مهره های اصلی دلالان ارزی به عنوان مفسد فی الارض محاکمه شوند | دولت برای تیم اقتصادی خود جهت اصلاح اشتباهات ضرب الاجل تعیین کند

حضرت آ‌یت الله مکارم خواستار برخورد قاطع با ایجادکنندگان آشوب در بازار ارز شد و گفت: چند نفر از مهره های اصلی دلالان ارزی که سعی دارند کشور را به آشوب بکشند باید به عنوان مفسد فی الارض محاکمه شوند.

حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید امروز در درس خارج خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، در واکنش به نابسامانی های اخیر بازار ارز و وضعیت اقتصادی گفت: حوادثی که در این چند روز درباره مسأله ارز و مسائل اقتصادی واقع شد و به صورت غیر منتظره هر ساعت تغییر و ترقی پیدا کرد نشان داد توطئه جدیدی در کار است.

وی افزود: نمی شود به حسب موازین اقتصادی ساعت به ساعت ارز ممکلت ترقی کند و حتما دستی پشت آن وجود دارد، منافقان داخلی با کمک اربابان خارجی دست به دست هم دادند که کشور را به آشوب بکشند و اقتصاد مملکت را فلج کنند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که در این شرایط باید با قاطعیت با مفسدان اقتصادی برخورد کرد، اظهار داشت: بدون قاطعیت در این شرایط خاص مشکلی حل نمی شود اگر پیش دستی نکنیم بعدا باید هزینه زیادی باید بپردازیم.

وی ادامه داد: یکی از برنامه های قاطعیت این است که چند نفر از مهره های اصلی دلالان ارزی که سعی دارند کشور را به آشوب بکشند به عنوان مفسد فی الارض محاکمه و با رعایت موازین اسلامی اعدام شوند تا بقیه حساب خود را بدانند و توجه داشته باشند که مسأله جدی است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تأکید بر این که باید دادگاه ویژه ای برای این موضوع تشکیل شود، اظهار داشت: این دادگاه ویژه باید به سرعت به حساب آن ها برسند نه این که مانند داستان مفسدان اقتصادی که برای نهایی کردن حکم یکی از آن ها چند سال طول بکشد، این گونه نمی توان کشور را اداره کرد بلکه باید قاطع بود.

وی عنوان کرد: فروختن ارز به افراد عادی که پول خود را از بانک ها بیرون می کشند، دلار می خرند و ذخیره می کنند چه معنا دارد؟ ارز باید به کسانی فروخته شود که فعالیت اقتصادی دارند نه این که پول ها را از بانک و گردش اقتصادی خارج کنند و ارز بخرند.

این مرجع تقلید با انتقاد از عملکرد تیم اقتصادی دولت خاطرنشان کرد: دولت باید ضرب الاجلی برای تیم اقتصادی خود تعیین و اشتباهات خود را اصلاح کند، ما نمی گوییم دولت تضعیف شود بلکه در این شرایط تقویت شود اما باید اشتباهات خود را اصلاح کند.

وی اضافه کرد:  اگر تیم اقتصادی در این ضرب الاجل مشکلات را حل کردند بمانند و اگر حل نکردند دولت باید عذر آن ها را بخواهند و گروه دیگری که آگاه بیشتری دارند، قوی تر هستند و قاطعیت بهتر دارند به جای آن ها قرار دهد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی تأکید کرد: یقینا اگر نسبت به همین نرخی که تعیین کردند قاطعیت به خرج دهند همه چیز قابل کنترل می شود، باید توجه داشت که امروز بازی دلار مطرح است و فردا بازی برجام مطرح خواهد شد و اگر قاطعیت نباشد ما برای اداره کشور مشکل خواهیم داشت.

وی افزود: وقتی رهبر انقلاب امسال را سال حمایت از کالای ایرانی اعلام می کنند نباید تنها به خرید اجناس ایرانی در ادارات اکتفا شود بلکه با قاطعیت باید جلوی ورود اجناس خارجی دارای مشابه داخلی گرفته شود، امیدواریم خداوند این کشور و نظام را از شر اشرار داخل و خارج حفظ کند.

 استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم همچنین در ابتدای سخنان خود با گرامیداشت شهادت امام کاظم(ع)  و مبعث پیامبر اسلام (ص)گفت: امیدواریم در سایه عنایت این بزرگواران بتوانیم به وظایف سنگین خود که در این عصر و زمان بر دوش داریم عمل کنیم.

وی با اشاره به روایتی از رسول اکرم(ص) افزود: یکی از مهم ترین مسائل زندگی این است که آرامش داشته باشیم، امروز ثابت شده که اکثر بیماری ها بر اثر استرس ها و فشار روحی و نداشتن آرامش است، باید آرامش پیدا کنیم تا سالم بوده و زندگی خوبی داشته باشیم.

این مرجع تقلید اظهار داشت: پیامبر اسلام(ص) می فرماید خداوند به مقتضای حکمت و فضل خود آرامش و شادی را در یقین و رضا و حزن و عدم آرامش را در شک و عدم رضا قرار داده است؛ یقین و رضا در طوفان ها انسان را آرام می کند اما در مقابل شک و عدم رضا سبب ناآرامی انسان و ایجاد مشکل در زندگی می شود.

وی ادامه داد: یکی از دانشمندان می گوید انسان برای سالم ماندن باید معتقد به مذهب باشد و برای سلامتی انسان اعتقاد قوی مذهبی مؤثر است، عقیده به خدا نه تنها برای قیامت نیاز است بلکه برای زندگی خوب و سالم در دنیا نیز باید این اعتقاد وجود داشته باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 + = 7