تنها راه تحول در علوم انسانی تربیت دانشجوی تراز انقلاب است

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی با تأکید بر نقش دانشجو در جریان علمی کشور گفت: تحول در حوزه علوم انسانی نیازمند دانشجوی تراز انقلاب است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدحسن وحدتی شبیری همزمان با روز دانشجو اظهار کرد: دشمنان اسلام در کشور‌های اسلامی هزینه می‌کنند و به بهانه دادن فرصت مطالعاتی به جوانان در کشورهای آمریکا و انگلیس، درصدد هستند مغز آنان را شست‌وشو دهند و ایشان را از مسیر صحیح انقلابی و اسلامی خارج کنند. لذا باید دانشجویان ما مراقب باشند، و با ارتقای آگاهی‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، واقعه را قبل از وقوع علاج کنیم و اجازه ندهیم دشمنان توطئه‌های خود را اجرایی کنند.

وی افزود: دغدغه جریان دانشجویی کشور آگاهی‌بخشی سیاسی دانشجویان و دانشگاهیان در درجه نخست و در درجه دوم، ارتقای آگاهی در میان عموم مردم و تربیت صحیح سیاسی، اخلاقی و ولایی باید باشد و برای تحقق این مهم، باید برنامه‌ریزی کرد.

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی درباره رسالت یک دانشجو بیان کرد: دانشجو ضمن اینکه باید به تحصیل خود اهتمام داشته باشد، در رشته مورد نظر خود متخصص شود و همه ادبیات مربوط به آن رشته را فرابگیرد، نقاط ابهام را در حوزه مطالعاتی خود پیدا کند و با تأمل و فکر، برای رسیدن به مقاطع بالاتر تلاش کند، باید تعهد هم داشته باشد. دانشجوی ما باید خود را بسازد زیرا بهترین زمان برای خودسازی همین دوران دانشجویی است و با خودسازی می‌تواند وارد مرحله بعد، یعنی دگرسازی و ایجاد تحول در جامعه، شود.

وی ادامه داد: از طرف دیگر، دانشجو باید زمان‌شناس باشد تا دچار انحراف نشود و هجوم طوفان‌های منحرف‌کننده وی را از پای درنیاورد و به راه‌های غلط نکشاند. لذا یک دانشجو باید به سرنوشت جامعه حساس باشد و تلاش کند واقعیات اجتماعی را بشناسد.

وحدتی شبیری تصریح کرد: دانشگاه‌های ما نمره خوبی در بخش تربیت دانشجوی طراز انقلاب کسب نکرده‌اند. اگر هم‌اکنون شاهد اختلاس‌های مالی هستیم، باید نگاهی به گذشته خود کنیم. دانشگاه برای تربیت دانشجوی طراز انقلاب باید برنامه‌ای برای خود داشته باشد. تربیت دانشجو وظیفه نخست بخش‌های فرهنگی دانشگاه است و از طرفی، استادان دانشگاه که عناصر مؤثر در تربیت دانشجو هستند نباید از عمل به وظیفه خود در بعد تربیت دانشجو دریغ کنند.

وی خاطرنشان کرد: معلم باید دست دانشجوی خود را بگیرد و او را برای تربیت، پابه‌پای خود جلو ببرد. در حوزه علمیه می‌بینید که رابطه دلدادگی بین استاد و شاگرد برقرار است. ما باید از تجربیات خوب حوزه علمیه بهره مند شویم و متقابلا، حوزه علمیه نیز از تجربیات خوب دانشگاه استفاده کند.

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی بیان کرد: دانشجوی ما باید سیاسی باشد، نه سیاسی‌کار، و جریانات و احزاب سیاسی از بیرون نباید مداخله کنند بدین معنا که اصول و بنیادهای اسلامی برای انقلاب را خوب بشناسد و پاسدار واقعی انقلاب اسلامی باشد. باید به آینده انقلاب حساس باشد و از مسئولان حسن اجرای وظایف مطالبه کند.

وی تأکید کرد: دانشجو باید ابتدا خودش درباره مسائل فرهنگی، سیاسی و اقتصادی بصیرت داشته باشد و بعد، این بصیرت را به جامعه منتقل کند. در رابطه با مسائل فرهنگی باید گفت که دشمنان از طریق فضای مجازی جامعه را فاسد می‌کنند و درصددند فرزندآوری را یک نقطه منفی جلوه دهند. دانشجو باید برای ایجاد بصیرت، سرباز آماده جنگ برای مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن باشد.

شبیری افزود: دشمنان در عرصه سیاسی به دنبال این هستند که نظام سیاسی ما را نابود و پایگاه رهبری را در جامعه تضعیف کنند. جامعه ما باید درباره مسائل سیاسی آگاهی داشته باشد و با عقل و منطق و تجزیه و تحلیل سیاسی، از نظام اسلامی پشتیبانی کند.

رئیس دانشگاه اسلامی رضوی اظهار کرد: انقلاب اسلامی از نعمت‌های بزرگ خداوند است. اگر حق این نعمت بزرگ را ادا نکنیم، از ما گرفته خواهد شد. ما باید راه امام(ره)، رهبری و شهدا را ادامه دهیم. اگر یک شهید سلیمانی و فخری‌زاده به دست رژیم جنایتکار صهیونیست از ما گرفته شدند، صدها سلیمانی و فخری‌زاده را باید به جامعه تحویل دهیم و امروز برای تولید علوم اسلامی و انسانی نیازمند همتی از جنس همت شهید سلیمانی‌ هستیم.

وی در پایان گفت: امروز برای حل مشکلات اقتصادی باید به ظرفیت جوانان و توان آنان اعتماد داشته باشیم.


اخبار مرتبط

 • اقدامات روزآمد حوزه بیشتر اطلاع رسانی شود
 • محورهای پژوهشی و تبلیغى ماه صفر
 • از ایجاد فرقه و تفرقه تا ترور مردم و مسؤولان در دهه نخست انقلاب
 • آیت الله نوری همدانی خواستار توجه به مشکلات معیشتی طلاب شد
 • تأکید آیت الله علوی گرگانی بر ضرورت اجرای طرح هدفمندی مرکز خدمات
 • سعی شیاطین برای واگرایی هنر و هنرمندان از مفاهیم انقلاب را باطل کنید
 • بر همت رزمندگان دلیر فلسطینی درود می‌فرستم
 • مسلمانان به یاری مردم فلسطین بشتابند
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  + 1 = 4