نخبگان در حوزه بمانند | پیشرفت های سپاه و ارتش آمریکا را عصبانی کرده است

حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به اقدامات خصمانه آمریکا، گفت: آنچه آمریکا را عصبانی کرده، قدرت علمی و پیشرفت های سپاه و ارتش است که بر کسی پوشیده نیست.اعضای شورای سیاست گذاری حوزه های علمیه خواهران با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء، با حضرت آیت الله جوادی آملی دیدار و گفت وگو کردند.

حضرت آیت الله جوادی آملی  در این دیدار در سخنانی اظهار داشت: در مقابل امکانات و نعمتهای بی شماری که خداوند در اختیار ما قرار داده است، مسئولیت های بسیاری متوجه ماست.

وی ادامه داد: نظام اسلامی نیز نعمتی الهی است که به این آسانی نصیب کسی نمی شود، این نعمت الهی یک سلسله مسئولیت هایی به همراه دارد. ما در کنار سفره پر مسئولیتی نشسته ایم که به همان اندازه باید پاسخگو باشیم. از سوی دیگر در صلوات شعبانیه حضرت فرمود، طریق شریعت، طریق  مَهیَع است، طریق  مَهیَع آن راه باز و وسیع را می‌گویند که در آن هیچ مانعی برای هیچ کسی در هیچ زمانی وجود ندارد. از این رو احدی نمی تواند بگوید من نمی توانستم این راه را بروم و برای من مانعی وجود داشت، لذا هم می توانیم و هم مسئول هستیم.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: کشوری که خون شهید داد، کشور طیب و طاهر است، در چنین کشوری استبداد، استکبار و استثمار نیست، چون تنها خون شهید می تواند این آلودگی ها را از بین ببرد، لذا در بیان ائمه(ع) آمده است «طبتم وطابت الأرض التی فیها دفنتم» و با توجه به هماهنگی میان قرآن و عترت، در قرآن کریم نیز می فرماید «وَ الْبَلَدُ الطّیبُ یخْرُجُ نَبَاتُهُ»؛ این یعنی بر شما واجب است از سرزمین پاک، میوه پاک به دست بیاورید؛ اگر استجابت این دعاها ممکن نبود از ما نمی خواستند که این دعاها را بخوانیم، پس این راه و مسئولیت برای ما وجود دارد.

حضرت آیت الله جوادی آملی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت توجه به استعدادهای برتر حوزوی پرداخت و بیان داشت: لازم است نخبگان در حوزه ها بمانند و به امر تحقیق و تالیف مشغول باشند، نهال فروشی از بزرگترین آفات حوزه ها است، شما مسئول هستید که مواظب باشید استعدادهای راقی و برتر چه در طلبه های خواهر و چه در طلبه های برادر از دست حوزه نرود، باید کار سید مرتضی در مدیریت حوزه علمیه نجف را انجام دهیم، او با زنده کردن وقف، آن را در خدمت پرورش طلبه های با استعداد قرار داد و اگر امروز همه حوزه های علمیه در سرتا سر جهان بر سر سفره حوزه علمیه نجف نشسته اند به همین علت است.

وی با بیان این مطلب که با تبلیغ به تنهایی مشکل حل نمی شود، اظهار داشت: ما ترجمان لازم داریم و نه ترجمه، ما جریانی لازم داریم که حرف ما را دقیق بفهمد و دقیق آن را منتقل کند و حرفهای دیگران را نیز به همین شکل به ما برساند، با تبلیغ به تنهایی مشکل حل نمی شود، تبلیغ تاثیر موضعی دارد، این سرمایه وجود دارد که یک جریان عظیم ترجمان، آموزه های جهانی اسلام را که در جای جای قرآن کریم به آنها تاکید شده است، به درستی بفهمد و به درستی به جهانیان منتقل نمایند.

مفسر برجسته قرآن کریم با آرزوی موفقیت و توفیق هر چه بیشتر برای حوزه های علمیه خواهران ابراز داشت: روح، موجود مجردی است که نه مذکر است و نه مونث، تصریح و تاکید دین این است که در مراتب بالای دین، اصلا از جنسیت حرف نزنید، آنجا محل صحبت از جنس نیست و برای همه رسیدن به کمال مقدور است.

حضرت آیت الله جوادی آملی در بخشی از سخنان خود با اشاره به اقدامات خصمانه اخیر آمریکا، اظهار داشتند: قبل از انقلاب، نیروهای مسلح ما، انباردار آمریکایی ها در منطقه بودند و آنها حتی اجازه نمی دادند که قطعات سلاح ها و هواپیماها را مهندسین ما تعویض نمایند و لذا آنچه امروز آمریکا را خفه و عصبانی کرده است، این قدرت علمی و پیشرفت های بی تعارف سپاه و ارتش است که بر کسی پوشیده نیست.

در ابتدای این دیدار آیت الله مقتدایی گزارشی از روند تشکیل شورای سیاست گذاری حوزه های علمیه خواهران و برنامه ها، اهداف و فعالیت های این شورا ارائه کرد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 + 1 =