عضو کمیسیون فرهنگی مجلس : چراغ قرمز برخی وزرا به خودکفایی؛ تعارض حماسه اقتصادی با وابستگی

عضو هیات امنای اتاق فکر تبلیغ با اشاره به اینکه هیچ‌گاه با مذاکره به پیشرفت‌های هسته‌ای نرسیده‌ایم، گفت: امروز بحث‌های خودکفایی و پژوهش توسط برخی از وزیران و مسئولین متوقف شده است.

خبرگزاری فارس: چراغ قرمز برخی وزرا به خودکفایی؛ تعارض حماسه اقتصادی با وابستگی

حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر  در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار داشت: در تفاهم اخیر هسته‌ای توجه به چند نکته ضروری است و ما نباید تجربیاتی را که با این گروه داشته‌ایم فراموش کنیم زیرا این گروه هیچگاه اجازه استفاده و بهره‌برداری از فناوری هسته‌ای را به ما نداده است.

* هیچگاه با مذاکره به پیشرفت‌های هسته‌ای نرسیده‌ایم

عضو هیات امنای اتاق فکر تبلیغ با اشاره به اینکه ما هیچگاه در پشت میز مذاکره به پیشرفت‌های هسته‌ای نرسیده‌ایم، افزود: ما هر پیشرفتی در بحث هسته‌ای داشته‌ایم بر اساس تلاش‌های ملت ایران و متخصصان این فناوری و هدایت‌های مقام معظم رهبری بوده است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر گروه ۱+۵ با یک منطق قابل دفاع با ما برخورد می‌کرد مسائل ما از همان اول باید حل می‌شد زیرا ما هیچگاه به دنبال ساخت بمب اتم نبوده‌ایم و از نظر اعتقادی نیز با ساخت آن مشکل داریم و اگر امروز گروه ۱+۵ به میز مذاکره آمده دلیلش پیشرفت‌های هسته‌ای است زیرا ما حرف جدیدی در این مذاکرات نزده‌ایم.

* موضوع هسته‌ای بهانه‌ای بیش نیست

عضو هیات امنای اتاق فکر تبلیغ بیان داشت: اگر حتی ما امروز بحث هسته‌ای را فراموش کرده و آن را به طور کامل تعلیق کنیم، باز هم مشکل ما با آمریکا حل نخواهد شد زیرا بحث هسته‌ای بهانه‌ای بیش نیست و مسئله‌ اصلی که حتی با مذاکره هم حل نخواهد شد بحث ایدئولوژی و اعتقاد ما است که یک مزاحمت جدی برای منافع مستکبران جهان ایجاد کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه گروه ۱+۵ باید به ما اطمینان دهد که به دنبال بهانه‌جویی نیست، اضافه کرد: حتی با وجود توافق اخیر هسته‌ای چه اطمینانی وجود دارد که آنها دوباره تحریم‌ها را تشدید نکنند و دوباره با یک بهانه دیگر راه را برای ما سخت نسازند.

* حماسه اقتصادی به معنای ایجاد ارتباط با کشورهای غربی نیست

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: راه اصلی که ما تا به حال در انقلاب اسلامی پیش گرفته‌ایم بر اساس اتکا به توانمندی‌های داخلی بوده که ما می‌توانستیم تحریم‌ها را تبدیل به فرصت کنیم و دولتمردان ما باید به دنبال یک حماسه اقتصادی باشند و البته حماسه اقتصادی ایجاد رابطه با کشورهای غربی نیست.

عضو هیات امنای اتاق فکر تبلیغ ادامه داد: حماسه اقتصادی یعنی اتکا به خودمان را افزایش دهیم و از وابستگی‌های نفتی بکاهیم تا دیگر دشمنان نتوانند برای ما تهدیدی ایجاد کنند اما متاسفانه امروز با چراغ سبزی که غربی‌ها داده‌اند برخی وزیران و شرکت‌ها در بحث خودکفایی عقب‌نشینی کرده‌ و می‌گویند که ما دیگر احتیاجی نیست که تولیدات داخلی داشته باشیم و آن را از کشورهای دیگر خریداری می‌کنیم، که این به معنای وابستگی کامل کشور است.

* اگر غرب به قول خود عمل نکند مجلس برخورد خواهد کرد

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی درباره موضوع هسته‌ای اظهار داشت: امروز با توجه به اینکه طرف غربی قول‌هایی داده باید آن را عملی سازد و اگر خلاف آن عمل کند قطعاً مجلس برخورد خواهد کرد.

عضو هیات امنای اتاق فکر تبلیغ در ادامه بیان داشت: ما امروز به تیم مذاکره‌کننده ایرانی اعتماد کامل داریم اما این به آن معنا نیست که به طرف مقابل هم اعتماد داشته باشیم و در واقع ما به همان مقدار که به طرف ایرانی اعتماد داریم صد چندان نسبت به طرف مقابل بی‌اعتماد هستیم، یعنی احساسمان این است که این امکان وجود دارد که در مذاکرات، تله‌هایی را برای تیم ایرانی ایجاد کنند.

وی با ابراز نگرانی شدید نسبت به وابستگی کشور به غرب بیان داشت: اگر فعالیت هسته‌ای ما کند شود و از آن طرف اقتصاد ما وابسته به اروپا و آمریکا شود، آنها می‌توانند با یک بهانه کوچک دوباره تحریم‌ها را با یک وضع شدیدتری دنبال کنند که آن زمان کار ما بسیار سخت خواهد شد.

* نسبت به وابستگی صنایع با توافق اخیر اعلام خطر می‌کنم

عضو هیات امنای اتاق فکر تبلیغ در خصوص تحریم ۱۷ شرکت ایرانی که طی روزهای گذشته توسط اتحادیه اروپا انجام شد نیز تصریح کرد: این یکی از واقعیاتی است که در حال رخ دادن است و من امروز به عنوان یک نماینده مجلس با توجه به قرارداد اخیر هسته‌ای و وابستگی صنایع ما به غرب احساس خطر می‌کنم زیرا آنها در آن زمان با یک بهانه کوچک در بحث تحریم سریعتر به نتیجه می‌رسند و این بازی در معادلات دشمن است.

* برخی وزیران بحث خودکفایی را متوقف کرده‌اند

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: امروز در بسیاری از صنایع که مستندات آن نیز موجود است که در صورت نیاز رسانه‌ای خواهد شد، برخی وزیران و مسئولین ارگان‌های مهم کشور بحث خودکفایی و پژوهش را متوقف کرده‌اند و می‌گویند مشکلات ما حل شده و دنیا نیازمندی‌های ما را حل خواهد کرد، که باید توجه داشت این موضوع یک تهدید بزرگ است.


یک نظر برای عضو کمیسیون فرهنگی مجلس : چراغ قرمز برخی وزرا به خودکفایی؛ تعارض حماسه اقتصادی با وابستگی

  1. yasin گفت:

    واقعا اگر وزیری چنین تفکری دارد باید از او سئوال شود و حتی اگر لازم شد استیضاح. ما تا بحال از وابستگی کم شر ندیدیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 6 = 11