ارکستر سمفونی را احیا می‌کنیم و از کارت زرد نمی‌ترسیم /نگاه امنیتی به هنر بزرگترین اشتباه امنیتی است

خبرگزاری فارس: ارکستر سمفونی را احیا می‌کنیم و از کارت زرد نمی‌ترسیم
روحانی در جلسه مشترک با هنرمندان:ارکستر سمفونی را احیا می‌کنیم و از کارت زرد نمی‌ترسیم/نگاه امنیتی به هنر بزرگترین اشتباه امنیتی است

رئیس‌جمهور با ابراز تاسف از تعطیلی ارکستر سمفونی موسیقی ملی گفت: این دولت در همین ماه‌های آینده آن را احیاء خواهد کرد، اگرچه ممکن است وزیر باز هم کارت زرد بگیرد،کارت زرد برای این دولت نگرانی نیست و از آن نمی‌ترسیم.

حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران  امشب در نشست مشترکی که با هنرمندان در تالار وحدت برگزار شد، حضور یافت و پس از استماع نظرات هنرمندان به سخنرانی پرداخت.

وی با بیان اینکه معمولا سیاستمداران و حتی فیلسوفان و روشنفکران چنان با هنرمندان سخن گفته‌اند که گویی قصد تعیین تکلیف برای آنان دارند گفت: آنان نگاه هنرمندان را چنان در قالب و فرم آن خلاصه دیده‌اند که فکر کرده‌اند هنر دستور دادنی و سفارش کردنی است. هنر قالب نیست هنر قالب و معناست.

روحانی با اشاره به اینکه هنر خلاقیت است و  این نوع جلسات هم برای هم اندیشی و همفکری اهالی اقلیم‌های متنوع فکری است تا از همدیگر درک نزدیکتر و متقابلی داشته باشیم گفت: ذات هنر با مفهوم خیر و نیکی یکی است. قبل از عصر جدید هنر بسیار فراتر از هنرهای زیبا تفسیر می‌شد، هنر زندگی مسالمت آمیز و بدون کینه.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه هر کار بی عیبی هنر است اظهار داشت: ما همه باید تلاش کنیم هنرمندانه حرف بزنیم هنرمندانه عمل کنیم هنرمندانه با هم تعامل داشته باشیم، یعنی هنر مردم‌داری، هنر با ارزش پیوند ذاتی دارد هنر یعنی عروج فکر از سطح عادی به سطح متعالی، همان که در عرفان و فلسفه اسلامی به عالم اعلی تعبیر می‌شود.

وی ادامه داد : هر هنرمندی می‌خواهد به معنای جهان و عمق جهان برسد،اگر بگوییم هنر مرده را زنده می‌کند سخن به گزاف نگفته‌ایم. پس تقسیم هنرمندان به هنرمندان ارزشی و غیر ارزشی بی‌معناست.

روحانی با بیان اینکه هنر یعنی ارزش و هنرمند  ارزشمندی است که با کار خلاقانه به تعالی می‌رسد، تاکید کرد: خلقت بزرگترین مظهر قدرت خدای لایزال است، فقط در این زمینه فتبارک‌آلله احسن‌الخالقین معنا پیدا می‌کند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه هنرمند جهان را بازآفرینی می‌کند و کار او در مسیر ارزش‌های الهی است تاکید کرد: هنرمند البته در مسیر هنر باید با مردم، ذوق مردم، خواست مردم خود را نزدیک کند. هنر بدون آزادی معنا ندارد و خلاقیت تنها در سایه حریت امکان‌پذیر است.

وی با بیان اینکه  اعمال محدود کننده‌ای قبل از سانسور و ممیزی دولت  برای هنر وجود دارد، تاکید کرد: خود جوامع بشری، اولین قدم  را برای قرار دادن چارچوب برای هنر قرار دادند ، عادات،‌رسوم، اخلاق جامعه، فهم‌ها و دردها همه مرزبندی‌هایی برای هنر را مشخص می‌کند.

روحانی ادامه داد : من گاهی اوج هنر ایرانی را در حافظ می‌بینیم، هنرمند ایرانی می‌تواند مقتدایش حافظ باشد، حافظ، حافظه تاریخی ملت ماست، با سینه‌ای مالامال از حافظه‌های دینی قرآنی اما از جهل و خرافه و ریا بیزار.

روحانی گفت: هنر شاعری یکی از قالب‌های باستانی این سرزمین است، در واقع شاعری هنر ملی ایرانیان است، حافظ با همه نقد و انتقادی که بر حکومت و جامعه داشت در طول تاریخ کتابش قدر دیده و بر ثقل نشسته و گاهی آنچنان تعالی یافته که جایگاهش درکنار کتاب حق و قرآن مجید قرار گرفته است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه حافظ به قول بعضی‌ها رند روشن‌فکر زمان خود بود و درعین انتقاد هرگز از ایمانش دست بر نداشت و هرگز از انتقادش پشیمان نشد، اظهار داشت:  هنرمند نه قرار است زینت‌المجالس باشد و نه آپوزیسیون، هنرمند نه قرار است نوک پیکان تحولات سیاسی باشد و نه قرار است گوشه‌نشین خرابات و خانه، هنرمند قرار نیست هرچه دولت یاد جامعه یا حتی روشنفکران می‌گویند به تصویر بکشد و قرارهم نیست که با دولت یا جامعه در ستیز باشد و بجنگند.

وی با تاکید بر اینکه هنرمند انسان اهل فکر و فن و اهل دل است تصریح کرد: اما معنایش این نیست که اگر هنرمند صاحب‌نامی سفارشی را دریافت کرد ذوق هنری او تسلیم آن سفارش باشد، او همچنان باید از خلاقیت خود استفاده کند اینچنین مشهوراست که شاهنامه نیز به سفارش سلطان محمود سروده شد اما در واقع این شاهنامه سفارش یک ملت و یک تاریخ بود. آثار عظیم معماری از قبیل تخت جمشید و آثار اسلامی در اصفهان آنها هم با حمایت حکومت بود اما امروز بعنوان نماد یک ملت می‌باشد.

روحانی با اشاره به اینکه هنر و آزادی رابطه مستقیم دارد گفت:  در غیر فضای آزاد هنر واقعی خلق نخواهد شد، ما در بخش هنر نمی‌توانیم با دستور هنر را بیافرینیم و خلق کنیم. هرگونه فضای امنیتی می‌تواند جوامع هنر را بخشکاند. به تعبیر اقبال «هرگاه خشک‌مغزی کوته‌نظر زمام امور را در دست گرفت هنر مجال بروز نیافت» پس ما باید فضای مناسب را برای هنر فراهم کنیم، دولت برای خود رسالت ترویج را برعهده می‌گیرد اما هنر فرمایشی را در دستور کار خود قرارنمی دهد، البته بعضی از موضوعات ملی مثل فرهنگ ایران و اسلام،  دولت موظف است از آنها حمایت بیشتر کند آنچه که هویت اسلامی و ایرانی ما را نگه می‌دارد و تعالی می‌بخشد.

رئیس‌جمهور به نقش انقلاب اسلامی در تاریخ هنر اشاره کرد و گفت: قبل از پیروزی انقلاب بخش بزرگی از جامعه ما از هنر فاصله داشت، اما انقلاب یکی از خدماتش این بود که بین مردم متدین و هنر آشتی برقرار کرد. در دوران امام خمینی(ره) بود که به عنوان یک فقیه و مرجع عالی قدرسبب شد هنر موسیقی  و میهنی فراهم شود. .

وی افزود: در تاریخ روحانیت شیعه امام خمینی (ره) تنها فقیهی بود که از یک فیلم و فیلمساز روشنفکر به نیکی یاد کرد. انقلاب راه را برای توسعه هنر در همه لایه‌های اجتماعی فراهم نمود. انقلاب موسیقی سنتی و یا به بیانی بهتر موسیقی ملی ایران را احیاء کرد. قبل از انقلاب موج موسیقی‌های غربی و پاپ به گونه‌ای بود که موسیقی سنتی در حال ویران شدن بود.

روحانی ادامه داد: این دولت قصد ندارد ممیزی را در فرهنگ و هنر به صورت راه و مسیری که مانع کار هنرمندان باشد ادامه دهد، ممیزی باید در چارچوب قانون و هدفمند باشد، ما باید اگر قانون ما ابهام دارد قانون شفاف را در اختیار همه قرار دهیم تا تکلیف همه روشن باشد.

رئیس جمهور ادامه داد:  چرا نظارت بر سینما و کتاب و موسیقی را به اهلش واگذار نکنیم؟ چه اشکال دارد که انجمن‌های صنفی بخشی از بار مسئولیت وزارت ارشاد را بر دوش گیرد. به هم اعتماد کنیم دوران دوران اعتماد است. وظیفه دولت مداخله در هنر نیست، وظیفه ذاتی دولت اراده و تأمین مسائل مهم و ملی است مثل مسئله امنیت مثل مسئله سیاست خارجی که سیاست خارجی و اعمال دیپلماسی صرفاً از طریق دولت انجام می‌گیرد و نهاد دیگری حق مداخله ندارد البته خطوط کلی سیاست خارجی طبق قانون اساسی توسط رهبری معظم نظام تعیین می‌شود اما در حوزه‌های دیگر مثل اقتصاد، مثل فرهنگ باید تصدی‌گری دولت به حداقل برسد.

وی اظهار داشت: ما درشرایطی نیستیم که دولت بتواند آثار هنری خلق کند، هیچ دولتی نتوانسته است آثار هنری فاخری را به وجود بیاورد. دولت کتاب نمی‌نویسد، دولت فیلم نمی‌سازد، دولت موزیک نمی‌سازد. دولت شعر نمی‌سراید، دولت باید تسهیل کننده راه برای اصحاب فکر و هنر باشد. یادمان باشد و همه بدانیم هنر خطر نیست و هنرمند امنیت کشور را به مخاطره نمی‌اندازد. به هنر و هنرمند اعتماد کنیم، نگاه امنیتی به هنر بزرگترین اشتباه امنیتی است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه این آسیب‌هاست که رابطه صحیح بین دولت و ملت را می‌خشکاند گفت: ما اگر به هنر و هنرمند با نگاه امنیتی نگاه کردیم اولا تهدیدات اصلی را فراموش کرده‌ایم ثانیاً هنرمندی که می‌تواند متوجه تهدیدات واقعی شود را از وظیفه‌اش باز داشته‌ایم. وقتی پروبال هنر و هنرمند را بستیم در حقیقت باند فرود را برای هواپیماهای دشمن آماده کرده‌ایم.

«وقتی فرزندان این سرزمین نتوانند قهرمانان خود را در میان محصولات فرهنگی وطنی و خودی ببینند. ناچار به دنبال قهرمانان آن سوی آب خواهند بود خطر اینجاست. حتی اگر کشوری بخواهد در برابر دشمن بایستد این هنرمند است که می‌تواند روحیه مقاومت و ایستادگی را در میان مردم زنده نگاه دارد همان کاری که هنرمندهای متعهد ما در دوران دفاع مقدس انجام دادند به اعتقاد من اگر فضای هنری فعال در عراق و افغانستان بود اشغال این دو کشور امکان‌پذیر نبود».

رئیس‌جمهور ادامه داد: نکته دیگر آنکه برخی هنرمندان ما را به غرب‌زدگی متهم می‌کنند، استدلال آنها این است که بدنه هنری جامعه ما را فساد فرا گرفته است، باید این بنا را ویران کرد و از نو ساخت، این یکی از تفکرات غلط و اشتباهی بود که در ذهن بعضی آمد، بعضی می‌گویند اگر ما آنچه گفتیم انجام دادند می‌شود هنر خوب و آنچه ما دلمان نخواست می‌شود هنر بد.

روحانی با بیان اینکه این قضاوتی نا بحق، نا بجا و ظالمانه است گفت: دولت وظایف خود را در چارچوب قانون اساسی انجام خواهد داد، دولت در حد توان و امکاناتاش از هنر حمایت خواهد کرد. من از اینکه ارکستر سمفونی موسیقی ملی به تعطیلی کشیده شده است بسیار متأسفم و حتماً این دولت در همین ماه‌های آینده آن را احیاء خواهد کرد. اگرچه ممکن است وزیر باز هم کارت زرد بگیرد. این دولت به تمام تعهداتی که در دوران انتخابات داده است عمل خواهد کرد. کارت زرد برای این دولت نگرانی نیست. ما به امثال آقای جنتی‌ها بعنوان مدافع آزادی افتخار می‌کنیم.

رئیس قوه مجریه با بیان اینکه هر نظامی خطوط قرمزی دارد اما خطوط قرمز باید کاملاً شفاف، صریح و قانونی باشد گفت: در این زمینه تمام قدم‌های لازم را دولت برخواهد داشت اگر ما مقررات شفاف و روشن داشته باشیم آنگاه می‌توانیم کار نظارت را به مردم واگذار کنیم.

وی با بیان اینکه ما باید شرایط را برای هنرمندان تسهیل کنیم اظهار داشت: ما باید اقتصاد فرهنگ را پویا کنیم دولت این را جزو وظایف خود می‌داند،  اینکه گیشه‌های سینمای ما خلوت است یعنی ما باید تقاضا را تحریک کنیم و باید کالاهای متنوع فرهنگی  تولید کنیم، مشکل  دستوری شدن این است که نمی‌گذارد هنرمند خلاق باشد، دولت تلاش خواهد کرد تا اینکه اقتصاد فرهنگی و بویژه هنری ما پویا شود و حتی بتوانیم بازارهای منطقه‌ای و جهانی را نیز به تصرف خود در ‌آوریم.

روحانی گفت : دولت برای اهدافش به سوی شما دست نیاز دراز می‌کند. دولت تداوم امید را از شما و آثار امیدبخش و نشاط‌آفرین می‌خواهد، تولید  آثار یأس‌آور کافیست.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت در فکر ایجاد آشتی ملی است و در فکر وحدت ملی است تاکید کرد: دولت می‌خواهد کینه‌ها از سینه‌ها برداشته شود. شمایید که می‌توانید زمینه را آماده کنید، دولت می‌خواهد اعتدال در جامعه برقرار شود، دولت می‌خواهد میانه‌روی را ترویج کند، دولت با خشونت و افراط مخالف است ،ما با تمام توان می‌خواهیم افراطیون را به انزوا در آوریم.

 

وی با بیان اینکه ما باید شرایط را برای هنرمندان تسهیل کنیم اظهار داشت: ما باید اقتصاد فرهنگ را پویا کنیم دولت این را جزو وظایف خود می‌داند،  اینکه گیشه‌های سینمای ما خلوت است یعنی ما باید تقاضا را تحریک کنیم و باید کالاهای متنوع فرهنگی  تولید کنیم، مشکل  دستوری شدن این است که نمی‌گذارد هنرمند خلاق باشد، دولت تلاش خواهد کرد تا اینکه اقتصاد فرهنگی و بویژه هنری ما پویا شود و حتی بتوانیم بازارهای منطقه‌ای و جهانی را نیز به تصرف خود در ‌آوریم.

روحانی گفت : دولت برای اهدافش به سوی شما دست نیاز دراز می‌کند. دولت تداوم امید را از شما و آثار امیدبخش و نشاط‌آفرین می‌خواهد، تولید  آثار یأس‌آور کافیست.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت در فکر ایجاد آشتی ملی است و در فکر وحدت ملی است تاکید کرد: دولت می‌خواهد کینه‌ها از سینه‌ها برداشته شود. شمایید که می‌توانید زمینه را آماده کنید، دولت می‌خواهد اعتدال در جامعه برقرار شود، دولت می‌خواهد میانه‌روی را ترویج کند، دولت با خشونت و افراط مخالف است ،ما با تمام توان می‌خواهیم افراطیون را به انزوا در آوریم.

روحانی در پایان خاطر نشان کرد: برخی هنوز صدای ملت را در ۲۴ خرداد نشنیده‌اند، پنبه‌ها را از گوش درآورند، ایران امروز منادی مقابله با خشونت و افراطی‌گری در جهان است. اینکه طرح ایران در سازمان ملل متحد در ظرف چند ماه با اتفاق آرا به تصویب رسید نشان عظمت ملت ایران است. برای مقابله با خشونت برای دیپلماسی عمومی برای یاری دولت، دست دولت به سوی هنرمندان به عنوان یاران نزدیک و مورد اعتماد دراز است و سخن آخر اینکه «هنر همیشه خوب است چون هنر همان خوبی است».« (خبری قبلی)۴ نظرات برای ارکستر سمفونی را احیا می‌کنیم و از کارت زرد نمی‌ترسیم /نگاه امنیتی به هنر بزرگترین اشتباه امنیتی است

 1. رضا گفت:

  آقای رئیس‌جمهور:
  با سلام
  ما به هنر و هنرمند نباید نگاه امنیتی کنیم این حرف زیباست اما
  اولا هنر و هنرمند را تعریف کنیم . ثانیاً هنرمندی که هنرش خشنود کننده دشمنان است می‌تواند تهدیدی واقعی محسوب شود.ثالثااگر کسی در لباس ارزشمند هنرمند امنیت کشور را هدف گرفت چه باید کرد؟
  آقای رئیس‌جمهور:
  لطفا دو پهلو حرف نزنید وتهدیدات اصلی را که تهاجم فرهنگی است فراموش نکنید.

 2. یک طلبه گفت:

  اگر کشوری بخواهد در برابر دشمن بایستد این هنرمند است که می‌تواند روحیه مقاومت و ایستادگی را در میان مردم زنده نگاه دارد همان کاری که هنرمندهای متعهد ما در دوران دفاع مقدس انجام دادند به اعتقاد من اگر فضای هنری فعال در عراق و افغانستان بود اشغال این دو کشور امکان‌پذیر نبود».
  آفرین .اما چرا در زمان آقای خاتمی که دبیر شورای امنیت ملی بودید این حرفها نبود تا جایی که مرحوم آقاسی وصیت کرد مهاجرانی (وزیر ارشاد وقت)در مراسمش حضور نیابد.معنی هنرمند متعهد را هم فهمیدیم

 3. مهدی گفت:

  رئیس‌جمهور : برخی هنرمندان ما را به غرب‌زدگی متهم می‌کنند، استدلال آنها این است که بدنه هنری جامعه ما را فساد فرا گرفته است، باید این بنا را ویران کرد و از نو ساخت، این یکی از تفکرات غلط و اشتباهی بود که در ذهن بعضی آمد، بعضی می‌گویند اگر ما آنچه گفتیم انجام دادند می‌شود هنر خوب و آنچه ما دلمان نخواست می‌شود هنر بد.
  با سلام لطفا شما که شفافین اینارو معرفی کنین. کلی گویی بسه. آدمو یاد احمدی نژاد میندازه

 4. علی رضا گفت:

  آقای روحانی قیمت دلار رو هم بیارید پایین.مشکل ما موسیقی نیست. آخر با دل ناخوش چه جور موسیقی گوش کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 + = 10