تأکید آیت الله نوری همدانی بر پرداخت علمی به صحیفه سجادیه در حوزه

حضرت آیت الله نوری همدانی در پیامی به کنگره بین المللی امام سجاد (ع) تأکید کرد که حوزه های علمیه و مجامع دیگر علمی باید از صحبفه سجادیه توشه بیشتری بردارند.

حضرت آیت الله نوری همدانی در پیامی به کنگره بین المللی امام سجاد(ع) تأکید کرد که امروز یکی از وظایف ما معرفی ابعاد مختلف شخصیت ائمه معصومین علیهم السلام است و حوزه های علمیه و مجامع دیگر علمی باید از صحیفه سجادیه توشه‌ بیشتری بردارند؛ متن این بیانیه بدین شرح است؛

أعوذ بالله من الشیطان الرجیم

 بسم اللّه الرحمن الرحیم

الحمد لله ربّ العالمین و صلّی الله علی جمیع الأنبیاء و المرسلین و الأئمه الهداه المهدیین سیّما خاتم الأنبیاء و خاتم الأوصیاء(علیهما آلاف التحیّه و الثناء) بهم نتولّی و من أعدائهم نتبرّیء الی الله.

باسلام و تحیت به حضورمحترم شرکت کنندگان کنگره حضرت سیدالساجدین علیه السلام که با هدف معرفی شخصیت آن حضرت در حال برگزاریست و تسلیت ایام شهادت حضرت امام حسین علیه السلام و یارانش و شهادت حضرت زین العابدین علیه السلام.

امروز یکی از وظایف ما معرفی ابعاد مختلف شخصیت ائمه معصومین علیهم السلام است و در این میان وجود مبارک حضرت سجاد علیه السلام سراسر زندگی‌اش درس‌ها وحکمت‌هایی است که بسان مشعل فروزان برای جوامع بشری موثرخواهد بود.

اخلاقیات، عبادات، توجه به اجتماع ،عملکردسیاسی، صبر و استقامت در مقابل باحوادث که منجر به برچیده شدن خاندان اموی شد که بنای از بین بردن اصل اسلام را داشته‌اند و  آنچنان کردند که دوره‌ی زندگی امام سجاد علیه السلام سخت ترین و خفقان‌بارترین دوره‌ی ائمه علیهم السلام بود و همه اینها از جریانات برجسته دوران آن حضرت است.

خطبه بلند آوازه آن امام که ارکان حکومت اموی را لرزاند و تا آینده بشر فرهنگ آل رسول صلی الله علیه و آله و سلم را استوار ساخت و بساط ظلم وستم را درهم کوبید و آن ادیب و سخنور عرب آن امام را این گونه توصیف می‌کند: «امَّا علىُّ بن الحسین بن علىّ فلم أرَ الخارجىَّ فى أمره إلّا کالشیعىِّ و لم أرَ الشّیعىَّ إلّا کالمعتزلىِّ و لم أرَ المعتزلىَّ إلّا کالعامىِّ و لم أر العامىَّ إلّا کالخاصىِّ و لم أجد أحداً یَتمارى فى تَفضیلِه و یَشُکّ فى تقدیمه»و یا مجموعه صحیفه سجادیه که زبورآل محمد(ص)شهرت یافت. اثری که بی شک چراغ راه هدایت برای سالکان مسیر حق و عارفان حقیقی بوده و در زدودن رذائل و برجسته کردن فضایل موثراست و بند بند دعاهای صحیفه سجادیه چگونه بندگی ارتباط با خدا را می آموزد، که علامه امینی صاحب کتاب ارزشمند الغدیر می‌گوید عالم بزرگ اهل سنت در نامه ای که در پاسخ اهداء صحیفه سجادیه برایم ارسال کرد نوشت: نه تنها امام زین العابدین بلکه سایر ائمه شیعه را نیز از این اثر ارزشمند شناختم.

این اثر گرانسنگ یکی از کرامات آن حضرت است که عقول بشر را در درک معانی و معارف آن عاجز کرده است و این اثر آنچنان بودکه حاکمان اموی را در محدود کردن آن امام عزیز زمین گیر کرد.

این جلسه ارزشمند می تواند درگسترش این اثرماندگار تأثیرگذار باشد و حوزهای علمیه و مجامع دیگر علمی باید از این صحیفه توشه‌ی بیشتری بردارند. اینجانب خود را بسیار کوچک‌تر از آن می‌دانم که درباره مقام و مرتبه امام سجاد علیه السلام سخنی گفته یا مطلبی را به رشته تحریر در آورم.

در پایان لازم می‌دانم از همه عزیزان برگزار کننده خصوصاً نماینده محترم ولی فقیه در آن استان و تمامی میهمانان محترم، فرهیختگان و اندیشمندانی که در این مجمع حضور دارند تشکر نموده و توفیق همگی را از خداوند سبحان مسئلت می‌نمایم.


اخبار مرتبط

 • ضرورت نگاه تخصصی به مقوله تعلیم و تربیت در حوزه های علمیه
 • تأکید آیت الله نوری همدانی بر حفظ و حراست از دستاوردهای دفاع مقدس
 • پیام شهدا و ایثارگران را با هنرهای رسانه ای به گوش همگان برسانید
 • اثبات امامت با توجه به آیات و روایات
 • تقویت روحیه جهادی و عدم سازش با دشمن؛ عامل پیروزی جبهه مقاومت
 • وظیفه دولت اسلامی فراهم کردن شرایط زندگی برای آحاد مردم است
 • ویژگی های مؤمن از دیدگاه آیات و روایات
 • تمسک به ولایت سدی در برابر نفوذ دشمن
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  3 + 3 =