مهم ترین آسیب های متوجه نظام از منظر آیت الله مکارم شیرازی

حضرت آیت الله مکارم شیرازی تکیه بر ارزش ها، وحدت، ترجیح منافع ملی بر منافع فردی و گروهی و تکیه بر مردم را از مهم ترین عوامل پیروزی انقلاب دانست.حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی عصر امروز در دیدار اعضای ستاد مرکزی بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، با تاکید بر این که همه باید قدر این انقلاب را بدانیم و در حفظ و تقویت آن بکوشیم، ابراز داشت: خدا را شاکریم که با این همه دشمنی و مخالفت ها و کینه توزانی که قصدشان براندازی نظام بود، این انقلاب و نظام از همه این آسیب ها گذشته و الان به چهل سالگی خود رسیده است.

وی ابراز داشت: طوفان های سهمگینی در اطراف ما بوده است؛ اما بحمدلله با توکل به خدا، توسل، اتحاد و تکیه بر ارزش های دینی همه اینها را پشت سر گذاشته ایم، امیدواریم در آینده نیز با همین نگاه بتوانیم طوفان ها و مشکلات را پشت سر بگذاریم.

این مرجع تقلید علل مبقیه انقلاب را همان عوامل محدثه ذکر و تاکید کرد: همان عواملی که سبب شکل گیری انقلاب اسلامی شد همان ها برای تداوم انقلاب اسلامی نیاز است؛ گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی امری مهم است اما باید فکر کنیم آسیب ها دامان انقلاب را نگیرد.

وی اتحاد مردم را از مهم ترین عوامل پیروزی انقلاب اسلامی دانست و گفت: قبل از انقلاب همه دست به دست هم دادند و باعث شدند تا انقلاب به ثمر بنشیند، در رفراندوم جمهوری اسلامی نیز ۹۸ درصد مردم رای مثبت دادند.

اتحاد تبدیل به اختلاف شود منحرف خواهیم شد

این مرجع تقلید ابراز داشت: اگر این اتحاد تبدیل به اختلاف شود بدانید ما منحرف خواهیم شد، باید روز به روز این اتحاد را حفظ کرد، اتحاد با شعار نیست؛ باید عوامل اختلاف را از بین برد و الا با شعار اتحاد حاصل نخواهد شد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی خلوص نیت را از دیگر عوامل پیروزی انقلاب اسلامی دانست و گفت: در آن ایام فکر و ذکرشان پیروزی انقلاب اسلامی بود، مساله مهم دیگر آمادگی برای فداکاری بود، در دوران شکل گیری انقلاب اسلامی و نیز بعد از آن در جنگ تحمیلی جلوه های بی نظیری از این اخلاص و فداکاری به منصه ظهور رسید.

وی با تاکید بر این که دشمنان از همه راه ها برای ضربه زدن به انقلاب وارد شده اند اما به فضل الهی راه به جایی نبرده اند، گفت: اگر این عوامل را حفظ  و تقویت کنیم یقین بدانید دشمنان بعد از این نیز کاری از پیش نخواهند برد.

تحزب و ترجیح منافع حزبی بر ملی از مهم ترین آسیب ها است

ایشان در ادامه با تاکید بر لزوم مراقبت نسب به آسیب هایی که می تواند برای انقلاب و کشور ایجاد مشکل کند، تحزب و ترجیح منافع جناحی بر منافع ملی را یکی از این آسیب ها دانست و گفت: متاسفانه علائم این مساله بعضا در گوشه و کنار پدیدار شده است؛ عده ای که کاری به پیشرفت نظام و کشور ندارند و تنها منافع گروه و حزب شان برای شان مهم است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی تاکید کرد: این که هر گروهی به فکر منافع خودش باشد آسیب بزرگی به انقلاب وارد می کند، این تفکر باید از بین برود، همه به فکر پیشرفت کشور و مبارزه با دشمن باشند بویژه در شرایط فوق العاده حساس کنونی.

برخی نسبت به مسائل اسلامی حساسیت چندانی ندارند

این مرجع تقلید آسیب دیگر متوجه انقلاب را کمرنگ شدن ارزش های اسلامی دانست و گفت: برخی گروه ها نسبت به مسائل اسلامی چندان حساسیتی ندارند، این موضوع سبب کمرنگ شدن ارزش ها می شود، وقتی این گونه شد و اسلامیت رنگ باخت تنها جمهوریت می ماند که امام آن را قبول نکردند؛ بنابراین نباید اجازه دهیم ارزش ها در جامعه کمرنگ شود.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم تجمل گرایی و زندگی اشرافی را از دیگر آسیب های متوجه انقلاب ذکر و تصریح کرد:  اشرافی گری و زندگی تجملاتی فکر انسان را مشغول می کند، بویژه در دوران تحریم ساده زیستی اهمیت مضاعفی پیدا می کند، اگر چنین روحیه ای و سبک زندگی نباشد مشکلات حل نمی شود.

وی بیان داشت: آسیب دیگر فاصله گرفتن از مردم است؛ فاصله گرفتن از توده های مردمی بزرگ ترین آسیب است؛ قبل از انقلاب کسی باور نمی کرد بتوان در برابر تشکیلات شاهنشاهی با آن هیمنه ایستاد اما تکیه بر مردم بویژه اقشار مستضعف و محروم سبب شد که آن رژیم ساقط شود.

عده ای منافع خود را در تضعیف مرجعیت و حوزه می دانند

حضرت آیت الله مکارم شیرازی تاکید کرد: آسیب دیگری که اخیرا پدیدار شده، این است که گروهی برای تضعیف مرجعیت و حوزه ها تلاش می کنند، اینها یک نفر و چند نفر هم نیستند، منافع خود را در این می دانند که حوزه و مرجعیت تضعیف شود، گاهی در مراکز حساس هم نفوذ می کنند این را باید مراقب باشیم.

هرچه داریم به برکت حوزه ها است

استاد درس خارج حوزه علمیه قم با تصریح بر این نکته که ما هرچه داریم از حوزه ها است، تصریح کرد: حضرت امام بر اساس مرجعیت توانست انقلاب را به پیروزی برساند، مرحوم آیت الله کاشانی نتوانست کاری بکند و مظوم هم واقع شد، لکن امام با تکیه بر مرجعیت به میدان آمد و انقلاب به ثمر نشست؛ در عراق می بینیم مرجعیت چه کارهای مهمی انجام می دهد و چه مشکلاتی را حل می کند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی ابراز داشت: باید مراقب باشیم این مساله هم ادامه پیدا نکند و نباید اجازه دهیم عده ای بین بین نظام، حوزه ها و مرجعیت فاصله بیندازند؛ همه باید در کنار هم باشیم.


اخبار مرتبط

 • اقدامات روزآمد حوزه بیشتر اطلاع رسانی شود
 • محورهای پژوهشی و تبلیغى ماه صفر
 • از ایجاد فرقه و تفرقه تا ترور مردم و مسؤولان در دهه نخست انقلاب
 • آیت الله نوری همدانی خواستار توجه به مشکلات معیشتی طلاب شد
 • تأکید آیت الله علوی گرگانی بر ضرورت اجرای طرح هدفمندی مرکز خدمات
 • سعی شیاطین برای واگرایی هنر و هنرمندان از مفاهیم انقلاب را باطل کنید
 • بر همت رزمندگان دلیر فلسطینی درود می‌فرستم
 • مسلمانان به یاری مردم فلسطین بشتابند
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  7 + 8 =