شخصیت های حوزوی نگاه و تفکر انقلابی را به نسل جوان حوزه منتقل کنند/ حوزه باید در پاسداری از دستاوردهای انقلاب جدی باشد

آیت الله حسینی بوشهری

مدیر حوزه های علمیه کشور با بیان که بعد انقلابی باید در حوزه حفظ شود، تأکید کرد که اگر حوزه علمیه تنها به مسائل علمی و اخلاقی بیندیشید و از شرایط و نیازهای زمان فاصله گیرد به همان تناسب حوزه ضربه می خورد و آثار منفی آن متوجه اصل انقلاب خواهد شد.

خبرگزاری رسا، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور، با اشاره به هشدار رهبر معظم انقلاب نسبت به تضعیف تفکر انقلابی در حوزه علمیه بر لزوم انقلابی بودن حوزه تأکید کرد و گفت: حوزه نقش بسیار مهم و اساسی در مقوله انقلاب داشته و در حقیقت خاستگاه انقلاب قم و حوزه علمیه بوده است.

وی افزود: اگر حوزه علمیه خاستگاه انقلاب است باید خود این خاستگاه ویژگی انقلابی بودن را داشته باشد تا انقلابی که برخاسته از آن است در شرایط مناسب باقی بماند، دغدغه رهبر معظم انقلاب دغدغه درستی است؛ باید همه حوزویان تلاش کنند در کنار درس و بحث و تحصیلات حوزوی، بعد انقلابی بودن را حفظ کنند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار داشت: اگر حوزه علمیه تنها به مسائل علمی و اخلاقی بیندیشید و از شرایط و نیازهای زمان فاصله گیرد به همان تناسب حوزه ضربه می خورد و آثار منفی آن متوجه اصل انقلاب خواهد شد.

وی ادامه داد: حوزویان باید به دغدغه رهبر معظم انقلاب توجه کنند و با شرایطی که در حوزه می توانند به وجود آورند به ویژه برای نسل جوان حوزه، به گونه ای عمل کنند که نسل جوان در شرایط انقلاب رشد کنند و با مسائل و مبانی انقلاب آشنا شوند.

امام جمعه قم با بیان این که نسل جوان شرایط انقلاب را درک نکرده اند، ابراز داشت: از سوی چهره ها و شخصیت هایی که در فضای جامعه و حوزه اثرگذار هستند باید مرتب این نگاه و دید انقلابی بودن به نسل جوان حوزه منتقل شود تا این نسل بر اساس باورها و مسائل انقلابی بتوانند رشد کنند و از دستاوردهای انقلاب حراست داشته باشند.

وی با اشاره به وظیفه نهادهای حوزوی همانند جامعه مدرسین، شورای عالی و مرکز مدیریت حوزه برای مقابله با انقلابی زدایی، رسالت این مجموعه ها را سنگین خواند و عنوان کرد: این مجموعه ها برنامه ریزان حوزه علمیه هستند و به حوزه جهت می دهند.

آیت الله حسینی بوشهری خاطرنشان کرد: این مجموعه ها باید مراقبت های خود از فضای حوزه را بیشتر کنند و اگر مجموعه ای یا فردی رویکرد خاصی دارد و نسبت به مبانی انقلاب آن گونه که مقام معظم رهبری فرمودند نگاه دیگری دارد که البته تعداد آنها فراوان نیست اما در همین مقدار اگر روشنگری نشود و به تعبیر رهبر معظم انقلاب حالت تبیین اتفاق نیفتد ممکن است در آینده آثار زیان باری داشته باشد.

وی اضافه کرد: هم جامعه مدرسین و هم شورای عالی و مرکز مدیریت حوزه باید نسبت به برنامه ریزی های درسی، بصیرت افزایی در فضای حوزه و توجه به نیازهای زمان و شرایطی که امروز ما در نظام اسلامی و بین المللی داریم توجه داشته باشند.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور با بیان این که طلاب غیر از فضای درس و بحث باید با شرایط و نیازهای جامعه آشنا شوند، گفت: باید در این زمینه اطلاع رسانی های لازم صورت گیرد.

وی در پاسخ به سؤالی که آیا قبول دارید عده ای با سنگر گرفتن پشت علم استقلال حوزه، تقابل با نظام را دنبال می کنند، افزود: بنده معتقد هستم استقلال را آنگونه که مقام معظم رهبری درباره حوزه طرح کردند تعریف کنیم، معنای استقلال حوزه این است که حوزه علمیه وابسته با سیستم دولتی نباشد یعنی بتواند حرف خود را بزند.

آیت الله حسینی بوشهری با بیان این که حوزه علمیه نباید در تقابل با نظام و دولت قرار گیرد، اظهار داشت: حوزه مستقل حوزه ای است که در عین حالی که کار خود را انجام می دهد وابسته نیست اما نقش روشنگرانه، ارشاد و هدایت دارد و به تعبیر مقام معظم رهبری باید در کنار نظام اسلامی قرار گیرد.

وی ادامه داد: حوزه باید وابسته نباشد و در مقابل نظام هم نباشد بلکه در کنار نظام هم نقش حوزوی خود را ایفا کند و هم جنبه هدایت گرانه و ارشاد نسبت به اهداف نظام داشته باشد، از آنجایی که نظام برخاسته از حوزه علمیه و علما است حوزه باید در پاسداری از دستاوردهای انقلاب جدی باشد و آن را دنبال کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 + 2 =