حکم اعدام شیخ نمر صادر شد

آیت‌الله النمر
محمد بن نایف وزیر کشور و ولی‌عهد عربستان حکمی صادر کرده که بر اساس آن اجرای حکم اعدام شیخ نمر بدون هشدار قبلی امکان پذیر شده است.

وزارت کشور عربستان با امضای «محمد بن نایف» ولی‌عهد این کشور حکم اعدام شیخ «نمر باقر النمر» روحانی مبارز شیعه این کشور را تأیید کرده که به معنای مجوز به وزارت کشور برای اجرای حکم اعدام او بدون هشدار قبلی است.

محمد النمر، برادر شیخ نمر که از سوی رژیم آل سعود به اتهام عدم اطاعت از ولی‌امر به اعدام محکوم شده اعلام کرد که دادگاه تجدید نظر و دادگاه عالی عربستان به وزارت کشور مجوز اجرای حکم اعدام را داده و این مجوز باید دیوان پادشاهی این کشور ارجاع داده شود که «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان نیز آن را امضا کند.

به این ترتیب مانند «علی النمر» برادر زاده شیخ نمر، امکان اجرای حکم اعدام این روحانی سرشناس شیعه بدون هشدار قبلی به خانواده او وجود دارد.

پیشتر نیز محمد النمر گفته بود وقتی پادشاه عربستان تصمیم بگیرد حکم اعدام علی را اجرا کند؛ وزارت کشور بدون اینکه به ما اعلام کند دست به این کار خواهد زد به همین دلیل ممکن است در صورت اجرای کم خبر اعدام پسرمان را از تلویزیون، رادیو یا رسانه‌ها بشنویم.

در همین راستا «علی الدبیسی» رییس سازمان حقوق بشری عربستان در اروپا در صفحه توییتر خود نوشته که تصمیم دولت عربستان برای اجرای حکم اعدام شیخ نمر به دستور محمد بن نایف ربطی به سازمان‌های حقوقی این کشور ندارد بلکه یک مسأله کاملا سیاسی است که در سایه در حاشیه بودن ملک سلمان نسبت به پرونده‌های احکام سیاسی و زندانیان عقیدتی صورت گرفته است.

وی همچنین پیش‌بینی کرده در پی این اقدام مدافعان حقوق بشر برای دفاع از شیخ نمر فعالیت خواهند کرد و گفت: محمد بن نایف با این کار دولت عربستان را وارد بحران تازه‌ای کرده که دردسرهای پیاپی برای ریاض دست و پا خواهد کرد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 + = 11