دادستان کل ویژه روحانیت: حوزه ها علمیه مراقب سکولاریسم اجتماعی باشند/ هرجا انقلابی رفتار کردیم پیروز بودیم


 تولیت آستان قدس رضوی در همایش «صیانت و پیشگیری» کرمان تصریح کرد: هیچ زمان مسائل سکولاری به معنای الحادی حوزه های علمیه را تهدید نکرده و نخواهد کرد، زیرا حوزه های ما مبتنی بر توحید است، البته حوزه های علمیه باید مراقب سکولاریسم اجتماعی باشند و نسبت خود را با نظام و مردم حفظ کنند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در کرمان، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی، امروز در همایش «صیانت و پیشگیری» که در شهر کرمان برگزار شد،  به سه ماموریت اساسی روحانیت اشاره کرد و گفت: فهم دین ماموریت اول روحانیت است. تبلیغ دین و عمل به آن ماموریت های دوم و ‌سوم روحانیت است.

وی به ماموریت اول روحانیت پرداخت و افزود: در فرهنگ دینی ما فقیه کسی نیست که تنها یافته های علمی و ‌فرمول های علمی داشته باشد‌، بلکه «العلم علمان مطبوع و مسموع»؛ فقیه کسی است که فقه در سرشت و ‌در جانش نشسته باشد و تمام و ‌جوارح او جلوه فقه باشد. این علم نافع است و بر جامعه موثر بوده و رمز اثر گذاری علما در جامعه است و دلیل تهدیدات دشمن همین اثر گذاری روحانیت است.

دادستان کل ویژه روحانیت با بیان این که شرایط امروز نسبت به گذشته متفاوت است، افزود: امروزه فقه حکومت می‌کند و باید در تمامی فروعات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و… کار شود. پس وظیفه اول روحانیت علم افزایی و مجهز شدن به دانش روز به نحو اکمل آن است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام  تاکید کرد: نفوذ جریانت فکری باید مورد توجه جدی قرار گرفته شود و فرق انحرافی به وجود آمده را رصد کنیم و نگذاریم این انحرافات در جامعه نفوذ کنند‌.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در ادامه به وظیفه دوم روحانیت پرداخت و بیان داشت: تبلیغ دین وظیفه دوم روحانیت است. «الَّذِینَ یُبَلِّغُونَ رِسالاتِ اللَّه» (احزاب/ ۳۹). آنچه امروز به دست روحانیت رسیده است حاصل سال‌ها تلاش و زحمت علمای پیشین است و باید ما این سرمایه را در جامعه نشر دهیم و ‌برای نسل آینده حفظ کنیم. وظیفه مهم روحانیت امر به معروف و نهی از منکر و شناساندن زیبای های دین به مردم است.

عضو خبرگان رهبری تصریح کرد: باید سرمایه مساجد، منبرها، هیئت ها، نماز های جمعه، و … را دست کم نگیریم و این شبکه حقیقی که دل‌های مردم را به هم ‌پیوند داده، در راستای تبلیغ و‌ترویج دین زنده نگه داریم.

تولیت آستان قدس رضوی، اجرای دین را وظیفه سوم روحانیت خواند و تصریح کرد: هر آنچه فرا گرفتیم، برای آن است که در جامعه اجرا شود. امام حسین(ع) حجت خدا، به میدان آمدند و جان عزیز خودشان و عزیزانشان را فدا کردند تا دین خدا اجرا شود. امروز نظام، نظام دینی است و در راس آن ولی فقیه قرار دارد پس باید دین در سطوح مختلف به اجرا برسد.

وی با بیان این که حوزه های علمیه مبدا و‌ منشا نظام اسلامی هستند، پس باید همواره حامی نظام باشند، اظهار کرد: هیچ زمان مسائل سکولاری به معنای الحادی حوزه های علمیه را تهدید نکرده و نخواهد کرد، زیرا حوزه های ما مبتنی بر توحید است، البته حوزه های علمیه باید مراقب سکولاریسم اجتماعی باشند و نسبت خود را با نظام و مردم حفظ نمایند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنان خود خاطر نشان کرد: طلبه سیاسی به معنای آن نیست که عضو گروه‌ها و جناح های سیاسی باشد، بلکه کسی است که نیاز جامعه را بشناسد و خود را برای ایفای نقش در رفع مشکلات جامعه آماده کند. سیاسیون ما شهدا هستند که مشکلات را خوب درک کردند و‌ با فدا کردن جانشان به نحو کامل وظیفه خود را نسبت به جامعه انجام دادند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی، به نقشه دشمن در ناامید کردن مردم نسبت به نظام اشاره کرد و گفت: امروز می‌خواهند جامعه را ناامید کنند، اما موفق نخواهند شد و به لطف خدا در هر صحنه برتری با نظام جمهوری اسلامی است. هرجا انقلابی رفتار کردیم، پیروز بودیم. در جریان داعش با روشنگری مرجعیت و ایستادگی روحانیت جریاناتی چون حشد الشعبی شکل گرفت که شاهد پیروزی زودهنگام اسلام بر داعش بودیم.

انتهای پیام


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 5 = 7