توصیه های نوروزی مراجع تقلید:سال نو برنامه نو می خواهد/ از فرصت نوروز برای صله ارحام و رسیدگی به فقرا و نیازمندان استفاده کنیم

حضرت آیت الله سبحانی با اشاره به پیش رو بودن ایام نوروز گفت: در این عید باید صله ارحام توجه داشته باشیم و به فقرا و ایتام رسیدگی کنیم.
به گزارش خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید امروز در درس خارج خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با تبریک ولادت امیرمؤمنان علی(ع) بر بزرگداشت این روز تأکید کرد. با به بررسی عید نوروز از نظر روایات پرداخت و بیان این که عید نوروز از نظر روایات ضعیف است، گفت: معلی بن خنیس شیعه مخلص امام صادق(ع) است و به دلیل همین اخلاص او را دار زدند که روایت از او است اما سند ندارد، ابن فهد حلی این مسأله را نقل می کند، ابن ادریس از شیخ طوسی نقل می کند و بعد از آن سندی وجود ندارد و روایتی که به معلی بن خنیس نسبت می دهند بی سند و بعد از شیخ احدی نقل نکرده است.استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که نوروز عیدی ملی است، اظهار داشت: در این عید باید صله ارحام توجه داشته باشیم و به فقرا و ایتام رسیدگی کنیم، نوروز فرصتی است تا به زندگی و اطرافیان خود بیشتر رسیدگی کنیم.

وی ادامه داد: متأسفانه فرهنگ امروز این گونه شده که میلیون ها نفر به سفر می روند و در پایان تعطیلات نیروی انتظامی اعلام می کنند که صدها کشته داشته ایم و هزاران نفر زخمی شده اند، وقتی خودرو ها و جاده ها استاندارد لازم را ندارند و راننده ها رعایت قوانین نمی کنند چرا این اندازه سفر انجام شود.

حضرت آیت الله سبحانی با بیان این که رسانه ها باید مردم را دعوت کنند تا به اخلاق، خانواده ها و ارحام برسند، ابراز داشت: نباید مردم را دعوت کرد که به غیر ضرورت سفر کنند و در نهایت شاهد کشته و زخمی بسیار در پایان ایام تعطیلی باشیم.

وی با ابراز گلایه از رسانه ها عنوان کرد: ما باید مردم را تربیت کنیم نه این که تبلیغات بیهوده صورت گیرد، البته سفر برای عده ای ضروری است  اما اگر سفر ضروری وجود ندارد در این شرایط صحیح نیست.

 

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در آغاز سال جدید بر لزوم پرهیز از تشریفات و تجملات تاکید کرد ملت صبور و مقاوم، پایدار و ماندنی است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی در آیین ویژه سال تحویل که با حضور باشکوه اقشار مختلف مردم و زائران و در فضایی آکنده از معنویت در حرم مطهر کریمه اهل بیت(ع) حضرت فاطمه معصومه(س) برگزار شد، با تبریک حلول سال ۱۳۹۸ به ملت شریف ایران، ابراز امیدواری کرد که این سال، سالی پر از موفقیت و برکت برای ملت شریف ایران باشد.

وی همچنین تقارن سال نو با ایام خجسته و با برکت میلاد امام علی(ع) را به فال نیک گرفت و با بیان توصیه هایی خطاب به مسؤولان و مردم، تصریح کرد: امیدواریم مسؤولان در سال جدید برای حل مشکلات بیشتر کار کنند، مردم نیز با هم صمیمی تر باشند و هر کس تنها به فکر خودش نباشد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر این که سال نو برنامه نو و تازه می خواهد و باید این برنامه را از قرآن کریم بگیریم، گفت: سوره عصر در چهار ماده «ایمان، عمل صالح، تواصی به حق و تواصی به صبر» رموز موفقیت و سعادت انسان را بیان می کند.

این مرجع تقلید احتکار و اختلاس ها را نشانه تضعیف پایه های ایمان دانست و تصریح کرد: اگر خدا را حاضر و ناظر بر اعمال و رفتارمان بدانیم و این مهم را باور کنیم دست به هر کاری نمی زنیم و شرایط ما غیر از این خواهد بود.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم با تاکید بر این که هر کار خیری در جامعه مصداق عمل صالح است، تصریح کرد: در آغاز سال جدید با خود عهد ببندیم که در هر روز عمل صالحی انجام دهیم و ان شاءالله این عمل ذخیره یوم المعاد ما خواهد بود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی امر به معروف و نهی از منکر و اصل نظارت را از مصادیق عمل خیر دانست و گفت: ضعف نظارت سبب می شود که سوء استفاده های کلان صورت گیرد.

این مرجع تقلید استقامت و شکیبایی در برابر مشکلات را یک اصل قرآنی و از رموز مهم سعادت و موفقیت انسان دانست و گفت: باید در برابر مشکلات بویژه مشکلات دنیای امروز که زورگویان جهانی به دنبال تحمیل سلطه خود بر دیگران هستند؛ پایداری و مقاومت داشته باشیم.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی بیان داشت: دشمنان می خواهند مجددا به خاورمیانه بازگردند اما این خیالی واهی است؛ دشمنان به دلیل عصبانیت از این شکست ها به دنبال سنگ اندازی و ایجاد مشکل هستند و باید در برابر مشکلات مقاوم بود؛ چراکه ملت شجاع و مقاوم، پایدار و ماندنی است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی یادآورشد: بیاییم سال نو را با این دستورالعمل قرآنی آغاز کنیم، از تشریفات بزداییم و به خانواده های نیازمند و محروم برسیم؛ سفرهای خارجی کم شود، پول های کشور را در خارج صرف نکنند، به قدر کافی مراکز تفریحی و زیارتی و گردشگری در کشور وجود دارد.

این مرجع تقلید در پایان به تشریح و تفسیر دعای ویژه تحویل سال«یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ» پرداخت و برای موفقیت و سربلندی نظام اسلامی و ملت ایران بویژه جوانان و حل مشکلات جامعه دعا کرد.

توصیه های نوروزی آیت الله مکارم شیرازی | سال نو برنامه نو می خواهد

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در آستانه عید نوروز توصیه های مهمی خطاب به مردم و مسؤولان ارائه و ابراز امیدواری کرد سال جدید سالی پر از خیر و برکت باشد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله مکارم شیرازی صبح امروز در آغاز آخرین جلسه درس خارج فقه خود در سال ۹۷ که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با تبریک اعیاد ماه رجب بویژه میلاد مسعود و با برکت مولی الموحدین حضرت علی(ع) تقارن سال جدید با این ایام فرخنده را به فال نیک گرفت و ابراز امیدواری کرد که سال جدید سالی پر از خیر و برکت برای نظام اسلامی و ملت ایران باشد.وی تصریح کرد: امیدواریم همه ما با ولایت علی(ع) زنده باشیم، با ولایت ایشان از دنیا چشم بپوشیم و با ولایت آن حضرت محشور شویم.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در ادامه با بیان این که برخی به طور کامل با نوروز مخالف هستند و برخی نیز اعتقاد افراطی دارند، توجه به سیره حضرت رسول الله(ص) را در این خصوص متذکر شد.

این مرجع تقلید با بیان این که اسلام سنت های نیکو را تایید می کند،  گفت: پیامبر(ص) برخی سنت های دوران جاهلیت همچون اکرام میهمان، وفای به عهد و امثال آن را مورد تاکید قرار دادند و تایید کردند و در نقطه مقابل سنت های غلطی همچون بت پرستی، زنده به گور کردن دختران، قربانی کردن پسران پای بت ها و دیگر مسائل خرافی را حذف کردند.

وی افزود: در نوروز نیز سنت های خوبی همچون صله رحم، دید و بازدیدها، خانه تکانی ها، کمک کردن به ضعفا، شاد کردن و امثال آن وجود دارد که مورد تایید و تاکید است؛ اما باید مسائل خرافی را کنار گذاشت.

این مرجع تقلید با بیان این که چهارشنبه سوری یک خرافه است، گفت: ما در مواجهه با نوروز نه نفی مطلق و نه اثبات مطلق را مورد تاکید قرار می دهیم؛ این سنت رسول الله(ص) و در عین حال امری منطقی است که اگر بر آن پافشاری کنیم جلوی افراط و تفریط ها گرفته می شود؛ توصیه ما به مردم عزیز توجه به سنت های نیکو و دوری از خرافات است.

 استاد درس خارج حوزه علمیه قم با تاکید بر این که سال نو برنامه نو می خواهد، گفت: از جمله اموری که باید در سال جدید به آن بیشتر توجه داشته باشیم، اصل همدلی و وحدت، انصاف بیشتر کسبه و تجار در سال جدید و نظارت بیشتر دولت است.

این مرجع تقلید همچنین بارندگی های اخیر را نشانه لطف خدای متعال و عنایت امام زمان و دعای صالحان و نیکان دانست و ابراز امیدواری کرد بارش نزولات آسمانی در سال آینده نیز تداوم داشته باشد. 


اخبار مرتبط

 • سعی شیاطین برای واگرایی هنر و هنرمندان از مفاهیم انقلاب را باطل کنید
 • بر همت رزمندگان دلیر فلسطینی درود می‌فرستم
 • مسلمانان به یاری مردم فلسطین بشتابند
 • پیام تبریک دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین به رهبر انقلاب
 • تکذیبیه دفتر آیت الله نوری همدانی پیرامون اخبار کذب شبکه های معاند + متن
 • دولتی تشکیل شود که انقلابی، عدالتخواه، ضدفساد و معتقد به تحول و جوانان باشد
 • پیام آیت الله نوری همدانی در محکومیت حادثه تروریستی افغانستان
 • حکومت افغانستان برای حمایت از غیر نظامیان چاره‌ای بیندیشد
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  + 8 = 14