تأکید آیت‌الله جوادی آملی بر هماهنگی سه قوه برای مبارزه با مفاسد اقتصادی

آیت الله جوادی آملی

 
 
 حضرت آیت‌الله جوادی آملی همکاری قوای سه گانه کشور و نیز همه نهادها و ارگان‌ها در برخورد با مفاسد اقتصادی را خواستار شد و گفت: هر راهکاری که لازم است تا مفاسد اقتصادی در کشور ریشه کن شود، باید دنبال شود.


به گزارش خبرگزاری رسا، حضرت آیت‌الله عبدالله جوادی آملی، مفسر برجسته قرآن کریم در دیدار اعضای ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، در سخنانی مهم و راهبردی، تربیت نفس را مهم‌ترین اقدام پیشگیرانه در جهت مبارزه با مفاسد اقتصادی خواند و گفت: مسأله تربیت نفوس، کاری زمان‌بر است.

 

وی افزود: مال را مال گفتند برای این‌که «یَمیل إلیه النفس» یک جاذبهٴ نقد دارد اما پایان تلخش محسوس نیست. مسأله زندان، مسأله مبارزه با مفاسد اقتصادی، این‌ها نظیر درمان موقت سردرد و مسکّن است اینها معالج نیست، روح را با زندان نمی‌شود تربیت کرد، بدن را با زندان و شلاق می‌شود ساکت کرد، اما روح را با زندان و مبارزه و حتی با اعدام نمی‌شود تربیت کرد.

 

این مفسر برجسته قران کریم اظهار داشت: جامعه ما یا آن فرصت را پیدا نکرد یا ما درصدد آن نبودیم که بدانیم و بگوییم گناه، سم است، رشوه ، سم است، این‌گونه سموم نظیر سموم دنیا نیست، سموم دنیا چند لحظه‌ای با ما درگیر است و آدم را می‌کُشد و تمام می‌شود اما مال حرام این‌طور نیست که انسان بمیرد و تمام بشود، تا ابد با آدم هست، این مطلب تا برای مردم جا نیفتد خیال می‌کنند که رشوه را با دور زدن قانون می‌شود حل کرد.

 

حضرت آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به آیاتی از سوره مبارکه توبه خاطرنشان کرد: خداوند در سوره مبارکه توبه فرمود بالأخره جهنّم و عذابی هست، اما موادّ سوخت و سوز جهنم را به طور پراکنده در قرآن مشخص کرد، در یک‌جا فرمود هیزم جهنم، خود آدم ظالم است، این آدم کجا می‌تواند فرار کند فرمود: ﴿نارُ اللَّهِ الْمُوقَدَهُ ٭ الَّتی‏ تَطَّلِعُ عَلَی الْأَفْئِدَهِ﴾ اگر درون آدم سوخت، آدم نمی‌تواند فرار کند.

 

وی حضرت ابراز داشت: با زندان، جسم را می‌شود تربیت کرد اما روح، با این ابزارها تربیت نمی‌شود؛ به همین دلیل است که برخی از مجرمین وقتی از زندان بیرون می‌آیند دوباره به فکر انجام جرم می‌افتند. اما وقتی انسان به این باور و یقین رسید که دزدی و ظلم مخصوصاً خوردن بیت‌المال، خود آتش است و تاوان آن در آخرت هیزم جهنم بودن است، اینجاست که اثر تربیتی نظام اسلامی محقق شده، و لازم است در این راستا کار فرهنگی گسترده و عمیق انجام بگیرد.

 

استاد برجسته قرآن کریم با اشاره به خلأهای قانونی موجود در برخورد با مفاسد اقتصادی بیان داشت: ارگانی که بتواند مفاسد اقتصادی را در کشور کشف و شناسایی کند وجود ندارد. در قانون کشور، تا مدت‌ها نیروی کاشف مفاسد اقتصادی پیش‌بینی نشده بود. این‌که ما قانونی داشته باشیم که به دنبال جرم برود تا آن را کشف کند، نداریم و وظیفه همه ماست که این خلأ را مرتفع کنیم.

 

وی در ادامه ظرفیت‌های بالای کشور در عرصه‌های مختلف را یاد آور شد و تصریح کرد: بیان نورانی حضرت امیر(ع) این است که فرمود: «من وجد ماء و ترابا فافتقر فأبعده الله» ملتی که آب، خاک و امکانات دیگر را در اختیار دارد اما باز نیازمند بیگانه باشد خدا او را از رحمت الهی دور کند! این نفرین علی(ع) است. از این رو باید همه تلاش و کوشش خود را در جهت رفع مشکلات کشور به کار ببندیم.

 

حضرت آیت‌الله جوادی آملی همکاری قوای سه گانه کشور و نیز همه نهادها و ارگان‌ها در برخورد با مفاسد اقتصادی را خواستار شد و افزود: لازم است شما هم مجلس را آگاه کنید، که هم طرح‌های خودشان را و هم لایحه دولت را ، هر دو را مواظب باشند، هم بیوت مراجع را در این عرصه وارد کنید، و هر راهکار دیگری که لازم است تا مفاسد اقتصادی در کشور ریشه کن شود، را دنبال کنید.« (خبری قبلی)دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 9 = 14