با مال حرام نمی‌شود منتظر امام زمان بود/ چشم‌انتظار بودجه فرهنگی نباشیم

IMAGE633933768234022500
حضرت آیت‌الله جوادی آملی تصریح کرد: برای انجام کارهای فرهنگی باید تلاش کرد و این که بودجه فرهنگی هست یا نه بهانه‌ای بیش نیست، باید از خط بودجه و این قبیل امور بیرون بیاییم و توکل و امید به خدا داشته باشیم و چشم‌انتظار کمک‌های فرهنگی نباشیم،

حضرت آیت‌الله عبدالله جوادی عصر سه شنبه در دیدار حجت‌الاسلام مسعود پورسید آقایی رییس مؤسسه آینده روشن و هیأت همراه گفت: بهترین راه برای ارزیابی انتظار زمینه‌سازی تبلیغ و نشر معارف اسلامی است.

وی با اشاره به این‌که در عصر بیشتر ائمه(ع) خفقان حاکم بود، افزود: در میان ائمه(ع) عصر امام باقر(ع) و امام صادق(ع) دوران زرینی برای نشر معارف الهی و اسلامی بود و این بزرگواران مسائل و مشکلات مختلفی را برطرف کردند و به نوعی بهترین زمان برای پرورش و استیلای تشیع بود.

وی در ادامه اظهار داشت: نشر تفسیر و احادیث مختص حوزه‌های علمیه بود و در آن زمان زعیم حوزه‌های علمیه مکه، مدینه و عراق افرادی بودند که در نقطه مقابل اهل‌بیت(ع) قرار داشتند و اجازه رواج تفسیر و حدیث را نمی‌دادند.
ضرورت بررسی و مسند کردن احادیث و دعاهای امام زمان(عج)
حضرت آیت‌الله جوادی آملی با بیان این‌که برخی بزرگواران تلاش کردند و نهج‌البلاغه را به صورت خطابه و حدیث مسند درآورده و از مرسله بودن خارج کردند، خاطرنشان کرد: همان‌گونه، باید احادیث، زیارات و دعاهای وارده از امام زمان(عج) بررسی و به صورت مسند درآید و به صورت احادیثی محکم در اختیار جامعه قرار گیرد.
وی با تأکید بر این‌که برای رسیدن به انتظار زمینه‌ساز ظهور باید از دنیا فاصله بگیریم و زهد از دنیا داشته باشیم، افزود: اصل فاصله گرفتن از دنیا شرط است نه فاصله‌گرفتن از مردم و جامعه چون کسی که از جامعه و مردم فاصله می‌گیرد طعمه شیطنت می‌شود، اصل این است که فاصله خود را با دنیا زیاد کنیم تا بتوانیم به خدا نزدیک شویم.
امور دنیوی بسیاری از مشکلات زندگی را رقم می‌زند
استاد عالی حوزه علمیه قم با اشاره به این‌که تمام اختلافات دنیوی به دلیل دنیاگرایی افراد است، ابراز داشت: امور دنیوی بسیاری از مشکلات زندگی را رقم می‌زند و اگر از دنیاگرایی دوری کنیم نه تنها مشکلات گریبان‌گیر ما نمی‌شوند بلکه زندگی بهتر داشته و بهتر می توانیم رضایت خداوند را جلب کنیم.
وی گفت: باید دعاها و زیاراتی که از امام زمان(عج) نقل شده و دعاها و زیاراتی که درباره امام نقل شده و هین‌طور دعاها و زیاراتی که از نایبان و درباره نایبان حضرت نقل شده جمع‌آوری و از حالت مرسله خارج و به صورت مسند در بیاید و به صورت حدیث و روایت مسندالسند ارائه شود که این امر تأثیر بسیاری در انتظار صحیح  و ظهور دارد.
با مال حرام نمی‌شود منتظر ظهور امام زمان(عج) بود
حضرت آیت‌الله جوادی آملی با بیان این که با مال حرام نمی‌شود منتظر ظهور امام زمان(عج) بود، ابراز داشت: باید یاد بگیریم که در دعاها از نیاز به ناز برسیم یعنی دعای ما به این صورت باشد که با خدا ناز کنیم که دعای افتتاح دلالت بر ناز با خداوند دارد و چگونگی ناز و درد دل با خداوند هم در مناجات شعبانیه آمده است.
وی ادامه داد: اگر با خداوند ناز کردیم و نیازمان به ناز تبدیل شد کار به جایی می رسد که اگر خداوند خطاب به ما بگوید چرا گناه کردی ما هم به او می گوییم که درست که من گناه کردم ولی چرا شما نبخشیدید که این امر با نیاز خالی به درگاه خداوند محقق نخواهد شد.
مفسر برجسته قرآن کریم با اشاره به این که اگر انسان بداند که خداوند اهل نازکردن است وقتی سر به سجده می‌گذارد دیگر سر از سجده بر نخواهد داشت، افزود: ناز کردن و درد دل عاشقانه با خداوند یکی از بهترین عبادات است و لذت عبادت را به انسان می‌چشاند.
عدم مسند بودن روایات، دعاها و احادیث اهل‌بیت(ع) دلیل ظهور عرفان‌های کاذب
وی خاطرنشان کرد: ظهور عرفان‌های کاذب به این دلیل است که روایات، دعاها، احادیث و زیارات اهل‌بیت(ع) به ویژه امام زمان(عج) به صورت مسند جمع آوری نشده است که اگر این امر محقق شود و این ادعیه، زیارات و احادیث جمع‌آوری و از مرسله به مسند تبدیل شوند جایی برای ظهور عرفان‌های کاذب نخواهد بود.
حضرت آیت‌الله جوادی آملی با بیان این که داشتن منتظران زمینه‌ساز در جامعه در گرو طرح صحیح احادیث و روایات است، تصریح کرد: باید برای انتظار زمینه‌ساز برنامه ریزی کنیم، که جمع‌‌آوری احادیث، روایات، دعاها و زیارات امام زمان(عج)، درباره امام(عج) و درباره نایبان امام زمان(عج) و تبدیل آنها به مسند یکی از این کارها است.
دعاها را به صورت دلالی برای مردم معرفی کنیم
وی معرفی مضامین دعاها به صورت دلالی برای مردم را هم از دیگر کارهای تأثیرگذار در انتظار زمینه‌ساز عنوان کرد و افزود: باید دعاها و زیارات را به گونه‌ای برای مردم معرفی کنیم که مدلا علیک باشد یعنی مردم به صورتی دعا و زیارت بخوانند که با خداوند ناز کند و با ناز درد دل خود را با خداوند داشته باشند.
حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به این که همه چیز مختص خداوند است، ابراز داشت: نیازمندی نسبت به دیگران کار باطل و اشتباهی است و باید انسان هر چیزی را از خداوند بخواهد و کارهای خود را با توکل به خداوند انجام دهد و یقین به این داشته باشند که خداوند او را کمک خواهد کرد.
نبود بودجه فرهنگی بهانه‌ای بیش نیست
وی خاطرنشان کرد: برای انجام کارهای فرهنگی باید تلاش کرد و این که بودجه فرهنگی هست یا نه بهانه‌ای بیش نیست، باید از خط بودجه و این قبیل امور بیرون بیاییم و توکل و امید به خدا داشته باشیم و چشم‌انتظار کمک‌های فرهنگی نباشیم، اگر برای خدا و اهل‌بیت(ع) حرکت کنیم خودشان کمک و یاری می کنند.
حضرت آیت‌الله جوادی آملی در پایان با بیان این که حوزه‌های علمیه باید بیشتر برای نشر معارف الهی و زمینه سازی ظهور تلاش کنند، گفت: هیچ گوشه‌ای در جهان از تشیع نیست مگر این که وامدار حوزه نجف هستند و حوزه قم هم باید در دوران کنونی به همین‌گونه باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 + = 7