایل هستند مراکز نظامی ما را بررسی کنند، ما می گوییم شما چرا اجازه نمی دهید که ما بیاییم مراکز نظامی شما را بررسی کنیم؟ در هر صورت این کنوانسیون یک طرفه به نفع  دشمنان است و اگر ماده و شرطی بر آن افزوده شود تشریفاتی است که از نظر آنها قابل قبول نیست.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: پذیرش چنین کنوانسیونی خطرناک است. هم مصداق را آن ها تعیین کنند، هم تمام حساب های ما را بررسی کنند. هم کار یک طرفه باشد، آن ها تصمیم بگیرند و ما قبول کنیم اما اگر ما تصمیم بگیریم آن ها قبول نمی کنند. این غیر از ذلت چه می تواند باشد؟ بنابراین اگر ما ایراد و اشکالی داریم دلایل روشن و شفاف دارد.

وی اضافه کرد: اگر قبول کردند که مصداق تروریسم را دو طرفه تعیین کنیم، و اگر حزب الله لبنان، الحشد الشعبی، سپاه پاسداران را جزو گروه های تروریستی ندانستند، و اگر گفتند که فقط حساب های مشکوک را باید ببینیم و اگر گفتند این کار یک طرفه نیست بلکه دو طرفه است و شما هم می توانید حساب های ما را ببینید، در این صورت می توان قبول کرد اما ابدا اینگونه نیست.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که دشمنان گام به گام می خواهند انقلاب ایران را از بین ببرند FATF یک گام است، گفت: اینها می خواهند ایران مثل عربستان باشد که تسلیم است، نفت و حکومتش را می دهد و به قول آن ها اگر دو هفته دست از حمایت حکومت سعودی بردارند، سقوط می کنند، می خواهند در مقابل آنها یک قدرت نباشد تا منافع نامشروع آن ها حفظ شود، مشکل این است که ایران به قدرتی در مقابل منافع نامشروع آنان در منطقه تبدیل شده است و آنها این را نمی پذیرند.

وی افزود: ما چاره ای جز قوی بودن نداریم چرا که دشمنان منطق ندارند، یک سال و نیم طول کشید تا برجام را تصویب کردند، حال می گویند ما می خواهیم نباشیم و از شورای حقوق بشر چون مخالف اسرائیل است خارج می شوند یعنی تمام عهد نامه ها و پیمان ها از نظر آنها یک طرفه قابل نقض است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که در زمان جاهلیت هم به پیمانهایشان احترام می گذاشتند، اظهار داشت: در این جاهلیت مدرن به پیمانهایشان پایبند نیستند و یک طرفه خارج می شوند. الان می گویند بشینیم مذاکره کنیم و دوباره تصویب کنیم، چه اعتمادی به شما وجود دارد که دوباره زیر عهد خود نزنید. واقعا دنیایی است که زور بر آن حاکم است. نام تمدن و حقوق بشر بازیچه است و در چنین دنیایی باید زورمند و قوی بود.

این مرجع تقلید بار دیگر از حمایت این گروه عظیم از اساتید حوزه تشکر کرد و گفت: امیدوارم شما اساتید که درباره چنین مسائلی احساس مسؤولیت می کنید و از مسؤولان مطالبه گری دارید راهتان را ادامه دهید و در حمایت از نظام ان شاء الله کوشا باشید  چرا که نباید تسلیم خواسته های نامشروع غربی ها باشیم.


اخبار مرتبط

 • رهبر معظم انقلاب در حرم مطهر رضوی:سال ۹۸ سال فرصت ها و گشایش ها است | دشمن را در جنگ اقتصادی شکست خواهیم داد
 • در تماسی تلفنی روحانی مطرح شد؛تأکید آیت الله نوری همدانی بر برداشتن گام های مؤثر برای حل مشکلات مردم
 • زینب کبری نفر اول مدیریت بحران/ دانشگاه‌ها از شخصیت حضرت زینب غافل نباشند
 • بانوی خردمندان ده نکته درباره علم حضرت زینب(س)
 • سخنرانی حضرت زینب(س) در شام و پیامهای آموزنده آن
 • تذکرات مراجع تقلید به دولت در دیدار وزیر امور خارجه
 • امام علی(ع) از دیدگاه دانشمندان اهل سنت
 • رسالت نهج البلاغه در عصر تمدن طلایى!
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  4 + = 13