مسجد کانون هدایت جامعه است | تأکید بر مردمی ماندن مساجد

حضرت آیت الله صافی تأکید کرد: مساجد از ابتدای اسلام تاکنون، همیشه نقش اساسی و بزرگی در جامعه اسلامی داشته‌اند و علمای شیعه از همین سنگر مردم را هدایت می‌کردند.حضرت آیت الله صافی گلپایگانی در دیدار حجت الاسلام آقای نوری زاده مسؤول مرکز رسیدگی به امور مساجد با تقدیر و تشکر از ایشان و همکارانشان گفت: کار شما، کار بسیار مهم و البته دقیقی است که باید با اخلاص و همت بالا، ادای وظیفه شرعی نمایید. امیدوارم بتوانید در حفظ مقاصد اسلامی و امر به معروف و نهی از منکر و تجلیل از مقام والای مساجد، موفق باشید و موجبات جلب رضایت خاطر مبارک حضرت ولی عصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف را فراهم آورید.

وی با اشاره به مقام والای مسجد در اسلام، بیان داشت: مساجد از ابتدای عصر اسلام تاکنون، همیشه نقش اساسی و بزرگی در جامعه اسلامی داشته‌اند و علمای شیعه از همین سنگر، مردم را هدایت می‌کردند و همه برنامه‌هایی که برای حفظ دین و دفاع از مذهب بوده، از همین مساجد شروع شده است.

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی تأکید کرد: هر چه بیشتر ائمه محترم جماعات، اهتمام داشته باشند که از این موقعیت استفاده کنند و معارف نورانی اهل البیت علیهم السلام و احکام شرع مقدس را بیان نمایند، به وظیفه‌شان بهتر عمل کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه مسجد، محور جامعه پاک است، افزود: ائمه جماعات ما وظیفه دارند که اولاً بر امور منطقه اطلاع و اشراف کامل داشته باشند و ثانیاً هر جا مشکل و منکر و خلاف شرعی دیدند، امر به معروف و نهی از منکر کنند تا نقایص برطرف شود و همه مردم بتوانند در یک فضای پاک و نورانی زیر سایه معارف نورانی قرآن و اهل بیت علیهم‌السلام زندگی نمایند. باید ائمه محترم جماعات، نظارت بر امور داشته باشند و با اخلاق نیک و بیان مناسب، نواقصی که وجود دارد را مرتفع نمایند و با همکاری مؤمنین، برنامه‌های اسلامی را پیاده کنند. ‌

این مرجع تقلید مسأله مردمی‌بودن مساجد و ائمه جماعات را مورد توجه قرار داد و گفت: مردمی‌بودن مساجد و ائمه جماعات از مسائل مهمی است که باید حفظ شود، یعنی طوری نشود کسی بخواهد آن را به تشکیلاتی تغییر دهد و از وضع مردمی‌بودن خارج کند و عزل و نصب را وارد مساجد کند، بلکه باید مردم متدین مساجد را اداره کنند و با میل و استقبال و همکاری و تعاون، برنامه‌های اسلامی اجرا شود.

وی با تأکید مجدد بر لزوم حفظ مقام مسجد و تجلیل و تکریم از این مقام، برای حاضران در جلسه، مسألت توفیق در عمل به وظایف شرعی و جلب رضایت خداوند متعال کرد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 + 7 =