شریعتی تبار در گفت‌وگو با میزان:«حضرت مهدی(عج)» رابط تکمیلی و تشریعی برای مخلوقات خداوند هستند/جمعه‌ها چه دعایی بخوانیم؟

خبرگزاری میزان- کارشناس علوم قرآنی گفت: در باور‌های دینی، فلسفی، کلامی و عرفانی ارتباط ما با خدا به واسطه «امام عصر (عج)» انجام می‌شود در واقع می‌توان گفت که «حضرت مهدی (عج)» رابط تکمیلی و تشریعی برای مخلوقات خداوند هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی شریعتی تبار کارشناس علوم قرآنی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی میزان با اشاره به نام گذاری روز جمعه با عنوان جمعه‌های انتظار گفت: روز جمعه تعلق ویژه و خاصی به «صاحب الزمان (عج)» دارد.

«امام عصر (عج)» رابط تکمیلی و تشریعی برای مخلوقات خداوند هستند/جمعه‌ها چه دعایی بخوانیم؟
عضو اتاق تبلیغ خراسان با اشاره به باور‌ها و بهره‌مندی همه مخلوقات از وجود حضرت «ولی عصر(عج)» افزود: در باور‌های دینی، فلسفی، کلامی و عرفانی ارتباط ما با خدا به واسطه «امام عصر (عج)» انجام می‌شود در واقع می‌توان گفت که «حضرت مهدی (عج)» رابط تکمیلی و تشریعی برای مخلوقات خداوند هستند. بهره انسان‌ها از «حضرت مهدی(عج)» مثل استفاده از خورشید پشت ابر بوده، همانگونه که از نور و گرمای خورشید در هوای ابری می‌توان بهره برد از حضور «امام عصر (عج)» نیز می‌توان استفاده کرد.

وی در خصوص دعای ویژه برای جمعه‌ها ابراز کرد: دعا‌هایی که در روز جمعه مرسوم است تا خوانده شود عموما «دعای ندبه» و «دعای فرج» است، ما در «دعای ندبه» از دوری و محرومیت حضرت گلایه می‌کنیم و همچنین بیان می‌کنیم که ما مهمان شما هستیم و منتظر ظهوریم تا با حضورتان عدالت را گسترش دهید.

این کارشناس علوم قرآنی با تاکید بر روایت‌های گوناگون از پیامبر بیان کرد: «پیامبر(ص)» در روایات مختلفی بیان کردند برترین کار انتظار فرج است. خود «امام زمان(عج)» نیز سفارش کرده اند که دعا کنید برای فرج، زیرا فرج در کار شما نیز گشایش ایجاد می‌کند.

عضو اتاق تبلیغ خراسان  با تاکید بر مقوله انتظار تاکید کرد: توجه به ادعیه و انتظار سبب می‌شود منتظران مصلح شوند. در چنین شرایطی منتظر خودش به صلح، ثبات و صفا گرایش پیدا می‌کند و زمینه ایجاد محبت، رحمت، صفا و وحدت همچنین صمیمت، پرهیز از ظلم و ستم مهیا می‌شود و وفاق در جامعه بسط پیدا می‌کند.

شریعتی تبار ادامه داد: پیام انتظار فرج پیامی مثبت و سازنده است که بستر ظهور عدل مطلق و احسان مطلق خواهد بود با این حال نباید فراموش کنیم که عمل به این معقول‌ها و پایبندی به آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. 

عضو اتاق تبلیغ خراسان  به ویژگی‌های منتظران ظهور اشاره کرد: از جمله ویژگی‌های منتظر واقعی پایبندی وی به عدالت است توجه به تقوا و پرهیزگاری از اولویت‌های بعدی منتظران است، در عین حال انتظار یک رویکرد مثبت بوده و سبب می‌شود افراد در اصلاح رفتار و افکار خود بکوشند. یک منتظر در ذهن، زبان و قلب خود به یاد «حضرت مهدی(عج)» است. 

 این کارشناس علوم قرآنی با اشاره‌ای کوتاه به سایر اعمال و دعا‌های روز جمعه خاطرنشان کرد: دعای عهد، دعای ندبه،  دعای سمات ادعیه مهم جمعه‌ها هستند. نماز جمعه و صد صلوات که با عجل اللفرجهم بیان می‌شود نیز از اعمال مناسب این روز است، همچنین انجام کار‌های خیر به نام و یاد امام زمان (عج) می‌تواند به عنوان اعمال خوب در روز جمعه بشمار بیاید، صله رحم نیز در این روز سفارش شده است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 + 8 =