باز نشر سخنان مهم آیت الله وحید خراسانی درباره منزلت حضرت زهرا و ایام فاطمیه

 حضرت آیت‌الله وحید خراسانی وظیفه طلاب و علمای حوزه علمیه را در شناساندن حضرت زهرا(س) و برپایی مراسم سوگواری در ایام فاطمیه سنگین ارزیابی کرد و گفت: علما و طلاب به مردم بفهمانند آنچه که در این ایام صورت می‌گیرد، کم است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت‌الله حسین وحید خراسانی از مراجع تقلید در درس تفسیر خود در مسجد اعظم قم در سال ۱۳۹۲، با اشاره به ایام فاطمیه گفت: وظیفه همه فهماندن عظمت، مقام و رفعت آن حضرت است.

وظیفه مسلمانان نسبت به حضرت زهرا سنگین است

وی با بیان این‌که هر مسلمانی وظیفه‌اش نسبت به فاطمیه و حضرت زهرا(س) بسیار سنگین است، به بیان وظایف مسلمانان نسبت به مسأله شهادت حضرت زهرا(س) اشاره کرد و اظهار داشت: پیامبر اسلام در حدیثی که از سوی  عامه نقل شده است، فرمودند؛ نخستین کسی که وارد بهشت می‌شود حضرت زهرا(س) است.

این مرجع تقلید با تأکید بر این‌که اسبق السابقین و افضل الافضلین پیامبر اسلام است، ابراز کرد: «اول من یدخل الجنه» پیامبر است و ایشان فرمودند؛ من وارد بهشت می‌شوم اما جلوتر از من دخترم فاطمه(س) است.

پیامبر علت محدثه و حضرت زهرا علت مبقیه است

استاد برجسته درس خارج حوه علمیه با بیان این‌که حضرت زهرا(س) چه کرده که جلوتر از پیامبر(ص) وارد بهشت می‌شود، گفت: با بعثت پیامبر(ص) غرض از خلقت و ثمره تشریع و دیانت محقق شد؛ پیامبر(ص) علت محدثه و حضرت زهرا(س) علت مبقیه است.

حضرت آیت‌الله وحید خراسانی تأکید کرد: تمام ماحصل انبیا از آدم تا خاتم منحصرا به وجود حضرت زهرا(س) باقی ماند؛ اگر فاطمه(س) نبود ائمه اطهار(ع) نیز نبودند.

باقی ماندن نسل پیامبر و دین خدا به خاطر وجود فاطمه است

استاد برجسته تفسیر قرآن تصریح کرد: باقی ماندن نسل پیامبر(ص) و دین خدا در جهان به وجود فاطمه(ص) است.

وی با اشاره به روایتی مبنی بر این‌که روز قیامت که همه وا نفسا می گویند حضرت زهرا(س) به احسن صورت و اکمل هیأت وارد بهشت می‌شود و همه غرق در تعجب از آن عظمت می‌شوند، افزود: اگر دنیای عامه همین روایت را بفهمند کافی است.

ضرورت بزرگداشت ایام شهادت حضرت زهرا

این مرجع تقلید بر ضرورت بزرگداشت شهادت حضرت زهرا(س) تأکید کرد و گفت: هر مسلمانی باید بداند روز شهادت حضرت زهرا(س) چه روز بزرگی است و وظیفه خود را در قبال این روز بزرگ بشناسد.

استاد برجسته درس خارج حوه علمیه با اشاره به روایات خاصه در مورد حضرت زهرا(س)، سرّ نامگذاری فاطمه به زهرا را مورد توجه قرار داد و گفت: حضرت علی(ع) در این باره فرمودند؛ فاطمه، زهرا نامیده شد چون خدا او را از نور عظمت خود خلق کرده است.

حضرت آیت‌الله وحید خراسانی با تأکید بر این‌که همه آسمان‌ها و زمین به نور حضرت زهرا(س) منور شد، ابراز کرد: چشم‌های ملائکه از دیدن آن نور درمانده شد و تمام آنها به تابش نور صدیقه زهرا(س) به سجده افتادند و گفتند خدایا این نور چیست؟ خدا فرمود این نوری از نور من است و ساکن کردم او را در سماء، خلق کردم او را از عظمت خود، بیرون می‌آوردم او را از صلب نبییّ که برتر از همه انبیا است و از همین نور خارج می‌کنم ائمه‌ای که اقامه می‌کنند امر مرا و هدایت به حق می‌کنند.

هرچه برای حضرت زهرا مراسم برگزار شود، کم است

وی با انتقاد از کسانی که به هیأت‌ها و مراسم‌های شهادت حضرت زهرا(س) ایراد می‌گیرند، گفت: یک عده عوام پیدا شدند در ذهن‌ها رخنه‌ ایجاد می‌کنند که این هیأت‌ها و این تشکیلات برای شهادت حضرت زهرا(س) زیاد است؛ دوران بی سوادی دوران ما است.

این مرجع تقلید وظیفه طلاب و علمای حوزه علمیه را در شناساندن حضرت زهرا(س) و برپایی مراسم سوگواری در ایام فاطمیه سنگین ارزیابی کرد و اظهار داشت: علما و طلاب به مردم بفهمانند آنچه که در این ایام صورت می‌گیرد، کم است.

حضرت آیت‌الله وحید خراسانی با اشاره به روایتی از امام علی(ع) مبنی بر عظمت حضرت زهرا(س)، گفت: والله هر کاری بکنید خلأ این مصیبت را پر نمی‌کند، همه آل‌الله ذره‌ای در مقابل این کلمه هستند؛ همه ائمه(ع) میوه درخت حضرت زهرا(س) هستند اما کجا حق ایشان ادا شد؛ اولین کسی که وارد بهشت می‌شود به احسن صورت و اکمل هیأت زهرا(س) است اما پهلو شکسته و بازو ورم کرده.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 + = 8