تاکید مراجع عظام تقلید بر احیای موقوفات حوزوی

حضرت آیت الله مکارم شیرازی خواستار احیای موقوفات حوزوی شد و تحقق این مهم را ضامن حفظ استقلال حوزه ها دانست.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی عصر امروز در دیدار رییس سازمان اوقاف و امور خیریه  و هیات همراه، با اشاره به اهمیت و حساسیت کار این سازمان، گفت: یکی از مشکلات اوقاف در زمان های قبل این بوده که عده ای موقوفات را تملک کرده اند و به همین دلیل در عده ای از افراد نسبت به وقف ذهنیت منفی ایجاد شده است.

این مرجع تقلید با تاکید بر این که موقوفات غصب شده باید از چنگ موقوفه خواران آزاد شود، گفت: شما هرچه در این مسیر تلاش و برنامه ریزی کنید اعتماد مردم بیشتر جلب می شود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی اعتماد مردمی را مهم ترین سرمایه اوقاف دانست و گفت: اگر مردم اعتماد پیدا کنند که در وقف و موقوفات طبق نیات واقفین عمل می شود استقبال خواهند کرد.

وی تاکید کرد: عده ای برای اموال خود شخصیت حقوقی درست کرده اند که ناشی از نقص در اعتماد سازی اوقاف است، شما هرچه می توانید در این جهت سرمایه گذاری و برنامه ریزی کنید و در این راستا خبررسانی را جدی بگیرید.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی بر لزوم مستند سازی موقوفات تاکید کرد و خواستار همکاری رسانه ملی در این خصوص شد.

این مرجع تقلید با تاکید بر رعایت دقیق موازین شرعی در اوقاف و امور خیریه، گفت: وقف از این جهت که با حق الناس سر و کار دارد، باید رعایت جنبه های دینی از هر جهت مورد تاکید باشد و به شما نیز رعایت جانب احتیاط را توصیه می کنیم.

وی در ادامه خطاب به حجت الاسلام والمسلمین خاموشی اظهار داشت: شما با توجه به سوابق مدیریتی ارزشمندی که دارید می توانید به وضعیت وقف و اوقاف سر و سامان بدهید.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم احیای موقوفات حوزوی تاکید کرد و یادآورشد: موقوفات مربوط به حوزه های علمیه و احیای آن را باید جدی گرفت؛ در حال حاضر یکی از مشکلات برخی حوزه ها این است که نیاز به بودجه دولت پیدا کرده اند، اصل این وابستگی نادرست است.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: احیای موقوفات حوزه های علمیه می تواند زمینه استقلال کامل حوزه ها را فراهم کند و هرچه شما در این جهت تلاش کنید ماجور خواهید بود.

وی در ادامه سخنان خود که درباره مسابقات قرآنی بود، با بیان این که باید به محتوای قرآن بیش از ظاهر آن اهمیت داد، گفت: اخیرا دیده شده که بعضی فقط به برخی جنبه های ظاهری در برنامه های قرآنی توجه می کنند و تنها به صوت و قرائت، حفظ و مانند آن اهمیت می دهند ، در حالی که موضوع اصلی تدبر در آیات قرآن و عمل به آن است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشت: بیراهه رفتن در برنامه های قرآنی امری است که نگرانی های جدی را به دنبال دارد، تمام برنامه های قرآنی همچون مسابقات قرآن، حفظ و ترتیل و امثال آن محترم است و مقدمه ای ارزشمند برای یک ارزش والاتر که همان عمل به محتوای قرآن است می باشد.

این مرجع تقلید گفت: یکی از برکات انقلاب اسلامی توجه به قرآن کریم است، امروز قاریان و حافظان و مفسران برجسته ای داریم که هر یک از این دستاوردها پاسخی به مخالفان است.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم در بخش پایانی سخنان خود استفاده تجاری از مساجد را نادرست خواند و گفت: هیچ گونه استفاده تجاری از مساجد نباید صورت گیرد، نمی شود بخشی از مسجد را تبدیل به مغازه کرد و از این طریق کسب درآمد نمود  و یا اینکه بخشی از مسجد را اجاره برای کارهایی داد.

 

حضرت آیت الله صافی وقف را پشتوانه‌ای برای توسعه اسلام دانست و گفت: هر چه بیشتر در مسیر احیای موقوفات گام برداریم، بیشتر می‌توانیم به گسترش فرهنگ دینی کمک کنیم.
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری رسا، حضرت آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی در دیدار رییس سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار کرد: امیدواریم اقدامات گسترده این سازمان مورد رضایت خداوند و عنایت امام عصر(عج) قرار گیرد.

وی افزود: خیرین و نیکوکارانی که تمکن مالی داشته‌اند در طول تاریخ اموالی از خود به یادگار گذاشته‌اند که در قالب وقف، مسبب برکات و آثار خیر فراوان شده است.

این مرجع تقلید با بیان اینکه مدیریت وقف باید مطابق دستورات شرع و نیت واقفان صورت گیرد، گفت: لازم است نظر واقفان به صورت دقیق و کامل تامین شود.

وی ادامه داد: باید مواظب باشید مقاصد افرادی که وقفی از خود به یادگار گذاشته‌اند کاملا محفوظ بماند و دلیل ماندگاری وقف نیز همین مسأله است.

حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی با اشاره به اینکه این مسأله سبب جلب اعتماد عمومی و گرایش بیشتر به وقف خواهد شد، خاطرنشان کرد: صدقه جاریه در قرآن کریم مورد تاکید قرار گرفته و وقف، مصداق بارز آن است.

این مرجع تقلید تصریح کرد: وقف در طول تاریخ موجب انجام کارهای بزرگ و رساندن منفعت به اجتماع شده و افتخاری بزرگ برای فعالان این عرصه بوده است.

وی با بیان اینکه لازم است موقوفات فراموش شده احیا شوند، گفت: شناسایی املاک وقفی و بررسی دقیق وقف‌نامه‌ها در این زمینه ضروری است ضمن اینکه مطالعه این وقف‌نامه‌ها و الفاظی که در آنها بکار رفته، نشان‌دهنده توجه خیرین به نیازهای جامعه در هر دوره زمانی است.

حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی ادامه داد: هر چه بیشتر در مسیر احیای موقوفات گام برداریم، بیشتر می‌توانیم به گسترش فرهنگ وقف کمک کنیم و در نتیجه گرایش به این سنت حسنه نبوی هم بیشتر خواهد شد.

این مرجع تقلید وقف را پشتوانه‌ای برای توسعه اسلام دانست و گفت: هرچه موقوفاتی بیشتر برای گسترش دین و معارف مکتب اهل بیت(ع) داشته باشیم، به عظمت دین اسلام کمک بیشتری می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه احیای موقوفات حوزوی هم باید تلاش بیشتری صورت بگیرد زیرا حوزه‌ها موجب نشر معارف دینی می‌شوند و نفع آنها به جامعه می‌رسد.

حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی با تاکید بر مستندسازی تاریخی موقوفات و واقفان در دوره‌های گوناگون عنوان کرد: آثاری که خیرین بر جا گذاشته‌اند موجب برکات فراوانی شده و نام نیک آنها را در صفحات تاریخ به ثبت رسانده است.


اخبار مرتبط

 • جایگاه بهداشت و سلامت در اسلام از دیدگاه آیت الله مکارم شیرازی
 • شاخصه های مسئولیت پذیری اجتماعی از منظر آیت الله مکارم شیرازی
 • مسؤولان حقوق خود را با محرومان تقسیم کنند/ اهدای ۲۰۰ بسته حمایتی به نیازمندان در پویش «نذر سلامت»
 • بیانیه اتاق تبلیغ خراسان در ضرورت حمایت از نیرو و توان داخلی برای غلبه بر مشکلات کشور در سال جهش تولید
 • جهل حاکم بر برخی از عالم نمایان بدتر از ویروس کرونا است
 • آیا شیوع ویروس کرونا از علائم آخرالزمان است؟
 • نامه مهم مدیر حوزه های علمیه ایران به شیخ الازهر
 • سیاست‌گذاری در مقابله با کرونا متمرکز اما برنامه‌ریزی باید بومی باشد
 • ۲ نظرات برای تاکید مراجع عظام تقلید بر احیای موقوفات حوزوی

  1. محمد زمانزاده گفت:

   اگر موقوفات حوزوی احیا و در اختیار حوزه قرار بگیرد، تحول جدی در حوزه سرعت بیشتری خواهد یافت

  2. امیر محمد.... گفت:

   اگر مردم اعتماد پیدا کنند که موقوفات طبق نیات واقفین عمل می شود استقبال بیشتری از وقف میکنند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  + 1 = 2