پژوهشگران سراغ مسائل جدید بروند

حضرت آیت الله مکارم شیرازی خواستار توجه پژوهشگران و محققان به مسائل مستحدثه و جدید شد و بر لزوم روان نویسی تاکید کرد.حضرت آیت الله مکارم شیرازی در همایش کتاب سال بانوان که در تالار بیداری اسلامی جامعه الزهرا برگزار شد، با تبریک ایام ولادت حضرت صدیقه طاهره(س) دوران تمدن بشر را مرتبط با آغاز خط و نگارش دانست.

این مرجع تقلید با بیان این که مساله قلم و خط تاریخ ساز بشر است، گفت: در قرآن کریم اهمیت فوق العاده ای به قلم داده شده است، در دوران جاهلیت در تمام مکه عدد کسانی که خواندن و نوشتن بلد بودند شاید بیش از هفده نفر نبود.

وی افزود: پیامبری درس نخوانده در چنین فضایی قیام می کند و نخستین آیاتی که بر او نازل می شود درباره قلم است؛ برخی معجزات پیامبر گرامی اسلام چندان دیده نمی شود از جمله همین معجزه علمی که در آن فضای دور از سواد و علم رخ داد، این طبیعی نیست.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به توصیه همیشگی پیامبر(ص) به اصحاب و یاران خود درباره لزوم نگارش احادیث، اظهار داشت: حضرت رسول الله(ص) امروز را پیش بینی می کردند که دسترسی به پیامبر و امام معصوم وجود ندارد و مردم باید به همین احادیث مراجعه کنند.

وی با بیان این که اسلام به قلم و بیان اهمیت فوق العاده می دهد، گفت: ما برای انتقال علوم و معارف خود از دو روش بیان و قلم بهره می گیریم و در این بین ماندگاری قلم بیشتر است و بیان هم به وسیله قلم ماندگار می شود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در ادامه برگزاری نخستین همایش کتاب سال بانوان را اقدامی مبارک اما دیرهنگام دانست و با تقدیر از برگزار کنندگان همایش و تبریک به تمامی برگزیدگان، گفت: باید قدر این کار را بدانید و این مسیر را ادامه دهید، ارسال ششصد اثر از بانوان پژوهشگر و نویسنده به دبیرخانه همایش مساله ای مهم است.

وی با بیان توصیه هایی خطاب به پژوهشگران زن، بر لزوم نوآوری در تحقیقات تاکید و تصریح کرد: نوآوری با گردآوری تفاوت فاحش دارد، گردآوری افتخار نیست؛ شما سعی کنید در پژوهش ها و تحقیقات خود به دنبال نوآوری باشید، سراغ مسائل حل نشده و جدید بروید.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی تدوین تفسیر نمونه را تجاوب و لبیکی به همین نیاز با زبان روز ارزیابی و تاکید کرد: نوشتن این تفسیر بر اساس نیازسنجی و شناخت اقتضائات بود؛ شما بانوان محترم هم به این موضوع توجه ویژه داشته باشید.

وی روان نویسی را به نویسندگان توصیه و تصریح کرد: مغلق گویی و مغلق نویسی هنر نیست، برخی می گویند اگر روان و ساده بنویسم حمل بر بیسوادی می کنند؛ ما اعتقادی به این موضوع نداریم و در تالیف تفسیر نمونه هم این موضوع مورد توجه قرار گرفت.

این مرجع تقلید توجه به مخاطبان و نیازهای آنان در نگارش آثار را امری مهم دانست و گفت: اگر نویسنده بداند برای کدام مقطع سنی و چه مخاطبی می نویسد، موزون و هماهنگ می نویسد؛ نکته دیگر پرهیز نویسندگان از خودستایی و احترام به مخاطب است.

وی با تاکید بر این که در نوشته نباید آثار ریاکاری وجود داشته باشد، اظهار اشت: در آثار و نوشته ها هدف نباید خودنمایی و به رخ کشیدن باشد، باید خالصانه و مخلصانه و با هدف خدمت و گره گشایی اقدام به نوشتن و تالیف اثر کرد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 9 = 10