آیت الله نوری همدانی در دیدار شورای عالی حوزه: استقلال حوزه‌ به معنای کناره گیری از نظام اسلامی نیست| پاسداری از انقلاب وظیفه حوزه و روحانیت است| شورای عالی ارتباط با بدنه حوزه را تقویت کند

حضرت آ‌یت الله نوری همدانی تأکید کرد: استقلال حوزه‌های علمیه بدین معنا نیست که از نظام کناره‌گیری کنیم، البته حوزه نباید دولتی باشد، اما حفاظت از معیارها و شاخص‌های نظام و انقلاب وظیفه ما بوده و هست.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی حوزه های علمیه، حضرت آیت‌الله‌ نوری همدانی در دیدار با اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه، بابیان اینکه شورای عالی حوزه‌های علمیه و مدیریت حوزه تاکنون شایستگی خود را به منصه ظهور و بروز رسانده است، گفت: مدیریت حوزه و اعضای شورای عالی قدم در جای علمایی گذاشته‌اند که درگذشته حوزه‌های علمیه را هدایت می‌کردند و امروز به‌خوبی این نقش محقق شده است.

وی تصریح کرد: کسانی که فکر می‌کنند در قم کاری انجام‌نشده در اشتباه هستند، در حوزه علمیه قم فعالیت‌های چشم‌گیری از جمله تألیف، تحقیق، تدریس و فعالیت‌های علمی از این قبیل بسیار اجراشده است.

این مرجع تقلید ابراز داشت: معتقدیم که حوزه‌های علمیه استمرار راه انبیا و اولیای الهی است و این مبلغان هستند که در تمامی عرصه‌ها حضور دارند.

شورای عالی ارتباط با اساتید را تقویت کند

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: تربیت فقیه و مجتهد برای ما امری مهم است، معتقدیم در دنیا یک فقاهت وجود دارد که از سرچشمه وحی گرفته‌شده است، آن‌ ها فقاهت اهل‌بیت (ع) که سلسله‌مراتب به نبی مکرم اسلام (ص) برمی‌گردد.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی اضافه کرد: شورای عالی حوزه‌های علمیه باید با اساتید که با طلاب رابطه نزدیک دارند، ارتباط برقرار کنند و با مشکلات طلاب از این طریق آشنا شوند.

وی تأکید کرد: بسیاری از مطالب نوشته و به قانون تبدیل می‌شود؛ اما اجرا شدن مهم است، شورای عالی حوزه‌های علمیه در اجراشدن قوانین و ارتباط با اساتید به سبب درک مشکلات طلاب سعی بیشتری داشته باشند.

این مرجع تقلید بیان کرد: نظارت و بررسی خیلی مهم است؛ افرادی وجود دارند، گرچه اندک اند، اما در تدریس خود به‌ویژه در درس خارج توان علمی آن‌ها کم است، شورای عالی باید در این مسأله نظارت داشته باشد.

تفسیر، نهج ابلاغه و صحیفه سجادیه در دروس حوزه گنجاده شود

وی افزود: گنجاندن درس تفسیر، نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه در دروس حوزه از ضروریات است، اینکه بگوییم افراد باسواد می‌شوند خود به عمق مسائل پی می‌برند اشتباه است؛ بلکه علم اساتید سبب می‌شود تا نگرشی نو در طلاب ایجاد شود.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به‌ضرورت دروس اخلاق در حوزه‌های علمیه خاطرنشان کرد: طلاب قدیم از کسانی که متخلق بودند استفاده می‌کردند و از آن‌ها بهره می‌بردند و آن‌ها نیز به‌سختی در این عرصه ورود پیدا می‌کردند، گاهی یک طلبه برای استفاده اخلاقی از یک نفر به او التماس می‌کرد.

لزوم توجه ویژه به درس های اخلاق در حوزه| تأکید بر استعدادشناسی طلاب

وی ادمه داد: تهجد و شب‌زنده‌داری سبب شده تا برخی متخلق به آداب الهی شوند؛ اگر اخلاق در حوزه نباشد انسان به‌جایی می‌رسد که حکم اعدام شیخ فضل‌الله نوری را تأیید و امضا می‌کند، خوب است درس‌های اخلاق نمونه، ضبط و به مدارس علمیه کشور ارسال شوند.

این مرجع تقلید گفت: مسأله استعداد شناسی در حوزه دارای اهمیت بالایی است و استعداد طلاب متفاوت است، درگذشته علما طلاب را همچون پدر می‌شناختند، آیت‌الله ملاعلی معصومی همدانی معروف به آیت‌الله آخوند همدانی (ره) خود به طلاب شهریه می‌داد و از همه احوال آنان باخبر بود.

استقلال در حوزه‌های علمیه بدین معنا نیست که از نظام کناره‌گیری کنیم

وی بیان داشت: حوزه‌های شهرستان‌ها باید تقویت شود، حوزه‌های شهرستان‌های پایه حوزه قم هستند، زیرا اگر طلبه‌ای ضعیف از حیث ادبیات به قم بیاید نمی‌تواند رشد خوبی داشته باشد و ادبیات عرب در تحصیل حوزه علمیه نقش مهمی دارد.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی عنوان کرد: استقلال در حوزه‌های علمیه بدین معنا نیست که از نظام کناره‌گیری کنیم، بلکه حوزه نباید دولتی باشد، اما حفظ از معیارها و شاخص‌های نظام و انقلاب وظیفه ما بوده و هست.

وی عنوان کرد: مردم به حوزه‌های علمیه توجه کردند و انقلاب را به وجود آوردند؛ اما امروز حوزه باید از این اصل پاسداری کند و حوزه باید انقلابی باشد و انقلابی عمل کند، بنده با جناح‌بازی مخالفم و معتقدم حوزه بالاتر از جناح‌بازی است.

این مرجع تقلید تأکید کرد: مردم‌داری و با مردم بودن وظیفه ما است، این مردم بودند که در راه انقلاب و به گفته حوزه و روحانیت جان دادند و از کشور دفاع کردند و امروز نیز مردم از حوزه و روحانیت پاسداری از نظام را انتظار دارند.

وی گفت: امام خمینی (ره) می‌فرماید روزی که روحانیت و علما به دنبال  جایگاهی برای خود رفتند و از مردم جدا شدند آن روز، روز مصیبت است؛ یکی دیگر از مسائلی که شورای عالی حوزه‌های بر عهده‌دارند این است که مبانی فقهی امام خمینی (ره) را در دروس حوزه جای دهند.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی در پایان بیان کرد: افتخار ما این است که شاگرد و سرباز حضرت ولیعصر (عج) هستیم و این انقلاب را انقلابی الهی می‌دانیم و انشاء الله که این انقلاب مقدمه‌ای برای ظهور واقع شود.

در ابتدای این دیدار آیت الله سید هاشم حسینی بوشهریدبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه گزارشی از فعالیت های شورای عالی و افق پیش روی حوزه ارائه کرد.

سپس آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور، گزارش از وضعیت مدیریت حوزه و حوزه های سراسر کشور ارائه داد.

در ادامه نیز دیگر اعضای شورای عالی حوزه به بحث و تبادل نظر در مباحث جاری حوزه پرداختند.


اخبار مرتبط

 • اقدامات روزآمد حوزه بیشتر اطلاع رسانی شود
 • محورهای پژوهشی و تبلیغى ماه صفر
 • از ایجاد فرقه و تفرقه تا ترور مردم و مسؤولان در دهه نخست انقلاب
 • آیت الله نوری همدانی خواستار توجه به مشکلات معیشتی طلاب شد
 • تأکید آیت الله علوی گرگانی بر ضرورت اجرای طرح هدفمندی مرکز خدمات
 • سعی شیاطین برای واگرایی هنر و هنرمندان از مفاهیم انقلاب را باطل کنید
 • بر همت رزمندگان دلیر فلسطینی درود می‌فرستم
 • مسلمانان به یاری مردم فلسطین بشتابند
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  8 + = 15