ارزیابی آیت‌الله حسینی بوشهری از تحولات حوزه

  امروز بیش از هزار نفر از اساتید حوزوی در سطح عالی، در حوزه علمیه قم مشغول تدریس هستند که در گذشته بسیار اندک بودند، همچنین در گذشته دروسی مانند تفسیر بسیار کم بود، در حالی که امروز بیش از ۲۰۰ نفر از اساتید در سطح عالی در حال تدریس تفسیر قرآن کریم می‌باشند.به گزارش خبرگزاری حوزه، آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری، دوشنبه شب در گردهمایی طلاب و فضلای منطقه شرق استان گلستان که در سالن همایش های پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر قم برگزار شد، با استناد به روایتی از نبی مکرم اسلام(ص) اظهار داشت: بر اساس این روایت، خداوند دوست دارد که اثر نعمتش را در رفتار و گفتار بندگانش مشاهده کند.

وی، حضور در حوزه امام صادق(ع) و سربازی امام عصر(عج) را نعمتی بزرگ دانسته و گفت: اثر این نعمت در ترویج فرهنگ اسلام ناب است و طلاب باید نسبت به این مسئله اهتمام جدی داشته باشند.

مدیر حوزه های علمیه با اشاره به روایتی از امیرالمؤمنین(ع) ابراز داشت: حضرت علی(ع) می فرماید “خداوند در هر نعمتی که به بندگانش داده است، حقی را برای خود قرار  داده، کسی که این حق را ادا نماید، نعمت خداوند برای او استمرار خواهد داشت، ولی اگر کسی این حق را ادا ننمود،  خود را در معرض زوال نعمت گذاشته است”.

عضو خبرگان رهبری در ادامه شرایط حوزه علمیه قم را نسبت به گذشته از نظر کیفی و کمی بهتر دانسته و بیان داشت: طلابی که پیش از انقلاب در حوزه های علمیه حضور داشتند، گاهی در بلاتکلیفی به سر می‌بردند، ضمن این که تعداد مدارس و اساتید سطح عالی هم به اندازه کافی نبود، ولی امروز مراکز تخصصی و مشاوره‌ای فراوانی در حوزه علمیه قم تاسیس شده‌اند و خدماتی به طلاب ارائه می‌کنند.

آیت الله حسینی بوشهری به رشد چشمگیر پژوهشگران در حوزه اشاره کرد و ادامه داد: در مورد نویسندگان حوزوی نیز در آن سال‌ها شاید تعدادشان به عدد انگشتان دست نمی رسید، ولی امروز صدها نفر در مجلات و نشریات تخصصی حوزوی مشغول نگارش مطالب مستحدثه هستند که در گذشته حتی میان بزرگان نیز به بحث و بررسی گذاشته نشده بود.

وی به ظرفیت های گسترده تبلیغی به وجود آمده در عصر حاضر اشاره کرد و افزود: گاهی مشاهده می‌کنم که کارشناسان روحانی توانمندی از قم، در شبکه‌های مختلف صدا و سیما حضور می‌یابند و مطالبی را به خوبی و با زبانی شیوا برای مخاطبان بیان می‌کنند، این گونه افراد آبروی حوزه‌های علمیه هستند.

معاون جامعه و روحانیت جامعه مدرسین حوزه درباره وجود اساتید مختلف سطح عالی در تخصص های مختلف در حوزه گفت: امروز بیش از هزار نفر از اساتید حوزوی در سطح عالی، در حوزه علمیه قم مشغول تدریس هستند که در گذشته بسیار اندک بودند، همچنین در گذشته دروسی مانند تفسیر بسیار کم بود، در حالی که امروز بیش از ۲۰۰ نفر از اساتید در سطح عالی در حال تدریس تفسیر قرآن کریم می باشند.

آیت الله حسینی بوشهری با بیان این که خدمات گسترده ای در حوزه انجام شده است که بسیاری نسبت به آن بی اطلاع هستند، افزود: براساس برنامه ریزی صورت گرفته، معاونان و مدیران حوزه های علمیه در مناسبت های مختلف گزارشی از فعالیت های انجام شده و برنامه های آتی ارائه خواهند کرد.

مدیر حوزه های علمیه ادامه داد: حوزه برای حرکت رو به جلوی خود نیازمند همکاری و همیاری تک تک طلاب است؛ بنابراین نباید هیچ گاه میان طلاب و مسئولان حوزه ذره ای فاصله وجود داشته باشد.

آیت الله حسینی بوشهری تصریح کرد: امروز شاهد سیل شبهات اعتقادی و دینی با حمایت مراکزی از آن سوی مرزها در میان مردم هستیم، موفقیت در این عرصه نیازمند همدلی و وحدت است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه در پایان گفت: تلاش حوزویان برای پاسخگویی به شبهات و حضور در میان اقشار مختلف مردم باید بیش از گذشته باشد.

برپایه این گزارش، در پایان این مراسم، طلاب نظرات خود را درباره مسائل مختلف، با مدیر حوزه های علمیه در میان گذاشتند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 + = 12