آیت الله مکارم شیرازی : جهاد نکاح رسوایی عظیم و برخلاف ضرورت مسلم اسلام است/ علمای اسلام در برابر وهابیت تکفیری سکوت نکنند

IMAGE634950696518281250
حضرت آیت الله مکارم شیرازی صدور فتوای نکاح را رسوایی عظیم و بر خلاف ضرورت مسلم دین مبین اسلام دانست و از علمای جهان اسلام خواست بیش از این در قبال اقدامات بدور از عقل و منطق وهابیت تکفیری که سبب بدنامی دین مبین اسلام در جهان شده است، سکوت نکنند.

حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی در آغاز درس خارج فقه خود که با حضور طلاب و روحانیان در مسجد اعظم قم برگزار شد، هفتم ذی الحجه سالروز شهادت امام محمد باقر(ع) را تسلیت گفت.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در ادامه سخنان خود با اشاره به این که وهابیت تکفیری اقلیتی در جهان اسلام هستند، تصریح کرد: این اقلیت سه خطر را متوجه جهان کرده، خطر نخست متوجه مسلمانان است که هر روز عده ای بیگناه بدست این اقلیت قسی القلب و دور از منطق به خاک و خون کشیده می شوند؛ آنها به شیعه و سنی هیچکدام رحم نمی کنند.

 

اقدامات وهابیت تکفیری بهانه ای برای اسلام ستیزی دشمنان شده است

وی افزود: دومین خطر این جریان خطرناک برای جهان اسلام است که چهره اسلام را خدشه دار کرده و این دین را به عنوان دین خشونت و وحشی گری معرفی می کنند؛ در حالی که پیامبر اسلام، پیامبر رحمت و مهربانی بود و متاسفانه این اقدامات آنها سبب شده جاذبه اسلام تبدیل به دافعه شود و دشمنان نیز با همین بهانه به اسلام ستیزی دامن می زنند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی خطر سوم جریان وهابیت تکفیری را متوجه جهان بشریت دانست و تصریح کرد: آنها با اقدامات خود همه جا را نا امن کرده اند.

این مرجع تقلید اظهار داشت: ما برای این که در قبال این جریان سکوت نکنیم بنا داریم کنگره «خطر جریان های تکفیری برای اسلام، مسلمین و جهان بشریت، و راه های مقابله با آن» را مهرماه سال آینده با حضور علمای جهان اسلام در شهر مقدس قم برگزار کنیم.

وی ابراز داشت: در این راستا مشورت های لازم با بزرگان انجام شده و خوشبختانه با استقبال مواجه شده است و اخیرا نیز جلسه مقدماتی باشکوهی در مدرسه امام سجاد(ع) قم برگزار شد که جمعی از علمای شیعه و اهل سنت در آن حضور یافتند و این مساله نشان داد آمادگی برای شرکت در این کنگره بسیار زیاد است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفت:‌ در پی برگزاری این مراسم، برخی از سایت ها و شبکه های وهابی به جنب و جوش افتاده و وانمود کرده اند که علمای قم تصمیم دارند اهل سنت را بکوبند.

وهابیت تکفیری سرمایه ای جز دروغ و مطالب بی اساس ندارد

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که اینها سرمایه ای جز دروغ و مطالب بی پایه و اساس ندارند، تصریح کرد: این کنگره و جلسات هیچ ارتباطی با کوبیدن اهل سنت ندارد، ما از اهل سنت برای حضور در این گونه جلسات و همایش ها دعوت می کنیم، ما دست دوستی به آنها دراز کرده و آنها نیز این گونه هستند و همواره با آنها رفاقت داشته و داریم.

ما با وهابیت تکفیری مشکل داریم

این مرجع تقلید اضافه کرد: ما حتی وهابیت را هم دو شاخه می کنیم، شاخه تکفیری و غیر تکفیری، ما با شاخه غیر تکفیری حاضریم بحث منطقی کنیم و با آنها دعوایی نداریم. شاخه تکفیری جریانی خطرناک هستند که همچون خفاش یک جا پنهان می شوند و خود را در یک جا منفجر می کنند و عده ای بیگناه را به خاک و خون می کشند و غیر از خود دیگران حتی اهل سنت که با آنها موافق نباشند را کافر می دانند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی ابراز داشت: جار و جنجال راه نیندازند، شیطنت نکنند، ما با صراحت اعلام می کنیم تنها با این گروه خطرناک(وهابیت تکفیری) مشکل داریم، با سایرین مشکلی نداریم و حتی اصرار داریم آنها را نیز ارشاد کنیم؛ شما بدانید این جنجال های توام با جهل، کذب و دروغ تاثیری در ما ندارد.

وی از درنظر گرفتن پنجاه عنوان برای فراخوان مقالات کنگره بین المللی خطر وهابیت تکفیری خبر داد و گفت: جهان اسلام نباید در مقابل چنین پدیده ای سکوت اختیار کند، چراکه آبروی جهان اسلام در میان است؛ ما با کمک علمای اهل سنت به دنیا اعلام می کنیم دین اسلام از چنین اقدامات وحشیانه ای بدور است.

واکنش آیت الله مکارم به فتوای جهاد نکاح

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود به فتوای جهان نکاح از سوی برخی علمای وهابیت اشاره کرد و گفت: مساله جهاد نکاح رسوایی عظیمی بود و برخلاف ضرروت مسلم اسلام است و ما این سؤال را مطرح می کنیم که چرا باید علمای اسلام در قبال آن سکوت کنند.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: ‌اینها اگر یکسال در قم بمانند و اسلام را فرا بگیرند دست از این گونه اقدامات برخواهند داشت، آنها خود را در یک محدوده زندانی کرده و از کتاب و سنت بی خبر هستند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در پایان با تقدیر از دست اندرکاران برگزاری کنگره خطر جریان های تکفیری، تصریح کرد:‌ امیدواریم این کنگره تبدیل به یک کنگره ماندگار در تاریخ اسلام شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 + 6 =