همه برای حل مشکلات با دولت آینده همکاری کنند/ نباید در جامعه توقع بیجا ایجاد کرد

IMAGE634950696518281250حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان توصیه های مهمی خطاب به رییس جمهور منتخب ملت ایران، خواستار اهتمام و توجه جدی وی به مسائل فرهنگی و حل مشکلات اقتصادی جامعه شد و در عین حال تاکید کرد که نباید در جامعه توقعات بیجا ایجاد کرد.

 حضرت آیت الله مکارم شیرازی در دیدار حجت الاسلام والمسلمین روحانی با تبریک انتخاب وی به عنوان رییس جمهور منتخب ملت بزرگوار ایران،‌ تاکید کرد: ما معتقدیم این انتخابات یک عنایت الهی بود؛ من ختم امن یجیب می گرفتم که این انتخابات را به سلامت بگذرانیم و به برکت دعاهای مردم خداوند این انتخابات را به نحو احسن هدایت فرمود به نحوی که قطره خونی از دماغ کسی ریخته نشد.
وی سلامت انتخابات را مورد اشاره قرار داد و با اشاره به این که همه گفتند که انتخابات در سلامت برگزار شد، تصریح کرد: حتی خارجی ها هم به سلامت انتخابات اذعان کردند و در داخل نیز درباره این انتخابات تشکیک و تردید نشد؛ در تمام کشور بحمدالله تنشی سر صندوق ها پیدا نشد این هم جزء عنایات الهی بود.
این مرجع تقلید با بیان توصیه هایی به رییس جمهور منتخب، مساله تورم را مورد اشاره قرار داد و تاکید کرد: تورم مشکل مهم مردم است و سه سرچشمه دارد، یکی تحریم های خارجی است، دیگری سوء تدبیرها بود که در آن هم شک نداریم، سومین عامل بی انصافی بعضی از کسبه و تجار است که متاسفانه با ارز مرجع جنس وارد کردند و به ارز آزاد به مردم فروختند در حالی که چنین درآمدی کسب حرام است و باید آموزش های فرهنگی لازم از طریق رسانه ها و حوزه های علمیه در این راستا صورت گیرد تا چنین بی انصافی هایی در حق ملت صورت نگیرد.
دلیلی ندارد به ۷۰ میلیون نفر یارانه پرداخت شود
این استاد برجسته حوزه نکته ای را نیز درباره مساله یارانه ها بیان و تاکید کرد: چه دلیلی دارد به ۷۰ میلیون یارانه بدهیم، یارانه ها برای ۳۰ الی ۴۰ درصد مردم است؛ اگر به متمکنان ندهیم و به اینها اضافه شود وضع آنها بهتر می شود بدون اینکه هیچ تورم تازه ای اضافه بشود، منتهی این کار آسانی نیست ولی باید انجام شود که آنهایی که نیاز ندارند نگیرند.
 حضرت آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: بعضی از مسئولین می گفتند ما عدالت را رعایت کردیم، در حالی که باید توجه داشت عدالت این نیست که فردی که همه چیز دارد یارانه بگیرد و آنکه هیچ چیز ندارد مساوی با آن باشد، این چه عدالتی است؟ عدالت آن است که از آنها بگیرد و به اینها بدهد؛‌ باید به گونه ای برنامه ریزی شود که یارانه ها به مسیر صحیح سوق داده شود.
 این مرجع تقلید در ادامه به اهمیت مسائل فرهنگی اشاره کرد و با بیان این که در این ۸ سال بی مهری هایی به مسائل فرهنگی اسلامی شد، یادآورشد: می خواستند اوهامی را جانشین عقاید اسلامی بکنند که موفق نشدند و بر اساس آن اوهام بقیه چیزها را سست گرفتند و اهمیت ندادند.
وی متذکر شد: مواد مخدر و آمار طلاق بالا رفته، آمار ازدواج پایین آمده، بدحجابی ها را همه می بینند؛ هر وقت هم خواستند اقدامی بکنند متاسفانه عده ای نه تنها سکوت نکردند بلکه کارشکنی هم کردند و این مساله سبب شد که مسائل فرهنگی رها شود و حتی این امور را به دست متولیان هم ندادند.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی خطاب به رییس جمهور منتخب گفت: انتظار از جنابعالی این است که به مسائلی فرهنگی اهمیت داده شود؛ من معتقدم مسائل فرهنگی روی مسائل اقتصادی و سیاسی هم اثر می گذارد، اگر مردم از نظر فرهنگی و مذهبی پایبند باشند مسائل اقتصادی بهتر سامان و مسائل سیاسی بهتر رشد پیدا می کند؛ اینها در هم تأثیر متقابل دارد.
حوزه های علمیه باید تقویت شوند
وی افزود: نباید فراموش کنیم موضوع مهمی که در برابر دشمن کارآمد و مهم است همان اعتقادات مذهبی است و الا آنها حمله می کردند؛ دشمنان ما می دانند یک عده از جان گذشته طالب شهادت در هر شرایطی در مقابل دشمن می ایستند و آنها از این نیرو و عقیده می ترسند.
 حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر این که متولی حفظ دین انقلاب و کشور حوزه های علمیه است، بیان کرد: باید حوزه های علمیه و مراکز تبلیغی تقویت شوند، صداوسیما همکاری بیشتری بکند و شرایط به گونه ای شود که این مسائل از رهاشدگی درآید.
 این مرجع تقلید ادامه داد: یکی از اساسی ترین کارها در هر کشور این است که مرکزی آمار قوی مطمئن باشد تا همه برنامه ریزی ها بر اساس آن چیده شود،‌ ما تاکنون مرکز آمار قوی فراگیر مطمئن نداشتیم و گاها آمار متناقض ارائه می شود و باید توجه داشت که با این نحو آمار نمی توان برای کشور برنامه ریزی کرد و از شما می خواهیم به این نکته اهمیت دهید.
برای حل مشکلات باید به رییس جمهور منتخب کمک کرد
استاد برجسته حوزه علمیه قم با ابراز امیدواری نسبت به موفقیت دولت ‌آینده، همگان را به همکاری با دولت توصیه کرد و گفت: ان شاءالله مردم، مراجع و حوزه های علمیه هماهنگی می کنند تا مشکلات حل شود.
وی خطاب به رییس جمهور منتخب با بیان این که شما با مشکلات زیادی مواجه هستید ولی با توکل بر خدا مشکلات آسان می شود، یادآورشد: باید به هم مردم هم بگویید که این کارها و مشکلات یک شبه حل نمی شود و نیازمند حوصله و گذشت زمان است؛ مردم اگر انتظار داشته باشند که مشکلات با حضور شما یک شبه حل می شود و معجزه ای صورت می گیرد درست نیست.
 حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی ابراز داشت: باید این مسائل را به مردم گفت تا توقع نابجایی ایجاد نشود چراکه این توقعات نابجا مانع راهتان خواهد بود و یکی از عوامل ایراد کردن افراد بدخواه خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 1 = 5