کسانی که ارتباط پنهانی با بیگانه دارند دچار مرض نفاق هستند/خودکفایی کشور اقتضای ایمان است/تکیه به بیگانه مانند تکیه بر پای چوبین است

کسانی که ارتباط پنهانی با بیگانه دارند دچار مرض نفاق هستند

حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به مضامین بلند خطبه فدکیه حضرت زهرا(س) تأکید کرد که کسانی که ارتباط پنهانی با بیگانه دارند دچار مرض نفاق هستند.

حضرت آیت الله عبدالله جوادی آملی مفسر برجسته قرآن کریم در درس اخلاق هفتگی خود که در نمازخانه مؤسسه اسراء برگزار شد، با بیان اینکه خطبه فدکیه باید به ماده درسی در حوزه و دانشگاه تبدیل شود، گفت: امروز باید بهترین شرح ها برای این خطبه نورانی انتخاب شده و بزرگان و نخبگان علمی در این زمینه به اظهار نظر بپردازند.

وی با اشاره به فرازهای مختلف خطبه فدکیه اظهار داشت: این خطبه نورانی از پربرکت ترین و ذخیره مندترین معارف دین اسلام است.

حضرت آیت الله جوادی آملی به مضامین عرفانی و فلسفی خطبه فدکیه اشاره و عنوان کرد: حضرت صدیقه طاهره(س) در ابتدای این خطبه نورانی با یک جمله به شبهه ای که در رابطه با خلقت عالم در آن زمان مطرح بود پاسخ داده است؛ عده ای در آن دوران می گفتند «خلق الاشیاء من شیء» محال بوده و همچنین «خلق الاشیاء من لا شیء» نیز محال است و با استناد به این موضوع نظام خلقت را نفی کرده و وجود خداوند را انکار می کردند، از همین جهت حضرت(س) با بیان جمله «خلق الاشیاء لا من شیء» در ابتدای خطبه فدکیه به شبهه مذکور پاسخ دادند، زیرا این جمله به ما می فهماند که جهان با ابتکار خداوند خلق شده و در ساختن آن از هیچ نمونه دیگری الگو برداری نشده است.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: اینکه حضرت زهرا(س) در ابتدای خطبه فدکیه فرمودند «أنا الفاطمه»، از آن جهت است که مردم را متوجه سازند که ایشان همان «فاطمه» ای هستند که پیامبر اکرم(ص) در مدحشان فرمودند «فاطمه پاره تن من است، هر کس او را بیازارد مرا آزرده است».

حضرت آیت الله جوادی آملی اضافه کرد: حضرت فاطمه(س) در بخشی از خطبه فدکیه مردم را نسبت به سابقه جاهلیتشان توجه دادند و فرمودند این پیامبر اکرم(ص) بودند که به اعراب جاهلی عزت بخشیده و دو امپراطوری ایران و روم را رام اسلام کردند؛ اعراب قبل از اسلام میان دو امپراطوری ایران و روم قرار داشتند و از امنیت و عزت برخوردار نبودند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان اینکه افرادی که به صورت پنهانی ارتباط خود را با بیگانگان حفظ می کنند دچار مرض نفاق هستند، اظهار داشت: حضرت زهرا(س) در بخشی دیگر از خطبه فدکیه افرادی را که مسلمان هستند، اما ارتباط خود را با بیگانگان حفظ می کنند تا اگر زمانی اسلام از بین رفت و دشمنان غالب شدند راه فراری داشته باشند را مورد مذمت قرار داده است.

وی در پایان یادآور شد: اینکه حضرت صدیقه طاهره(س) وصیت کردند به صورت مخفیانه در شب کفن و دفن شوند از آن جهت بود که کسانی که به دین آسیب رساندند در مراسم تشییعشان حضور نداشته باشند.

خودکفایی کشور اقتضای ایمان است/تکیه به بیگانه مانند تکیه بر پای چوبین است

حضرت آیت الله جوادی اقتضای ایمان را خودکفایی کشور دانست و گفت: از مصادیق حب الوطن من الإیمان این است که به فکر خودکفایی و عدم وابستگی به بیگانه باشیم.

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هیأت همراه در ادامه برنامه های خود در سفر به شهر مقدس قم، با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله جوادی آملی دیدار و گفت وگو کردند.

حضرت آیت الله جوادی آملی در این دیدار با اشاره به جایگاه رفیع علم «طب»، بیان داشت: در جریان طبابت یک کار وزین بر عهده شماست و آن این است که حرمت «طب» را حفظ کنید و آن را در حد بیطاری تنزل ندهید.

وی ادامه داد: از آنجا که موضوع علم طب «انسان» است، پاسداشت حرمت طب به این است که انسان را حیوان ناطق ندانیم، بسیاری از بیماری ها می تواند در انسان به وجود بیاید که برای آنها نمی توان از طریق آزمایش هایی که روی موش صورت می گیرد درمانی پیدا کرد؛ بیماری هایی مانند اختلاس و احتکار و گرفتن حقوق نجومی را آزمایشگاه موش جواب نمی دهد. در نتیجه باید توجه داشته باشید شما عزیزان پزشک با «انسان» روبه رو هستید و لذا بایستی هم حرمت طب، هم حرمت طبیب و هم حرمت انسان را حفظ کنید.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم ابراز داشت: اکثر بیماری ها مربوط به پرخوری و بدخوری است، دین به ما گفته تا اشتها نداشتید غذا نخورید و قبل از سیر شدن کامل نیز، دست از غذا خوردن بکشید، افرادی که در ماه مبارک رمضان غصه دار می شوند، معلوم می شود که خود را خوب نشناخته اند، این افراد توجه ندارند که غذا باید در خدمت انسان باشد و نه انسان در خدمت غذا.

حضرت آیت الله جوادی آملی تاکید کرد: توجه اصلی باید به مساله بهداشت و پیشگیری از بیماری باشد تا جامعه از هزینه های درمان نجات یابد.

وی با تاکید بر لزوم خودکفایی در زمینه پزشکی به ویژه دارو، بیان داشت: «اعتقاد» است که می تواند طب را بالا ببرد. طب هرگز نباید خود را به اقتصاد وابسته بداند، به فکر پول نباشید، نباید به این دلیل که داروی داخلی ارزانتر از داروی خارجی است آن را تولید کنیم و یا با این تفکر که واردات داروی خارجی مقرون به صرفه است از تولید دارو در داخل صرفه نظر کنیم، بلکه باید بزرگتر بیاندیشیم؛ انگیزه ما باید «خودکفایی و استقلال» باشد نه مساله اقتصاد و منفعت. باید با انگیزه خودکفایی و استقلال به این سمت حرکت کنیم.

مفسر برجسته قرآن کریم ادامه داد: ایمان، اقتضا می کند که خودکفا باشیم؛ اینکه فرمود «حب الوطن من الإیمان» از مصادیقش همین است که انسان به فکر خودکفایی و عدم وابستگی به بیگانه باشد، تکیه به بیگانه مانند تکیه به پای چوبین است.

وی افزود: باید مانند دریا باشیم، دریا مضایقه ای ندارد که به کسی سود برساند اما وابسته به دیگری نیست و لولوء و مرجان را با هنر خود و در دل خود می سازد، این تفکر است که انسان را از وابستگی و حقارت نجات می دهد.

حضرت آیت الله جوادی آملی تصریح کرد: این کشور به لطف الهی همه چیز دارد، منتها باید مسئولین، جوانان را هدایت کنند تا در مسیر صحیح علم و دانش قرار بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: فخر این کشور مردان بزرگ علمی مانند بوعلی و فارابی هستند که نه استادی داشتند و نه کسی توان آن را داشت که شاگردی اینان را کند، این غرور و فرهنگ ملی ماست و این جوانان باید بدانند که  وارثان آنها هستند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم ابراز داشت: فهم یک ملت، پشتوانه واقعی آن ملت است و این استعداد در جامعه ما وجود دارد و ما می توانیم با پاکی و قداست روح، کشور را با عظمت اداره کنیم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 + = 12