مشروح دیدار ‌آیت الله مکارم شیرازی با روحانی؛ مردم باید نتیجه ‌آمارها را در زندگی خود لمس کنند/ انتقادپذیری تان را بیشتر کنید

پس از این که پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری خبر دیدار روحانی با حضرت آیت الله مکارم شیرازی را بعد از یک روز و به صورت هدفمند منتشر کرد، دفتر این مرجع تقلید مشروح این دیدار را منتشر کرده است.

به گزارش خبرگزاری رسا، پس از این که پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری خبر دیدار روحانی با حضرت آیت الله مکارم شیرازی را پس از یک روز و به صورت هدفمند منتشر کرد، دفتر این مرجع تقلید مشروح این دیدار را منتشر کرده است.

بر این اساس، اظهارات حضرت آیت الله مکارم شیرازی در دیدار  با حجت الاسلام والمسلمین روحانی رییس محترم جمهوری، به شرح زیر است:

این مرجع تقلید ضمن اظهار خوشوقتی از دیدار با وی گفت: الحمدلله انتخابات بسیار باشکوه و پرشور و با امنیتی برگزار شد و مردم دنیا فهمیدند که اینجا برخلاف برخی کشورهای منطقه دارای دموکراسی است. کشورهایی که به قول شما درونشان یک صندوق رأی هم ندیده اند، وقتی نگاه می کنند و دموکراسی ما را می بینند، واقعا وحشت می کنند چون نمی دانند جواب مردمشان را چه بدهند؟
وی افزود: شما در بیانات خود، توضیحات خوبی دادید. ما دعا می کنیم که ان شاءالله بتوانید همچنان برنامه هایتان را ادامه دهید. البته خوب می دانید آن استقبال پرشور مردم توقعات و انتظاراتی هم به همراه دارد. باید به همان اندازه که آنها استقبال کردند و واقعا شور آفریدند (و ثابت کردند که دموکراسی در این کشور پایدار و محکم است و دیگران را در وحشت بردند)، باید در مقابلش، به این مردم خدمت کرد و ان شاء الله انتظارات آنها را تا آنجایی که می شود، برآورده کرد. البته مشکلات و موانع زیاد است، میراث های گذشته هم میراث خوبی نیست، بالاخره باید با همه اینها مقابله کرد.
من در اینجا می خواهم چند نکته را عرض کنم:
اول اینکه شما وعده های خوبی به مردم داده اید، ان شاءالله این وعده ها انجام می شود.
دوم اینکه ما آمارهای اقتصادی ارئه شده را زیر سؤال نمی بریم (چه راجع به تورم و چه افزایش رشد و…) ولی مردم می خواهند اثر و نتیجه این آمارها را در زندگیشان ببینند و لمس کنند.
سوم اینکه: هرچند اقتصاد مسأله مهم این کشور است، ولی در کنار آن، مسائل اخلاقی و دینی هم نباید فراموش بشود. چون اولا ما مسلمانیم و نظام ما هم نظام جمهوری اسلامی است. بنابراین ما پایبند به یک سلسله مسائل اخلاقی هستیم و می دانیم این مسائل در اقتصاد هم تأثیر دارد. اینها را باید طوری محکم کرد که متزلزل نشود. بعضی ها خیال نکنند که اوضاع عوض شده است! ما اساس کارمان اسلام بوده است و همچنان باید به آن اساس وفادار باشیم. از جمله این مسائل، مسأله حجاب است که از مسائل ضروری اسلام بوده و جای تردید در آن نیست. من به یکی از خبرنگاران فرانسوی گفتم شما از این یک متر روسری که دختران و زنان ما روی سر می اندازند چه ناراحتی ای دارید؟ گفت برای ما خطرناک است، برای حکومت ما خطرناک است. گفتم یعنی همین یک متر! گفت بله همین یک متر. غرض اینکه آنها می خواهند این را از ما بگیرند، ولی ما باید حفظ کنیم.
چهارم اینکه (هر چند من می دانم که شما توجه دارید ولی به عنوان تأکید می گویم) باید دعوت به صرفه جویی و مصرف تولیدات داخلی کرد. البته به موازات آن باید سفارش به بالابردن کیفیت در تولیدات داخلی نمود. مردم وقتی می بینند کیفیت برخی اجناس پایین است بالاخره خواه ناخواه سراغ جنس خارجی می روند، اگر از طریق رسمی هم نشد از طریق قاچاق وارد می کنند و این مشکلات پیش می آید. لذا تولید کنندگان ما نیاز به آموزش مستمر دارند که سراغ کیفیت تولید بروند تا بتوان جلوی قاچاق و جلوی واردات از خارج را گرفت.
دیگراینکه در بسیاری از کشورهای اسلامی معمول است که در ماه رمضان یک مقدار از ساعات کار ادارات را کم می کنند و نشان می دهند که ما طرفدار روزه گرفتن شما هستیم لذا ببینید اگر این موضوع امکان داشته باشد، ما هم با سایر کشورها در این مساله هماهنگ شویم و اهمیت و رسمیت ماه رمضان را در کشور نشان دهیم.

ضمنا در برخی کشورها معمول است که سبدهای غذایی به کارمندان و به افراد ضعیف جامعه می دهند، اگر سبدهای غذایی در این زمینه داده بشود خوب است. ما خودمان برای خیلی از مناطق محروم کشورکمک می کنیم و سبد غذایی می فرستیم ولیکن در ابعاد وسیع تر، دولت می تواند ان شاءالله در ماه رمضان اقدام کند.
موضوع دیگر، درباره یارانه های عمومی است  که من از قدیم روی آن حساسیت داشته و دارم. این مشکل هم باید حل می شود یعنی به آن اشخاص که واقعا نیازمندند هر چه داده شود (سه برابر و پنج برابر) خوب است ولی نه برای متمکنان. برای این کار نیز راه های عملی وجود دارد که باید روی آن فکر بشود. ان شاءالله
مسأله دیگر درباره مشکل اشتغال است. اگر پدر خانواده احتیاج به شغل داشته باشد باید او را در اولویت قرار داد. البته به زنان هم می توان شغل داد ولی (در این شرایط سخت) باید اولویت ها را در نظر گرفت. چون پدر، نان آور خانه است و دیگران، نان خور این خانه هستند. ما نمی توانیم به همه نگاه یکسان داشته باشیم و هر تعدادی که به آقایان شغل می دهیم به آنها نیز همان تعداد بدهیم. اولویت ها باید در این مسأله در نظر گرفته شود.
موضوع دیگر مشکلات بانک هاست. مردم از بانک ها خیلی ناله می کنند. مرتب نامه هایشان برای ما می آید و این نامه ها واقعا نشان می دهد که بانک ها خیلی فشار می آورند. آن قول هایی که دادند مبنی بر این که ارفاق هایی بکنند، گاهی عمل شده و گاهی عمل نشد. اگر این بانک ها تحت نظام درستی قرار بگیرند، مسلما خدمت بزرگی به جامعه می شود. اقتصاد مملکت هم وابسته به بانک هاست تا بانک ها اصلاح نشود، اقتصاد هم اصلاح نخواهد شد.
مسأله دیگر درباره مناظرات انتخاباتی است. این مناظره ها خواه نا خواه یک آسیب هایی به جامعه رسانده است! این آسیب ها باید برطرف شود و محبت جانشین آن شود، آن ایام یک فضایی بود و حالا ما در فضای دیگری هستیم.
توصیه بعد اینکه: دولت رابطه اش را با حوزه قوی تر کند. البته رابطه قوی بوده اما قوی تر کنید بالاخره حوزه می تواند حامی خوبی در مسائل مختلف باشد.
مسأله مهمی که ان شاءالله از نظرتان دور نیست این است که در این انتخابات، یک اقلیت قوی در مقابل شما بوده است، اینها را باید به کار گرفت. در میان این ها عقلا و افراد آگاهی وجود دارد که از آنها باید استفاده کرد. یعنی طوری بشود که همان انسجامی که گفتید حاصل شود و معلوم بشود که شما متعلق به همه کشور هستید. من در موقعی که رأی انداختم گفتم: الحمدلله این انتخابات به نظر من خیلی پرشور است، اما دو مطلب با شما مردم دارم، اولا: هرکس انتخاب شد رئیس جمهور همه است و ثانیا: آن کسی که انتخاب شد همه شما را از خودش بداند، یعنی موضوع طرفینی باشد، نه اینکه همه مسئولین را از جناح خود انتخاب کند.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی در پایان این دیدار نکاتی نیز درباره بهبود وضعیت آب آشامیدنی و همچنین قطار سریع السیر قم بیان کرد.
وی ضمن دعا برای همه خدمتگزاران به مردم اظهار داشت: امیدواریم که ان شاءالله انتقادپذیری تان را بیشتر کنید و همه کارها به خوبی پیش برود تا مردم نیز همراهی کنند. در این ایام ماه مبارک رمضان باید متوسل به ذات پاک پروردگار بشویم و از خدا بخواهیم که ان شاءالله کمک کند و همه دست به دست هم بدهند و مشکلات را که حجم آن زیاد است برطرف سازند.
والسلام


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 + = 9