حوزه خواهران و جامعه الزهرا؛ ثمرات ارزشمند انقلاب اسلامی

حضرت آیت الله نوری همدانی بیان کرد: در سراسر کشور تعداد ۵۰۰ مدرسه برای طلاب خواهر و از طرفی در شهر قم جامعه الزهرا(س) با درخشندگی خاص خود از ثمرات مهم انقلاب است.

این مرجع تقلید تفقه در دین را کار حوزه های علمیه اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: امام حسین(علیه السلام) می فرمایند که «اتنی على اللّه تبارک و تعالى أحسن الثناء و أحمده على السرّاء و الضرّاء، اللهمّ انی أحمدک على أن اکرمتنا بالنبوّه و علّمتنا القرآن و فقّهتنا فی الدین و جعلت لنا أسماعا و أبصارا و أفئده و لم تجعلنا من المشرکین.»و ایشان در این خطبه یکی از پایه های حرکت خود را تفقه در دین معرفی می کنند بنابرین تفقه در دین موضوع مهمی است.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان اینکه اسلام در تعادل سازی خود برای گروه های مختلف به عنوان فقها و تفقه در دین توجه دارد،‌ تصریح کرد: از طرفی باید مباحث پیغمبر خدا(ص) و ائمه(ع) را حفظ و از سوی دیگر تبیین کنند و همچنین آن ها را منتشر سازند که در سطح بالا از لحاظ علمی فقها، تفقه در دین دارند.

حضرت آیت الله نوری همدانی بیان کرد: قرآن کریم می فرماید که از هر فرقه ای که انسان هایی از هم جدا هستند هر فرقه جدا باید فکر کند و برای خودش تفقه در دین داشته باشد بنابرین طلاب بعد از اینکه فقیه شدند باید به محل خود بازگردند تا اینکه همه مردم در مسیر اسلام گام بردارند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه اسلام عنایت فراوان به کسانی دارد که در دین تفقه می کنند و اسلام را با همه ابعادش به درستی می شناسند، افزود: کسی که در راه طلب علم گام بر می دارد، ۷۰ هزار فرشته الهی او را بدرقه می کنند و ملائکه و فرشتگان الهی پر و بال خود را زیر پای طالبان دین می گسترانند و خداوند دوست دارد کسانی که در راه علم گام بر می دارند و اگر کسی در این راه بمیرد شهید در راه خدا محسوب می شود.

وی بیان کرد: کسانی که می خواهند در راه دین گام بردارند باید چند اصل را در نظر بگیرند که نخستین مورد اخلاص است و روایات فراوانی در این زمینه بیان می شود از جمله اینکه امام رضا(علیه السلام) می فرمایند هر کس چهل صباح مسئولیت خود را با اخلاص انجام دهد حکمت از قلبش بر زبانش جاری می شود.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم گفت: دومین اصل این است که افراد در این راه نباید سستی کنند و باید با جدیت گام بردارند همانگونه که امام صادق(ع) فرمودند که از دو چیز یعنی تنبلی و سستی و همچنین واماندگی در این راه پرهیز کنید.

حضرت آیت الله نوری همدانی اظهار داشت: سومین اصل این است که باید با همت بلند گام برداشت و نباید به مقدار پایین از علم قناعت کرد؛ چهارم اصل این است که باید از نظر ادبیات کامل بود زیرا ادبیات، پایه است بنابرین طلبه باید در این زمینه قوی باشد.

این مرجع تقلید با بیان اینکه پنجمین اصل این است که انسان باید با خداوند ارتباط خاص داشته باشد، افزود: علمای بزرگ همیشه تاکید کرده اند که طلاب باید نماز شب بخوانند زیرا موجب ایجاد نورانیت در دل می شود.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم بیان کرد: باید با رجال یعنی کسانی که روایات را نقل کرده اند که شامل ۱۴ هزار راوی می شود که در علم رجال ذکر شده، آشنایی کامل داشت و در علم رجال زنان فراوانی داریم اما بعدا جریانی بوجود آمد که زنان را کنار زدند و این نقشه دشمنان اسلام بود.


حضرت آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه حوزه های علمیه خواهران و برادران باید دارای توکل و توجه به خداوند باشند، افزود: اخلاق یکی از اصولی است که باید طلاب مورد توجه قرار دهند و باید از نظر اخلاق چنان شایسته باشند که مردم از آن ها یاد بگیرند، همچنین باید در کنار مردم باشند و به مردم به اندازه قدرت خود خدمت انجام دهند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم یکی از موضوعات مهم را شناخت زمان دانست و تصریح کرد: با توجه به اینکه در زمان خاصی زندگی می کنیم، باید زمان خود را به خوبی بشناسیم، در زمان قبل از انقلاب، اسلام را کنار زده بودند که امام خمینی(ره) اسلام را به میدان آوردند و این مدرسه های علمیه نتیجه فعالیت امام(ره) است و مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) نیز عنایت خاصی به حوزه ها دارند.

این مرجع تقلید بیان کرد: طلاب باید جدی و کوشا باشند زیرا این راه شیخ مفید ها و شیخ طوسی هاست و راه آسانی نیست بنابرین کسانی که در این راه توفیق حرکت بدست آورده اند باید تلاش کنند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: طلاب همه فعالیت هایشان در پرتوی امام عصر(ع) است بنابرین شاگردان ایشان هستند و باید راه را برای ظهور ایشان هموار کنند.(خبری بعدی) »اخبار مرتبط

 • ضرورت نگاه تخصصی به مقوله تعلیم و تربیت در حوزه های علمیه
 • تأکید آیت الله نوری همدانی بر حفظ و حراست از دستاوردهای دفاع مقدس
 • پیام شهدا و ایثارگران را با هنرهای رسانه ای به گوش همگان برسانید
 • اثبات امامت با توجه به آیات و روایات
 • تقویت روحیه جهادی و عدم سازش با دشمن؛ عامل پیروزی جبهه مقاومت
 • وظیفه دولت اسلامی فراهم کردن شرایط زندگی برای آحاد مردم است
 • ویژگی های مؤمن از دیدگاه آیات و روایات
 • تمسک به ولایت سدی در برابر نفوذ دشمن
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  + 1 = 3