با حضور گسترده و آگاهانه در پای صندوق های رأی دشمن را مأیوس کنیم

حضرت آیت الله مکارم شیرازی آحاد ملت را برای حضور گسترده و دشمن شکن در پای صندوق های رای دعوت کرد و این مهم را عامل یأس دشمنان دانست.حضرت آیت الله مکارم شیرازی امروز در آغاز درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، از همگان برای حضور گسترده در پای صندوق های رای دعوت کرد.

این مرجع تقلید با تاکید بر این که ما چشم مان بر حقایق بسته نیست و مردم واقعا بابت گرانی و مسائل اقتصادی و جوانان به دلیل بیکاری و مشکلات ازدواج و مسکن تحت فشار هستند، گفت: ما گرفتاری های مردم را می دانیم و معتقدیم برخی از این مشکلات غوغا می کند؛ اما تاکید می کنیم انسان باید در خصوص انتخابات هوشیارانه عمل کند.

وی تصریح کرد: دشمنان به حضور و استقبال کمرنگ مردم از انتخابات دوم اسفندماه امید بسته اند، بنابراین ما باید با حضور گسترده و آگاهانه در پای صندوق های رای دشمن را ناکام و مایوس کنیم؛ اما اگر استقبال کم باشد آنها برای فشار و تحریم بیشتر امیدوار می شوند.

این مرجع تقلید یادآورشد: دشمنان سخت ترین تحریم های تاریخ را علیه ایران و ملت ما اعمال کردند اما اثر نکرد، عقل می گوید که باید در انتخابات حضوری گسترده و پرشور داشته باشیم و ثابت کنیم ایران کشوری مستقل و نظام اسلامی نظامی پایدار و با صلابت است.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم تصریح کرد: بر همه لازم است که روز جمعه در انتخابات شرکت کنند و ان شاءالله نتیجه خوبی هم گرفته خواهد شد.

وی با اشاره به دلایل مشکلات اقتصادی کشور، اظهار داشت: بخشی از این مشکل ناشی از فشار و تحریم ظالمانه دشمن و هزینه استقلال کشور و بخش دیگر نیز ناشی از مشکل مدیریتی است؛ ما معتقدیم اگر مدیریت صحیح باشد بخش قابل توجهی از مشکلات حل می شود.

 

حق تعیین سرنوشت با مشارکت در انتخابات/ علل وجوب حضور در پای صندوق های

رأی

حضرت آیت الله مکارم شیرازی مشارکت در انتخابات را نمایانگر شعور بالای سیاسی مردم دانست و علل وجوب شرعی حضور در پای صندوق های رأی را تشریح کرد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در یادداشتی به تبیین مهم ترین آثار و برکات حضور گسترده و حداکثری مردم در انتخابات پرداخت و حفظ نظام اسلامی را در گرو مشارکت بالای مردم در انتخابات دانست.

این مرجع تقلید در این یادداشت به تبیین علل وجوب مشارکت در انتخابات و حضور در پای صندوق های رای پرداخته است.

متن یادداشت که مستند به فرمایشات حضرت آیت الله مکارم شیرازی درباره انتخابات است و از سوی پایگاه اطلاع رسانی دفتر این مرجع تقلید آماده شده بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

درآستانه روزانتخابات قرار داریم، انتخاباتی که با تمام انتخابات هایی که تاکنون برگزار شده است، تفاوت دارد، چرا که علاوه بر آسیب هایی که از داخل و خارج متوجه اصل انتخابات است، مردم نیز در فشار شدید هستند، مردم از یک‌طرف به‌دلیل گرانی اجناس و از طرف دیگر نبودن کسب‌‌وکار برای جوانان، مشکلات ازدواج آن‌ ها و محدودیت برای مسکن در مضیقه و تحت‌فشار هستند.

برخی از این گرفتاری ‌ها غوغا می‌کند، بنابراین اگر درباره انتخابات چیزی می‌گوییم به این معنا نبوده که چشممان را بر هم گذاشته‌ایم، بلکه ما می‌گوییم درباره انتخابات انسان باید عقلش را حاکم کند؛ یا باید تسلیم باشیم و مشکلات خود را حل کنیم و یا باید قوی بوده و با استقلال خود بر مشکلات فائق آییم.

از سوی دیگر مردم، از برخی نهادها و مسئولان دلخورند که دلخوری آنها هم بجا است، چرا که بسیاری از مشکلات به‌دلیل عدم مدیریت صحیح است و اگر مسئولان درست و صحیح مدیریت می‌کردند به‌یقین بسیاری از این مشکلات نبود.

لیکن در این میان، مردم یک جامعه تا براى تغییر و تحول مصمم نباشند و دست به کار نشوند، تحول مثبتى براى آنها رخ نخواهد داد. قرآن کریم تصریح مى‏کند که: «إِنَّ اللَّهَ لَا یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ؛به یقین خداوند سرنوشت هیچ قوم (و ملتى) را تغییر نمى‏دهد، مگر آنکه آنان خود را تغییر دهند (و هماهنگ با سرنوشت سعادت‏بخش سازند)». و این تغییرات تنها در سایۀ تلاش همگانى و مشارکت عموم مردم به ثمر خواهد نشست.

با این تفاسیر نباید با انتخابات قهر کرد. بلکه حضور باشکوه مردم در انتخابات موضوعیت دارد و همه باید در صحنه حاضر شوند. زیرا کارهاى مهم اجتماعى بدون وجود حضور مردم در صحنه ‏هاى اجتماعى، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی، امکان‏پذیر نمی ‏باشد.

از این رهگذر شایسته است آثار و برکات مشارکت حدأکثری مردم در انتخابات‏، بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.‏

شرکت در انتخابات، حق یا تکلیف؟

بسیاری از افراد معتقدند که انتخابات حق مردم است به این معنا که اگر خواستند در آن شرکت کنند و اگر نخواستند شرکت نکنند، اما ما معتقدیم که انتخابات وظیفه مردم در مقابل نظام و کشور است. چرا که ماهیت انتخابات یک نوع ایجاد مسئولیت و وظیفه، و پست و مقام براى انتخاب شونده است.

لذا هیچ دلیلی برای دوری کردن از انتخابات وجود ندارد. بلکه شرکت در انتخابات امر بدیهی است. از آن جهت که انتخابات مجلس، اثر گذار و سرنوشت ساز است.

بنابراین کسانی که خود را از انتخابات کنار می کشند، کسانی هستند که به سرنوشت جامعه، مملکت، اقتصاد و سیاست خود علاقه ای ندارند.

حفظ نظام اسلامی در گرو مشارکت بالای مردم در انتخابات

«لزوم حفظ نظام‏ جامعه» و«وجوب مقدمه واجب» و مساله «تقدیم اهم بر مهم»، از مهمترین اهداف اسلام است، که انحراف از آن جایز نیست.

بر این اساس حضور در انتخابات یک تکلیف شرعی است، چرا که حفظ ناموس، دین، کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی واجب است، مقدمه واجب هم واجب است و مطمئنا اگر مردم حضور پرشور داشته باشند نقشه های دشمنان نقش بر آب می شود؛ لذا عقل و شرع می گوید: باید حفظ کرد نظام را و در این مسیر، حضور مردم بسیارموثر است.

مشارکت حداکثری؛ ضامن اقتدار نظام

درست است که مشکلاتی وجود دارد ولی اکنون مملکت در منطقه حرف اول را می زند.در این میان انتخابات دایره امتحان است و آبرویی برای نظام و کشور است.

لذا هرچه حضور مردم در انتخابات افزایش یابد، در عرصه بین المللی، ایران اسلامی سرافرازتر و قوی تر عمل خواهد کرد.

عقل نیز می گوید که باید در انتخابات حضوری گسترده و پرشور داشته باشیم و ثابت کنیم ایران کشوری مستقل و نظام اسلامی نظامی پایدار و باصلابت است.

خنثی شدن فتنه‌ های دشمن با مشارکت حداکثری مردم

انتخابات یک مسئله سرنوشت ساز در دنیای امروز است؛ و تمام چشم ها و گوش ها به انتخابات است.

برخی تصور می کنند که انتخابات یک بحران سیاسی است.حال آنکه شاهدیم مردم با حضور گسترده خود در انتخابات، تمامی امید های دشمن را به یاس تبدیل می کنند.

با این اوصاف اگر انتخابات پرشور باشد، دهان آمریکا و متحدانش بسته می شود و آنها نمی توانند هیچ مساله ای، نظیر عدم حضور مردم و فرمایشی بودن انتخابات را مطرح کنند.

اما اگر حضور مردم کمرنگ باشد و دشمنان، در ما احساس ضعف کنند، سلاحشان برنده تر خواهد شد. فراموش نکنیم آنها وفاداری مردم به نظام را با انتخابات می سنجند، پس سرنوشت خارجی ما هم به این مسئله گره خورده است. و در برابر آن مسئولیت داریم.

لذا باید با حضور پرشور خود در انتخابات، دشمنان را مأیوس کنیم و ثابت کنیم که تحریم‌ ها و فشار ها بر ما تأثیری ندارد. به عبارت دیگر باید بار دیگر با حضور گسترده در پای صندوق های رای، پشت دشمن را بلرزانیم.

دشمنان نیز بدانند این ملت به این مملکت و نظام علاقمند است و تبلیغات سوء آنها بر ضد نظام اسلامی هیچ تاثیری در علاقه مردم به نظام جمهوری اسلامی ندارد. چرا که هوش جمعی ملت ایران برتری زیادی به ما داده و از همین طریق می توان کسی را انتخاب کرد که مشکلات را حل کند و در عین حال دشمنان نیز به اهداف خود دست نیابند.

خوب است که دشمنان بودجه های کلانی را که برای براندازی نظام جمهوری اسلامی تصویب کرده اند در نیویورک و شهرهای دیگر آمریکا خرج سیاهپوستانی کنند که شبها در خیابان ها روی کارتن ها می خوابند، نمایند.

انتخابات با شکوه ترین تصویر میهن پرستی

شکی نیست که شرکت مردم در انتخابات میزان علاقه مندی آنها را به کشور نشان خواهد داد، از این جهت ما چه اهل دین باشیم چه دنیا، باید پای صندوق ها حاضر شویم، و هیچ دلیلی وجود ندارد که با انتخابات قهر نماییم؛ چرا که حساب ها از هم جداست و اگر کسی به وظیفه اش خوب عمل نکرد ما باید به وظیفه خود خوب عمل نماییم و نمی توانیم گرو کشی کنیم.

من تاکید می کنم کسانی که نظام را قبول نداشته باشند، اما کشور خود را قبول دارند و دوست دارند که مملکت امنیت داشته باشد و پیشرفت کند،[۴۰] برای ماندن این کشور به مساله انتخابات توجه کنند.

گاهی حتی یک رأی، تاثیر مهمی بر سرنوشت سیاسی، اقتصادی وفرهنگی کشور می گذارد. اگر انتخابات خوب برگزار شود همه آبرومند می شویم و اگر دلسرد کننده باشد به نام همه تمام خواهد شد.

بنابراین باید به فردای کشور نیز فکر کرد؛ اینکه بگویند نمی توانیم به این و آن رای بدهیم و رای سفید به صندوق بیندازند نیز اشتباه است، رای سفید سطح حضور در انتخابات را پایین می آورد، چون جزو اوراق حساب نمی شود و باطله است.

حق تعیین سرنوشت با مشارکت در انتخابات

در عصر ما انتخابات، سرنوشت کشورها را تعیین می کند؛ حال کسانی که از انتخابات کنار بمانند در حقیقت از تعیین سرنوشت خود و کشورشان کناره گیری می کنند.

لذا شرکت در انتخابات لازم است به همان دلیل که به سرنوشت ما، کشور ما، دین ما و سرنوشت انقلاب ما ارتباط دارد، اگر خدای نکرده مجلس دست نا اهلان بیفتد مسئولیت آن متوجه همه کسانی است که می توانستند در انتخابات شرکت کنند و افراد اهل را به مجلس بفرستند و شرکت نکردند و نااهلان به مجلس رفتند؛ اینها مسئولیت آفرین است همه باید شرکت کنند.

مشارکت در انتخابات، نمایانگر شعور بالای سیاسی

در ترسیم شعور بالای سیاسی ملت، همین بس که مردم، با ایمان کامل و با این که از مسائل مختلفی گله دارند، هنگامی که پای مسائل سرنوشت ساز به میدان می آید، در عرصه حضور می یابند و این نشان از بیداری ملت ایران و وفاداری آنان به نظام اسلامی دارد.

البته دشمنان تلاش بسیاری دارند که مشکلاتی درست کنند، اما ملت ایران رشد عقلانی و تعهد خود را به اسلام نشان داده و ان شاء الله، با حضوری پرشور در انتخابات پاسخ مناسبی به دشمنی دشمنان خواهند داد.

سخن آخر: (مردم در آزمون انتخابات سربلند می شوند)

در خاتمه باید تأکید کرد نظام جمهوری اسلامی با رای مردم است؛ در واقع این نظام، حکومت مردم در چارچوب اسلام است و سرنوشت نظام جمهوری اسلامی به دست خود مردم و در چارچوب اسلام است و بهترین آزمون نیز انتخابات است.

قرائن نشان می دهد، تنور انتخابات داغ شده و مردم حضور جدی در پای صندوق های رای خواهند داشت و این جای خوشحالی است که شور خوبی در بین مردم ایجاد شده است. بی تردید مردم در آزمون انتخابات سربلند می شوند.[

امیدواریم همه به این نصایح عمل کنند و هر کس هر عقیده ای داشته باشد، در پای صندوق های رای حاضر شود: امیدواریم خدای متعال به مردم توفیق دهد آبروی نظام، اسلام و دین را در این انتخابات حفظ کنند و این انتخابات فواید بسیاری برای آینده داشته باشد.

هم چنین امیدواریم انتخاباتی پرشور و با استقبال حداکثری مردم و سالم و مفید به حال مردم و جامعه داشته باشیم، ان شاءالله افرادی انتخاب شوند که هم با تقوا و هم با معلومات کافی باشند تا بتوانند گره مشکلات کشور را باز کنند.


اخبار مرتبط

 • برای ظهور دست به دعا برداریم تا اضطرار و ابتلاء از بشریت برداشته شود
 • اقتضای تدبیر حفظ سلامت و جان مردم است
 • توصیه‌های معنوی آیت الله صافی برای استفاده از فرصت شب نیمه شعبان
 • شب نیمه شعبان همه در خانه های خود دست به دعا بردارند
 • توصیه‌های آیت‌الله علوی گرگانی برای گرامیداشت میلاد حضرت علی اکبر
 • جایگاه بهداشت و سلامت در اسلام از دیدگاه آیت الله مکارم شیرازی
 • شاخصه های مسئولیت پذیری اجتماعی از منظر آیت الله مکارم شیرازی
 • مسؤولان حقوق خود را با محرومان تقسیم کنند/ اهدای ۲۰۰ بسته حمایتی به نیازمندان در پویش «نذر سلامت»
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  3 + 9 =