تاکید آیت الله نوری همدانی بر نقش آفرینی روحانیت در مسائل اجتماعی و سیاسی / پاسخگویی به شبهات روز و مسائل مستحدثه وظیفه حوزه و روحانیت است

آیت الله نوری همدانی

حضرت آیت الله نوری همدانی با توجه مشکلات و شبهاتی فقهی که همزمان با ارائه یافته‌های جدید علمی به وجود می‌آید، گفت: برای دریافت پاسخ این مسائل باید به فقهای دینی به عنوان متخصص این امر مراجعه شود.

حضرت آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید در دیدار رییس و معاونان جهاد دانشگاهی کشور با تأکید بر این که اسلام پاسخگوی همه مسائل و شبهات فقهی است، گفت: در علوم جدید مشکلات و مسائل تازه‌ای به وجود می‌آید که برای دریافت پاسخ آن باید به علمای حوزه علمیه مراجعه شود.


وی افزود: همان گونه که در مسائلی که تخصص شما است همه به شما رجوع می‌کنند در مسائل فقهی که در همه امور زندگی و به ویژه یافته‌های جدید علمی مطرح می شود باید به فقها مراجعه شود؛ بی تردید برای هر مسأله فقهی پاسخی متقنی وجود دارد.

این مرجع تقلید با تأکید بر این که اسلام در تمام عرصه‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی حرف‌های تازه‌ای برای گفتن دارد، ابراز داشت: طبیعتا انقلاب اسلامی ما نیز بر همین مبنا باید در همه این عرصه‌ها مبانی فکری و عملی مناسبی داشته باشد.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم در میان تمام عرصه‌های زندگی، اهمیت بعد فرهنگی را بیش از سایرین دانست و گفت: اهمیت این کار تا جایی است که همه انبیای الهی قیام خود را با کارهای فرهنگی آغاز کردند.

حضرت آیت الله نوری همدانی تمجید رهبر معظم انقلاب از کار جهاد دانشگاهی را نشانه موفقیت این نهاد دانست و افزود: بیش از هرچیز نیت و عقیده شما در کاری انجام می دهید مهم است.

وی ضمن تقدیر و تشکر از زحماتی که مسؤولان و کارکنان جهاد دانشگاهی انجام داده‌اند، گفت: تولید سلول‌های بنیادین، درمان بیماری‌های ناباروری، شبیه سازی حیوانات، تولید انواع داروهای ضروری از جمله کارهای بسیار بزرگی است که به همت شما انجام شده است.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم به مناسبت شهادت امام جواد(ع) به تبیین روایتی از آن حضرت پرداخت و اظهار کرد: حضرت در این حدیث به اهمیت بحث تفقه و شناخت دین می پردازد و می‌فرماید دین در تمام ابعاد زندگی دستوراتی دارد که باید را رعایت شود.

 


در دیدار طلاب مطرح شد؛
 حضرت آیت الله نوری همدانی با بیان این که نباید در برابر نقشه شوم استکبار جهانی سکوت کرد، گفت: اسلام دین مبارزه است و طلاب علوم دینی باید در این عرصه پیشتاز باشند.

حضرت آیت‌الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید در دیدار با جمعی از طلاب حوزه علمیه خواهران استان آذربایجان غربی با تأکید بر حضور علما و طلاب در عرصه مختلف اجتماعی و سیاسی، اظهارداشت: باید با اطلاع از مسائل روز نسبت به نقشه‌های شوم دشمن آگاه شوید.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم افزود: اسلام دین مبارزه است و کسانی که در برابر حوادث مختلف دنیا و جنایات استکبار جهانی ساکت باشند اسلام را درک نکرده‌اند.

وی با اشاره به تهاجم دشمن در عرصه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، نظامی و اقتصادی، گفت: هدف انقلاب اسلامی این است که مستضعفان جهان را در برابر این توطئه ها بیدار و متحد کند.

حضرت آیت الله نوری همدانی به نقش مهم زنان در نظام اسلامی پرداخت و ابراز داشت: به برکت انقلاب اسلامی خانم هایی که خانه نشین و منزوی بودند به حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها وارد شدند و توانستند از میان این قشر علمای برجسته ای را تحویل جامعه دهند.

وی با بیان این که فعالیت‌های طلاب برای تبلیغ و تحصیل علوم دینی عبادت است، افزود: طلبه ها باید تلاش کنند آموزه های اسلامی را در سطح جهان گسترش دهند.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی فراگیری درس اخلاق را در کنار فقه و اصول را نیازی بسیار ضروری خواند و گفت: شما با بهره مندی از اخلاق ائمه اطهار(ع)و اولیای الهی می توانید جایگاه خود را در دنیا و آخرت ارتقاء دهید.

وی موفقیت طلاب را در گرو رشد معنوی و اخلاقی ایشان دانست و بیان داشت: کسانی که در طول تاریخ به جایگاه خوبی رسیده اند از آموزه‌های اخلاقی اسلام بهره گرفته‌اند.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


2 + = 3