آیت الله جوادی آملی: پژوهش و تحقیق وقتی به بار می‌نشیند که زاد و راحله‌اش معارف قرآن و عترت باشد

حضرت ‌آیت الله جوادی آملی تأکید کرد: پژوهش و تحقیق وقتی به بار می‌نشیند که زاد و راحله‌اش همین معارف قرآن و عترت باشد و محقق نیز باید در برابر این آب جوشان، احساس عطش کند.

به گزارش خبرگزاری رسا، همزمان با هفته پژوهش، مسؤولان، اعضای هیأت علمی و پژوهشگران پژوهشگاه علوم وحیانی معارج وابسته به بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.

حضرت آیت الله جوادی آملی در این دیدار با تبریک ایام ولادت امام حسن عسکری(ع) و همچنین فرا رسیدن هفته پژوهش، با اشاره به حدیثی از آن امام همام، اظهار داشت: یک کلمه‌ای از کلمات نورانی امام عسکری(ع) بیان می کنیم که آن در پژوهش ها و تحقیقات ما اثرگذار است؛ حضرت فرمود: «إنّ الوصول الی الله سفرٌ لا یدرک الاّ بامتطاء اللیل»، مستحضرید که در فرهنگ دین، انسان مسافر است، آن هم مسافرِ بی‌وقفه و مرگ به معنای تخلّل عدم بین متحرّک و هدف نیست یعنی در جریان مرگ این‌چنین نیست که یک غفلتی، سکوتی، سکونی و عدمی بین متحرک و هدف باشد، بنابراین ما یک موجود ابدی هستیم و این موجود ابدی اولاً یک توشه ابدی می‌خواهد و ثانیاً یک راحله ابدی می‌خواهد، اگر سفر، سفر طولانی باشد، نه بدون زاد و نه بدون راحله ممکن نیست. وجود مبارک امام عسکری(ع) فرمود پیمودن این سفر طولانی بدون راحله نماز شب، شدنی نیست.

وی ادامه داد: این کار شما بزرگواران محقق و پژوهشگر ازجمله بهترین راحله هاست و هم می‌تواند زاد را تأمین کند، هم می‌تواند راحله را تأمین کند که ان‌شاءالله سفر بی‌خطر داشته باشید، غیر از این اگر باشد مغبونیم، اگر معاذالله کار ما نه به ذات برگشت نه به راحله، آن وقت این سعی مشکور نخواهد بود.

حضرت آیت الله جوادی آملی ابراز داشت: خدا را شاکر باشید که شما بزرگواران در خدمت بهترین زاد و راحله یعنی قرآ‌ن و عترت هستید و نه تنها زاد خوب در قرآن و عترت هست، بلکه این زاد انقلابی و راحله انقلابی است، یک بیان نورانی از حضرت امیر(ع) است که اهل‌بیت را معرفی می‌کند، فرمود ما میدان انقلابیم، به سوی ما بیایید؛ «فَبَادِرُوا الْعِلْمَ مِنْ قَبْل تَصْوِیعِ نَبْتِهِ وَ مِنْ قَبْلِ أَنْ تُشْغَلوا بِأَنْفُسِکُمْ عَنْ مُسْتَثَارِ الْعِلْمِ» مستثار اسم مکان و از ثوره است به معنای انقلاب، فرمود علی و اولاد علی مستثار علم‌اند، فرمود ما انقلاب فرهنگی کردیم، هر روز هم انقلاب داریم چون همیشه حرف تازه داریم. سرّش این است که اینها قرآن ناطق‌اند.

مفسر برجسته قران کریم در بخش دیگری از سخنان خود ابراز داشت: درست است که وجود مبارک حضرت ولی‌عصر(عج) بقیهالله است اما این لقب پرافتخار، بالاصاله برای آن حضرت است اما بالاطلاق برای شاگردان آن حضرت نیز هست، اگر کسی عالم شد نه علم‌فروش، می شود «العلماء باقون ما بَقی الدهر» و همین بقیهالله شامل شاگردان او نیز می‌شود منتها بالتبع و بالعرض، اینکه فرمود: «العلماء باقون ما بَقی الدهر» یعنی همین، این راه باز است.

وی تأکید کرد: بنابراین پژوهش و تحقیق وقتی به بار می‌نشیند که زاد و راحله‌اش همین معارف قرآن و عترت باشد و محقق نیز باید در برابر این آب جوشان، احساس عطش کند.

حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به روایتی از امام صادق علیه السلام در باب فضیلت پژوهش و کتابت بیان داشت: امام صادق(ع) به یکی از شاگردانش فرمود: «فَإِنْ مِتَّ فَوَرِّثْ کُتُبَکَ بَنِیکَ»؛ مبادا تعدادی کتاب بخری و بگذاری در کتابخانه، بلکه خودت کتاب بنویس که فرزندان تو وارث کتاب تو باشند، این را حضرت به همه ما فرمود، پس این راه باز است اگر این راه باز نبود که نمی‌فرمود، منتها «النَّاسُ مَعَادِنُ کَمَعَادِنِ الذَّهَبِ وَ الْفِضَّه»؛ استعدادها فرق می‌کند اما ما به اندازه همّت‌هایمان که از ذات اقدس الهی ان‌شاءالله افاضه بشود، می‌توانیم پیشرفت کنیم.


اخبار مرتبط

 • اقدامات روزآمد حوزه بیشتر اطلاع رسانی شود
 • محورهای پژوهشی و تبلیغى ماه صفر
 • از ایجاد فرقه و تفرقه تا ترور مردم و مسؤولان در دهه نخست انقلاب
 • آیت الله نوری همدانی خواستار توجه به مشکلات معیشتی طلاب شد
 • تأکید آیت الله علوی گرگانی بر ضرورت اجرای طرح هدفمندی مرکز خدمات
 • سعی شیاطین برای واگرایی هنر و هنرمندان از مفاهیم انقلاب را باطل کنید
 • بر همت رزمندگان دلیر فلسطینی درود می‌فرستم
 • مسلمانان به یاری مردم فلسطین بشتابند
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  9 + = 11