حضرت عباس در بهشت درجه ای دارد که تمام شهدا به ایشان قبطه می خورند

امام در حوزه ی تعارف سخن نمی گوید و کلام امام(ع) هم واقعیتی است که از جانب خدا به او ابلاغ شده و یا ریشه ی وحی نسبت به خود پیغمبر دارد. تعبیرامام سجاد(ع)  نسبت به حضرت عباس(ع) یک تعبیر جدی است که ایشان فرمودند عموی من عباس(ع) در بهشت درجه ای دارد که تمام شهدا به درجه ی ایشان قبطه می خورند.

آیت الله سید احمدعلم الهدی در مراسم روز تاسوعای حسینی در حسینیه واعظه ی شهیدی بعد از تسلیت این ایام به حاضرین بیان کردند: روز تاسوعا روز توجه به شخصیت پر فضیلت حضرت عباس(ع) است. با یک توجه اعتقادی به این نکته که ائمه در ارتباط با وحی جانشین انبیاء بودند. بیانات پیغمبر(ص) مبتنی بر وحی از جانب خداست و مانند همین منطق در مورد امام معصوم(ع) صادق است.

 

ایشان در تبیین سخن معصوم(ع) افزودند: امام در حوزه ی تعارف سخن نمی گوید و کلام امام(ع) هم واقعیتی است که از جانب خدا به او ابلاغ شده و یا ریشه ی وحی نسبت به خود پیغمبر دارد. تعبیرامام سجاد(ع)  نسبت به حضرت عباس(ع) یک تعبیر جدی است که ایشان فرمودند عموی من عباس(ع) در بهشت درجه ای دارد که تمام شهدا به درجه ی ایشان قبطه می خورند.

آیت الله علم الهدی در ادامه بیان کردند: معنای این تعبیر این است که شهیدی چون حمزه سید الشهداء در بهشت میگوید ایکاش من جای ابوالفضل بودم. اگر از این جمیع شهدا مقام عصمت را جدا کنیم باقی شهدا شامل تمام شهدای بزرگوار از صدر اسلام می شوند، حال این درجه و مقام چیست؟ در عرصه های اخروی برای هیچ انسانی جز اولیاء الهی خصوصیت مقامات اخروی معلوم نیست.

آیت الله سید احمد علم الهدی در تبیین مقام شهید افزودند:  مقام شهید مقام بنده ای است که در عرصه ی عبودیت خدا در درون اندیشه اش جز خدا چیزی وجود نداشته ومنتهی وجودش که جانش است را در  راه خدا داده است. علت اینکه بنده از همه ی وابستگی ها و دلدادگی ها و ارتباطات وجودی اش جدا شود این است که چشم دلش جلوه ی حق را دیده باشد و به قرب الهی برسد.

ایشان با اشاره به نوع شهادت تاکید کردند: شهید یا قهری است یا ارادی، زمانی که شهید بر خلاف نظر خود در مسیر شهادت قرار بگیرد قهری است اما شهید ارادی شهیدی است که با اراده ی خود از غیر خدا ببرد و هیچ چیز جز خدا در درون  جان و اندیشه اش او نباشد و این زمانی است که اراده می کند در جریان شهادت قرار گیرد و همه چیز در مقابلش از ثروت مقام و پول و خانواده در مقابلش مجسم می شود و از همه ی آنها جدا شده و دل را به خدا می دهد و این مقام شهید است.

آیت الله علم الهدی در مورد شخصیت حضرت ابوالفضل(ع) افزودند: وجود مقدس حضرت عباس(ع) چه خصوصیتی داشتند که به قول امام سجاد(ع) هیچ شهیدی مانند ایشان نیستند؟ در خصوصیت انقطاع از غیر خدا و وصل به در گاه الهی حضرت عباس(ع) موقعیتی داشتند که هیچ شهیدی مانند حمزه سید الشهدا هم نداشتند. موقعیتی که شخصیت مقتدرانه قمر بنی هاشم داشتند از نظر شجاعت و دلاوری و غیرتمند فوق العاده بود. این خصوصیت در سیمای شهادت حضرت ابوالفضل(ع) کاملا مشخص است.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 7 = 9