آیت الله علوی گرگانی: ولایت فقیه استمرار ولایت اهل بیت است | باید در مسیر ولایت الهی حرکت کنیم

 

حضرت آیت الله علوی گرگانی با تأکید بر این که ولایت فقیه استمرار ولایت اهل بیت(ع) است، گفت: همه باید در مسیر ولایت الهی حرکت کنند.
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله علوی گرگانی پیش از ظهر امروز در دیدار با جمعی از دانش آموزان دبیرستان پسرانه امجدی قم با اشاره به روایتی از امام باقر(ع) گفت: امام باقر(ع) پنج مورد را رکن اسلام معرفی کرده و توصیه می کنند که نسبت به آنها اهتمام داشته باشیم.استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم ادامه داد: نخستین مورد نماز است که امیدواریم شما عزیزان نسبت به نماز کوتاهی نداشته باشید؛ چنانچه ائمه(ع) در موارد فراوانی بیان کرده اند شفاعت آنها شامل افرادی می شود که به نماز اهمیت دهند بنابراین اگر می خواهید دستتان از دامن اهل بیت(ع) کوتاه نشود در هیچ زمانی نماز را سبک نشمارید.

وی با تصریح بر این که اگر شفاعت اهل بیت(ع) شامل حال ما نشود، نمی توانیم وارد بهشت شویم، اظهار کرد: اگر اهل بیت(ع) ما را شفاعت نکنند با اعمالی که داریم نمی توانیم به بهشت رویم؛ به عنوان مثال کدام یک از ماها می توانیم بگوییم در یک نماز به صورت کامل حضور قلب داشته ایم بنابراین اعمال ما فایده ای ندارند و باید موردی به آن اضافه شود که همان شفاعت است.

حضرت آیت الله علوی گرگانی خاطرنشان کرد: زکات، روزه، حج و ولایت مواردی است که امام باقر(ع) آنها را به عنوان ارکان اسلام بیان کرده است.

 وی افزود: امام باقر(ع) در ادامه می فرماید هیچ یک از این موارد به قدر ولایت اهمیت ندارند؛ مراد از ولایت فقیه نیز همان ولایتی است که امام باقر(ع) بیان کرده است؛ نخستین ولایت مربوط به خداوند است و پس از آن به ترتیب به پیامبراکرم(ص)، ائمه معصومین(ع) و ولایت فقیه منتقل می شود.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم اضافه کرد: امام باقر(ع) می فرماید اکثر مردم ما از موارد بیان شده، ولایت را رها کرده اند اما باقی موارد را عمل می کنند در حالی که باید در مسیر ولایت حرکت کنیم؛ حالا شما عزیزان که فرزندان شیعه هستید مراقب باشید همه موارد را با هم داشته باشید و این امانت را به نسل بعد و فزندان خود منتقل سازید.

 

حضرت آیت الله علوی گرگانی عمل به دستورات اسلام را سبب سعادت انسان دانست و گفت: متأسفانه به درستی دستورات اسلام را انجام نمی دهیم.
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله علوی گرگانی پیش از ظهر امروز در دیدار با رییس مرکز خدمات و مشاوران ایرانیان خارج از کشور با تسلیت شهادت امام هادی(ع) گفت: کنار هم قرار دادن ایرانیان خارج از کشور کار بسیار مهمی است که باید به آن توجه شود.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که شیعیان و دوستان اهل بیت(ع) با یکدیگر برادر هستند، گفت: برادری فقط مربوط به یکی بودن پدرو مادر نیست بلکه برادری در دین نیز وجود دارد زیرا دین در میان افراد صفا و صمیمیت ایجاد می کند.

وی ادامه داد: زمانی که افراد با یکدیگر بردار می شوند، باید از همدیگر مراقبت کنند؛ فرد بدون برادر همانند سربازی است که بدون اسلحه به جنگ با دشمن می رود اما برادران همدیگر را نگه می دارند.

حضرت آیت الله علوی گرگانی خاطرنشان کرد: امام صادق(ع) به گونه ای در میان مردم دوران خود برادری ایجاد می کند که برادران حتی پس از گذشت بیست سال از فوت دوستش، برای او نماز می خواند و روزه می گیرد.

وی در ادامه با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) اظهار کرد: امام صادق(ع) به فردی از یاران خود می فرماید در صورتی که به حدی از برادری برسید که بتوانید دست در جیب یکدیگر بکنید و پول بردارید، حق برادری را ادا کرده اید.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم ادامه داد: اگر توانستید آن حد از برادری را که امام صادق(ع) بیان می کنند، در میان برادران خارج از کشور ایجاد کنید، دشمنان منقلب خواهند شد، از سوی دیگر خود آن افراد نیز احساس غریبی نخواهند کرد و در هر نقطه ای از جهان باشند گمان می کنند در شهر خود هستند.

وی تصریح کرد: آنچه که اسلام بیان می کند بسیار نیک و واقعیت است اما ما به درستی به دستوران اسلام عمل نمی کنیم و هنگام مقایسه اعمال خود با بزرگان دین مشاهده می کنیم بسیار عقب هستیم، این در حالی است که عمل به دستورات اسلام سعادت انسان را فراهم می کند.






اخبار مرتبط

 • واکنش آیت الله مکارم به اظهارات نسنجیده برخی مسؤولان؛ حجاب از یک موضوع صرفا مذهبی فراتر رفته | ایران کشوری اسلامی است نه سکولار
 • رهبر انقلاب: اهمیت درس و تدبر در قرآن جزو حرف‌های لازم و ضروری جامعه‌ است
 • تاکید مراجع تقلید بر کمک رسانی به سیل زدگان(۲)
 • رهبر انقلاب: جبران خسارات سیل‌زده‌ها را سریعاً آغاز کنید
 • الزامات و چالش های «رونق تولید» از منظر آیت الله مکارم شیرازی
 • رهبر انقلاب: کاری کنید که نظامیان آمریکایی هرچه زودتر از عراق خارج شوند
 • تنها راه حفظ نظام و انقلاب اجرای دستورات قرآن کریم است
 • بایسته های ماه دعا در یادداشت آیت الله صافی گلپایگانی
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  1 + = 9