آیت الله نوری همدانی:روحانیت نمی تواند نسبت به مشکلات مردم و جامعه بی تفاوت باشد/ دشمن با شیعه هراسی از اثرگذاری تشیع در جهان جلوگیری می کند

حضرت آیت الله نوری همدانی با بیان این که روحانیت نمی تواند نسبت به مشکلات مردم بی تفاوت باشد، گفت: روحانیت در حدتوان باید پیگیر مشکلات و با مردم ارتباط مستمر داشته باشد.
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید در همایش نقش کانون های مساجد و گام دوم انقلاب که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد، با اشاره به خدمات علما به جامعه در طول تاریخ گفت: هیچ قشر و طایفه ای مانند علما دارای فضیلت و عظمت نیست و روایات فراوانی در تجلیل و تکریم علما وجود دارد.وی افزود: علما وارثان انبیا هستند و همانگونه که کار پیامبران هدایت جامعه بوده است، علما باید این مسیر را ادامه دهند و به هدایت مردم و روشنگری در جامعه بپردازند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که علما باید نعمت های الهی را برای مردم متذکر شوند، اظهار داشت: با تبیین و تذکر نعمت های الهی باید سبب شویم تا مردم نعمت های الهی را بهتر بشناسند و شاکر خداوند باشند.

وی ادامه داد: مسؤولیت مهمی در قبال مردم داریم و باید رسالت خود را انجام دهیم، روحانیت باید با دلیل و برهان و با نرمی مردم صحبت کرده و معارف الهی را به جامعه منتقل کند.

حضرت آیت الله نوری همدانی با بیان این که روحانیت نمی تواند نسبت به مشکلات مردم بی تفاوت باشد، ابراز داشت: روحانیت در حدتوان خود باید پیگیر مشکلات باشد و با مردم ارتباط مستمر داشته باشد.

وی با تأکید بر نقش آفرینی روحانیت در مساجد عنوان کرد: مسؤولیت های اداره مساجد و هدایت مردم بر عهده علما و روحانیت است، روحانیت همواره در کنار مردم و پیگیر مشکلات آنان بوده است و باید این راه را ادامه دهد.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: وظیفه امام جماعت تنها نماز خواندن نیست بلکه باید مشکلات افراد قلمرو مسجد را پیگیری کرده و همراه مردم باشد و کریمانه، مهربانانه و با اخلاق با مردم برخورد کند.

وی اضافه کرد: درس خواندن تنها کافی نیست بلکه در کنار دروس عالی باید با مردم ارتباط داشت و موعظه کرد و با آن ها مانوس بود، خداوند از علما پیمان گرفته در برابر مظلومیت مظلومان ساکت نباشند و مبارزه کنند؛ باید مانند علمای بزرگ باشیم و این راه را ادامه دهیم چرا که روحانیت و علما همواره پیشگام بوده اند.

 

 

حضرت آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه دشمن سعی می کند با شیعه هراسی و اسلام هراسی جلوی اثرگذاری تشیع در جهان را بگیرد، گفت: روحانیت مبانی ناب تشیع را به جهان معرفی کند.
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله نوری همدانی از مراجع تقلید عصر امروز در دیدار طلاب و فضلای بوشهر با اشاره به اینکه قشر علما میان اقشار مختلف مردم از فضیلت بسیاری برخوردار است، گفت: این فضیلت بدان جهت است که عمر خویش را در راه علم دین صرف می کنند و سعی می کنند تا دیگران را به سوی دین دعوت کند.

وی ادامه داد: بر اساس روایات، کسی که در راه طلب علم دین قدم برمی دارد نزد خداوند محبوب است؛ شغل طلبگی بسیار بافضیلت است، اما باید دانست که این شغل در عین اینکه فضیلت دارد، دارای اهمیت و حساسیت بسیاری است.

حضرت آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه طلاب علوم دینی باید همواره در نیت ها و اعمال خود اخلاص داشته باشند، عنوان کرد: ما باید افزون بر اخلاص در نیت و عمل، همت بلند داشته باشیم و در این راه بسیار دشوار به حداقل ها اکتفا نکنیم؛ طلاب همواره باید تلاش کنند که به یک عالم فقیه بزرگ و وزنه ای برای دین تبدیل شوند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: انسان باید دارای سعی و کوشش باشد، زیرا رسیدن به قله های پیشرفت و سعادت بدون سعی و تلاش ممکن نخواهد بود؛ باید بدانیم که هر کسی کوشاتر باشد، به مجد و عظمت بیشتری دست خواهد یافت.

وی با بیان اینکه رسیدن به قله های پیشرفت مرهون اراده قوی است، ابراز کرد: طلاب برای پیشرفت باید اراده خود را قوی کرده و در امور خود منظم باشند، زیرا انسان بدون برنامه و نظم نمی تواند پیشرفت کند؛ با دقت در سیره علمای بزرگ در می یابیم که این بزرگواران همواره منظم بوده اند.

حضرت آیت الله نوری همدانی ادامه داد: خودسازی و تهجد و نماز شب نیز برای طلاب علوم دین لازم است، زیرا علوم دینی به وسیله خودسازی و ارتباط با خداوند شکوفا شده و نورانیت پیدا می کند.

این مرجع تقلید در ادامه بر ضرورت توجه حوزه های علمیه به کتاب شریف نهج البلاغه تأکید و عنوان کرد: باید بدانیم که این کتاب نورانی در زمینه های مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و سبک زندگی برای ما برنامه دارد و باید به آن توجه ویژه داشته باشیم.

وی به ویژگی های درس امام خمینی(ره) اشاره کرد و با بیان اینکه امام راحل توانستند با به ارمغان آوردن اسلام ناب محمدی در جهان تحول ایجاد کنند، گفت: درس ایشان تنها به فقه و اصول محدود نمی شد، بلکه سعی می کردند همه معارف اسلامی را در درس خودشان برای شاگردان مجسم کنند؛ ایشان شاگردان خود را با مفاهیمی همچون انسانیت، شجاعت، سیاست، شیوه های تأثیرگذاری و مواردی از این دست آشنا می ساختند.

حضرت آیت الله نوری همدانی اضافه کرد: امروز همه دنیا امام خمینی(ره) را به عنوان پیشگام در مبارزه با استکبار و استعمار می شناسند و از ایشان الگو می پذیرند؛ باید دانست که روز به روز بیداری اسلامی در جهان فراگیر شده و این پدیده در حال درنوردیدن مناطق مختلف جهان است، بنابراین نباید عده ای بگویند انقلاب اسلامی تأثیرگذاری خود را از دست داده است.

استاد برجسته درس خارج حوزه علیه قم با اشاره به ضرورت توجه طلاب و روحانیون به اخلاق تأکید کرد: طلاب باید به گونه ای باشند که هنگامی که در جامعه گام بر می دارند، مردم از رفتارشان اخلاق ناب اسلامی را بیاموزند؛ باید بدانیم که اخلاق از بیان و تبلیغ اثرگذارتر است.

وی با بیان اینکه دشمن سعی می کند با شیعه هراسی و اسلام هراسی جلوی اثرگذاری تشیع در جهان را بگیرد، تصریح کرد: امروز روحانیت باید مبانی ناب تشیع را به جهان معرفی کند و جلوی تبلیغات دشمن را بگیرد؛ غربی ها می پندارند اسلام و تشیع، عقاید خشونت آمیز دارد، بنابراین وظیفه روحانیت امروز تبیین و ترویج عقاید اسلام و تشیع ناب در جهان است.

حضرت آیت الله نوری همدانی با تأکید بر اینکه اسلام نسبت به همه مسائل موجود در جهان پاسخگو است، یادآور شد: طلاب و روحانیون باید مبارز باشند و با خوب درس خواندن سعی کنند همواره در همه مسائل نظرات دین اسلام را تبیین کنند.


اخبار مرتبط

 • سعی شیاطین برای واگرایی هنر و هنرمندان از مفاهیم انقلاب را باطل کنید
 • بر همت رزمندگان دلیر فلسطینی درود می‌فرستم
 • مسلمانان به یاری مردم فلسطین بشتابند
 • پیام تبریک دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین به رهبر انقلاب
 • تکذیبیه دفتر آیت الله نوری همدانی پیرامون اخبار کذب شبکه های معاند + متن
 • دولتی تشکیل شود که انقلابی، عدالتخواه، ضدفساد و معتقد به تحول و جوانان باشد
 • پیام آیت الله نوری همدانی در محکومیت حادثه تروریستی افغانستان
 • حکومت افغانستان برای حمایت از غیر نظامیان چاره‌ای بیندیشد
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  + 6 = 14