آیت الله شبیری زنجانی: قدر شرایط کنونی را بدانید| با جدیت برای تولید و رشد علوم دینی تلاش کنید

حضرت آیت الله شبیری زنجانی با تأکید بر تقویت بنیه علمی در بین طلاب و حوزه های علمیه، تأکید کرد که طلاب باید برای تولید و رشد علوم دینی تلاش کنند.

به گزارش خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله شبیری زنجانی در دیدار جمعی از طلاب و فضلای نجف اشرف با یادآوری شرایط سخت علمای گذشته خاطرنشان کرد: این شرایطی که برای طلبه های نجف و قم فراهم است برای علمای سابق فراهم نبوده است. آنها با شرایط سختی درس خواندند، از نعمت جوانی خود استفاده کنید. پیشینیان ما با زحمات زیادی علوم فقه و اصول و رجال و غیره را در اختیار ما گذاشتند و باید شرایط کنونی را قدر بدانیم.

وی افزود: نسخه ای از مسالک شهید ثانی در کتابخانه ملی تهران موجود است. دیدم کسی که شاگرد شهید بوده و با او زندانی شده، راجع به این نسخه نوشته که این نسخه را شهید در شرایطی که از ترس دشمنان از کوهی به کوهی و از روستایی به روستایی دیگر می رفت تکمیل کرد، یعنی در همین تعقیب و گریز. اجازه شهید ثانی به شخصی در بحارالأنوار موجود است که آنجا در سال ۹۶۴ قمری می گوید مسالک ناقص است. ایشان در سال ۹۶۵ شهید شده است. یعنی شهید در همین یک سال آخر و در آن شرایط سخت این کتاب ارزشمند را تکمیل کرده است.

حضرت آیت الله شبیری زنجانی یادآور شد: این علوم با این زحمات به ما منتقل شده است، عیب است که در دنیا همه علوم غیر دینی رشد داشته باشند و ما تنزل داشته باشیم. طلبه ها باید اهتمام زیادی داشته باشند تا تولید علم رونق بگیرد و روح آن علمای بزرگ شاد باشد و ما را از آنجا دعا کنند. نباید کارهای علمای سلف روی زمین بماند.

وی با اشاره به امتیاز آثار علمی حوزه علمیه شیعه نسبت به سایر مذاهب اسلامی گفت: آقای حاج میرزا عبدالله مجتهدی تبریزی یکی از علمای درجه اول تبریز بود. پدرش هم از نوابغ علمی بود. می گفت در اوایل طلبگی پیش پدرم درس می خواندم. پرسیدم صرف میر و تصنیف را شیعه نوشته یا سنی؟ گفت سنی. پرسیدم سیوطی را شیعه نوشته است یا سنی؟ گفت سنی. می گفت هرچه که من می پرسیدم و پدر می گفت سنی، به من سخت می گذشت و ناراحت می شدم. گفتم شرح رضی را شیعه نوشته یا سنی؟ گفت شیعه. بعد پدرم گفت شیعه اگر کتاب بنویسد اینگونه می نویسد. شرح رضی تا الان مماثلی ندارد؛ این رضی، ساکن نجف بوده است؛ آن هم نجفی که نه آبی بوده و نه شرایط مناسبی، اما کتابی با این قدرت استدلالی نوشته است.

این مرجع تقلید خطاب به طلاب نجف خاطرنشان کرد: شما تصمیم بگیرید، آن گاه خداوند تعالی و اولیای الهی حتما کمک می کنند. شما این علوم را بطور صحیح و کامل یاد بگیرید و منتشر کنید.

وی با ابراز تأسف از کم رنگ شدن مباحثات علمی در بین طلبه ها افزود: حاج آقا مهدی حائری یزدی فرزند مرحوم آقای حاج شیخ عبدالکریم حائری موسس حوزه قم، مدتی آمریکا بودند. بین اساتید آن مرکزی که ایشان در آن جا مشغول بوده، بحثی راجع به شیوه برگزاری امتحانات مطرح شده که ممکن است دانش آموزی، درس خوان باشد اما در روز امتحان مشکل داشته باشد و نتواند خوب امتحان بدهد. سوال این بوده که امتحان چگونه برگزار شود که کاشف از واقع باشد.

این مرجع تقلید ادامه داد: او می گفت من گفتم ما طلبه ها امتحانی داریم که مطابق واقع است. طلبه های حوزه باید بعد از درس، بحث کنند و مراتب علمی افراد در مباحثه مشخص می شود. طلبه ها تمام سال با هم بحث می کنند و استاد سواد افراد را تشخیص می دهد. این مباحثات طلبگی در همه سطوح در بین طلاب وجود داشته است که این امر را باید تقویت کنید. این روش در رشد علمی افراد تاثیر مهمی دارد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 + 6 =