آیت الله العظمی شبیری زنجانی: محدودیت در انتخاب درس و استاد، استعداد طلاب را خاموش می کند /آیت الله اعرافی : نظام هدایت علمی خلأ ها را تکمیل می کند 

 آیت الله العظمی شبیری زنجانی صبح امروز در دیدار مدیر حوزه های علمیه کشور با ایشان، ساختار مدرسه ای را برای دروس سطح عالی حوزه های علمیه، نامناسب و باعث «خاموش شدن استعدادهای طلاب» دانستند.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی صبح امروز در دیدار  مدیر حوزه های علمیه کشور با ایشان، ساختار مدرسه‌ای را برای دروس سطح عالی حوزه‌های علمیه، نامناسب و باعث «خاموش شدن استعدادهای طلاب» دانستند.

معظم له تصریح کردند: ممکن است کسی بیان زید یا عمرو را نپسندد. چرا باید سر درس او بنشیند. طلبه باید برای انتخاب استاد آزاد باشد و محدود نباشد. محدودیت، استعداد را از بین می برد.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی در این دیدار، خواستار توجه ویژه مدیریت حوزه به طلاب مستعد شدند و افزودند: علمای سابق نسبت به طلاب مستعد اهتمام ویژه‌ای داشتند اما الان برخی از طلبه‌های مستعد به خاطر مشکلات مالی از درس و تحقیق باز می مانند.

معظم له با اشاره به هجرت آیت الله مرتضی مطهری به تهران گفتند: مرحوم آقای مطهری به خاطر مشکل مالی از قم به تهران رفت. ممکن است بگوییم از او در تهران استفاده شد؛ اما با این استعدادی که ایشان داشت، اگر در قم می ماند شاید مؤفقیت بالا‌تری داشت.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی در بیان سیره علمای گذشته افزودند: میرزای شیرازی خرج سالیانه مرحوم آخوند را می دادند. نسبت به طلاب با استعداد سرمایه گذاری خاصی داشته اند. صاحب معالم و صاحب مدارک یک درس استثنایی نزد محقق اردبیلی داشتند. طلبه ها آنها را مسخره می کردند که این چه درسی است که شما می روید. محقق اردبیلی پاسخ داده اند که من می بینم که این افراد به مناطق خودشان رفته و صاحب رساله شده‌اند در حالی که شما همچنان اینجا مانده‌اید!

ایشان ادامه دادند: مرحوم حاج آقا رضا زنجانی می گفت به مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حایری گفتم نظر شما درباره «آسید محمد تقی خوانساری» چیست؟ ایشان گفتند علماً و عملاً نظیر او در حوزه وجود ندارد. گفتم بر اثر استیصال میخواهد کاسبی کند. ایشان برای آقای خوانساری شهریه ویژه قرار می دهد.

معظم له توجه به تقوا و تربیت اخلاقی و دقت در مصرف وجوهات را در حوزه‌های علمیه ضروری دانستند و خاطرنشان کردند: شیخ انصاری و فاضل اردکانی در تشییع جنازه‌ای شرکت می‌کنند و چون خانه‌های نجف کوچک بود، در کوچه می‌نشینند. شیخ روی زمین می‌نشیند و فاضل نیم خیز. شیخ انصاری به فاضل اردکانی می گوید شما پیرمرد هستید و اینگونه نشستن برای شما خوب نیست. فاضل می گوید لباس من از وجوهات تهیه شده است. من باید برای تمیز کردن آن پول صابون و آب بدهم و نمی‌دانم که استفاده از وجوهات برای این کار صحیح است یا خیر؟ جدای از اینکه شستن مکرر لباس سبب فرسوده شدن آن می شود. بین شیخ و فاضل اردکانی مباحثه در می‌گیرد و بعد همه می‌بینند که شیخ هم نیم خیز می‌شود.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی در این دیدار خواستار انتشار مجموعه‌ای درباره علمای یزد شدند و فرمودند: استان یزد علمای بزرگی داشته که به صورت پراکنده در منابع  نقل شده است. اگر بتوانید مجموعه ای برای معرفی علماء و آثار منطقه منتشر کنید کار خوبی است.

آیت الله اعرافی در دیدار با آیت الله العظمی شبیری زنجانی: نظام هدایت علمی خلأ ها را تکمیل می کند 
حوزه/ مدیر حوزه های علمیه بیان کرد: نظام هدایت علمی خلأ هایی را تکمیل می کند به این صورت که امتحانات و مصاحبه ها را پایش می کند و تمرین، تحقیق و مقاله نویسی در فضای آن انجام می گیرد و مشاوره های تربیتی و اخلاقی و مهارت های کاربردی و تبلیغی نیز انجام می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری«حوزه»، آیت الله اعرافی امروز در دیدار حضرت آیت الله شبیری زنجانی که در دفتر معظم له در قم برگزار شد، به تشریح برخی از اقدامات مدیریت حوزه پرداخت و گفت: در جهت ارتقای سطح کیفی حوزه های علمیه و اثربخشی و پاسخگوئی بیشتر،برنامه ۵ ساله حوزه تدوین شد که اولین برنامه ۵ ساله حوزه در سال ۹۸ اجرایی می شود.

وی افزود:  طلبه ما در فضای بدون راهنما، نباید رها باشد و استادان ما نقش جامع تربیتی و هدایت گری خود را ایفا کنند؛ استاد در نظام حوزه هم معلم است هم مشاور و راهنمایی که به همه ابعاد شخصیتی شاگرد توجه دارد.

مدیر حوزه های علمیه بیان کرد:  نظام هدایت علمی خلأ هایی را تکمیل می کند به این صورت که امتحانات و مصاحبه ها را پایش می کند و  تمرین، تحقیق و مقاله نویسی در فضای آن انجام می گیرد و مشاوره های تربیتی و اخلاقی و مهارت های کاربردی و تبلیغی نیز  انجام می شود.

آیت الله اعرافی بیان داشت:‌ مدیریت حوزه های علمیه، آماده شنیدن  و عمل به رهنمود ها و سخنان مراجع و بزرگان حوزه است.

خاطر نشان می شود:  آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه به صورت جداگانه ای با مراجع تقلید از جمله آیات عظام نوری همدانی، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، وحید خراسانی و سبحانی دیدار و گفت و گو کرد.

بر اساس این گزارش: این دیدار ها که به مناسبت عید نوروز و سال جدید برگزار گردید،‌ آیت الله اعرافی گزارشی از وضعیت حوزه های علمیه در عرصه های مختلف،‌آموزشی،‌ پژوهشی، تبلیغی، تهذیبی، تحولی  و… ارائه داد.

مراجع تقلید نیز در این دیدارها، ضمن ابراز خرسندی از وضعیت اداره حوزه های علمیه، بر روند برنامه های تحولی تاکید کرده  و رهنمودهایی به مدیر حوزه های علمیه بیان کردند.


اخبار مرتبط

 • اقدامات روزآمد حوزه بیشتر اطلاع رسانی شود
 • محورهای پژوهشی و تبلیغى ماه صفر
 • از ایجاد فرقه و تفرقه تا ترور مردم و مسؤولان در دهه نخست انقلاب
 • آیت الله نوری همدانی خواستار توجه به مشکلات معیشتی طلاب شد
 • تأکید آیت الله علوی گرگانی بر ضرورت اجرای طرح هدفمندی مرکز خدمات
 • سعی شیاطین برای واگرایی هنر و هنرمندان از مفاهیم انقلاب را باطل کنید
 • بر همت رزمندگان دلیر فلسطینی درود می‌فرستم
 • مسلمانان به یاری مردم فلسطین بشتابند
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  2 + = 8