مدیر حوزه‌ علمیه خراسان : تبادل نظر حوزه قم، خراسان و اصفهان ازضروریات کشور است

farjam_l_143482
مدیر اجرائی حوزه علمیه خراسان تبادل نظر حوزه های علمیه خراسان، قم و اصفهان را ازضروریات امروز کشور عنوان کرد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه، از مشهد حجت الاسلام و المسلمین فرجام در نشست معاونان مرکز مدیریت حوزه علمیه اصفهان با مسئولین مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان در مشهد با بیان این مطلب که برای تبادل تجربه‌ها و استفاده از طرح‌ها و برنامه‌های یکدیگر اینگونه جلسات مفید است، گفت: برگزاری نشست مشترک مدیران حوزه‌های علمیه قم، اصفهان و مشهد از پیشنهادهای مدیر حوزه علمیه مشهد بود که در همین راستا ۳ جلسه در مشهد و ۲ نشست در قم برگزار شد که در نتیجه تفاهم نامه‌های خوبی به اجرا در آمد.

وی تبادل نظرهای مستمر بین این سه حوزه را ضروری عنوان و خاطر نشان کرد: به طور قطع برگزاری این نشست ها انتقال باعث انتقال بسیاری از تجربه‌ها ،هم‌افزایی برنامه‌ ها و از بین بردن ناهماهنگی اداری و اجرایی می شود.

دبیر شورای برنامه‌ریزی مدیریت حوزه علمیه خراسان در ادامه سخنان خود  با اشاره به تفاوت طول مدت سطح چهار در حوزه علمیه خراسان و قم،‌ ابرازداشت: با توجه به این که درس خارج فقه و اصول مرحوم آیت الله فلسفی (ره) در مشهد ۸ تا ۱۰ سال طول می‌کشید، دوره مقطع خارج در این حوزه برای مدت هشت سال تعریف شده است.

وی تصریح کرد: در کنار دروس فقه و اصول مقطع خارج، چهار عنوان تخصصی تفسیری نیز برای طلاب این مقطع در نظر گرفته شده که محصلان آن باید در یکی از این زمینه‌ها دوره مربوطه را بگذرانند.

حجت الاسلام و المسلمین فرجام با اشاره به راه‌اندازی رشته‌های تخصصی ادبیات عرب، فقه و اصول، علوم قرآن، علوم حدیث، فقه مقارن و کلام اسلامی در حوزه علمیه خراسان، یادآورشد: رشته‌های تخصصی در مشهد براساس نیاز و با آیین نامه بسیار دقیق راه‌اندازی می‌شود.

*تحصیل بیش ۳۰طلبه در رشته فقه قضاء در مشهد

وی به راه‌اندازی رشته تخصصی فقه قضاء در مشهد اشاره و خاطر نشان کرد: در این رشته ۱۰۴ واحد درسی با دو گرایش حقوق خصوصی و جزاء در کنار دروس سطح دو و سه با تعریف کارشناسی ارشد پیوسته در نظر گرفته شده که هم اکنون بیش از ۳۰ نفر در این رشته به تحصیل اشتغال دارند.

مدیر اجرائی حوزه علمیه خراسان تأکید کرد: برای اولین بار، رشته تخصصی تبلیغ با گرایش حج و زیارت  نیز در این حوزه راه‌اندازی شده است.

وی با بیان این مطلب که در پشتوانه برنامه‌ریزی این حوزه، کمیسیون‌هایی بر اساس حضور اهل فن تشکیل شده، ابرازداشت: کمیسیون‌های «اجتماعی و ارتباطات»، «تهذیب و اخلاق»، «آموزش»، «پژوهش» و نیز «ستاد تفسیر» که کار کمیسیون مربوطه را دنبال می‌کند، خروجی‌های خوبی داشته و بسیار پرکار، با برکت، مفید و با منفعت همراه بوده است.

حجت الاسلام و المسلمین فرجام با اشاره تشکیل  فعالیت‌های گروه‌های علمی با بهره‌مندی از فضلای حوزه علمیه خراسان را ازدیگر برنامه های این حوزه عنوان و خاطرنشان ساخت: تمام فضلای اهل نظر و فکر این حوزه با این گروه‌ها همکاری داشته و این امر منشأ برکات زیادی شده است


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 3 = 12