روحانی در مراسم روز گرامیداشت روز مددکاری: با شعر و شعار به عزت نمی رسیم/ حوصله من برابر تهمت‌ها زیاد است

رئیس جمهور گفت: عده‌ای به نام آنکه باید در برابر ابرقدرت‌ها بایستیم و مبارزه کنیم جیب مردم را زدند و اموال آنها را به غارت بردند.

خبرگزاری فارس: با شعر و شعار به عزت نمی رسیم/ حوصله من برابر تهمت‌ها زیاد است
 به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، حسن روحانی رئیس جمهور پیش از ظهر امروز شه‌شنبه در مراسم گرامیداشت روز مددکاری که در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد، با تاکید بر رویه امیرالمومنین علی(ع) در حمایت از مظلومان و مددجویان جامعه، گفت: علی(ع) یعنی مدد تاریخی و آرامش بشریت و همه انسان‌ها.

وی ادامه داد: مددکاری از داوطلبی آغاز می‌شود و شغلی نیست که به خاطر دستمزد یا مزایا برگزیده شود؛ این شغلی است که از عشق به بشریت و انسان‌ها و آنهایی که در زندگی عادی و روزمره به کمک نیاز دارند آغاز می‌شود.

روحانی با بیان اینکه هر کاری که انسان خود داوطلب آن شود کسی نمی‌تواند جز خداوند مزد آن را بدهد، اظهار داشت: در هر جامعه افرادی هستند که دارای مشکلند و زیبایی جامعه نیز به فرازونشیب و وجود چهره‌ها و لهجه‌های متفاوت است.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه تفاوت جدای از تبعیض و بی‌عدالتی است، گفت: در تفاوت ظهور و بروز استعداد ایجاد می‌شود و زیبایی‌ها به چشم می‌آید.

روحانی مددکار را نیز نیازمند مددرسانی به مددجو دانست و تصریح کرد: مددکاران در جامعه نیز نیاز به مددکردن دارند و کسانی در کار مددرسانی هستند می‌دانند که مددکاری چه لذتی دارد.

وی ادامه داد: مددکار احساس می‌کند که یک وظیفه انسانی و اسلامی را انجام داده و کدام مددکار است که در زندگی خود به یاد بزرگترین مددکار تاریخ نیفتد.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: جهان ما جهان مددکاری است و نکند در فضایی قرار بگیریم که به جای مددکاری به دیگران آزاردهی به دیگران جزو افتخار فردی قرار گیرد؛ افرادی که به قول خودشان و در زبان عامیانه دیگران را ضایع می‌کنند و از آن لذت می‌برند بیمار هستند و ما باید آنها را مددکاری کنیم.

وی با اشاره به تامین برخی نیازهای غذایی کشور از خارج تصریح کرد: هنوز برای تامین برخی مواد غذایی اساسی نیاز به واردات داریم و این برای دولت افتخار نیست که برای نان مردم از بازار دیگران گندم بخرد.

روحانی با تاکید بر اینکه با شعر و شعار استقلال و عزت درست نمی‌شود، اظهار داشت: با فریاد و هوچی‌بازی عظمت کشور چیزی درست نمی‌شود.

وی ادامه داد: آن روزی که دیگران به ما نیاز دارند روز غرور و افتخار ما است؛ البته ملت ما ملت بزرگی است و فرازونشیب‌های مختلفی را نیز پشت سر گذاشته و راه استقامت و استقلال را برگزیده است.

رئیس‌جمهور نیاز امروز کشور به کار، تلاش و فعالیت بیشتر را مورد تاکید قرار داده و افزود: من کاملا به آینده این کشور امیدوارم و می‌دانم ملت از مشکلات نمی‌هراسد.

روحانی گفت: راهی را که باید برگزینیم و هدفی را که باید به آن برسیم در مسیرمان باید حواسمان باشد که حاشیه‌سازان حواسمان را پرت نکرده و مسیرمان را منحرف نکنند.

وی اضافه کرد: باید چراغ راهنما درست علامت دهد و نقشه راه پیش روی ما باشد و در دو راهی‌ها و ۳ راهی‌ها راه درست را انتخاب کنیم وگرنه راه طولانی‌ای را اشتباه می‌رویم که بازگشت از آن هزینه‌هایی را برای ملت ایجاد می‌کند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه نمی‌خواهم در این روز شادی سخنی بگویم که مردم را آزرده کنم، افزود: اما در همین کشور عده‌ای به نام آنکه باید در برابر ابرقدرت‌ها بایستیم و مبارزه کنیم جیب مردم را زدند و اموال مردم را غارت کردند.

وی اضافه کرد: نگذاریم عده‌ای دوباره با شعر و شعار راه بزرگی که ملت در خرداد سال گذشته انتخاب کردند را منحرف کنند.

روحانی با بیان اینکه خداوند به من به عنوان خادم ملت حوصله زیادی داده است، تصریح کرد: اینقدر حرف‌ها را در سایت‌ها می‌خوانم و از جاهای مختلف به گوش من می‌رسد ولی تا امروز بی‌اعتنا بوده‌ام؛ فقط به ذهنم رسید و گفتم که خدایا گویی تو می‌خواهی با این آزارها اجر ما را زیاد کنی.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه امیدوارم ملت ما نیز صبر پیشه کنند و به این رفتارها بی‌اعتنا باشند، افزود: اگر قرار بود به پاسخگویی باشد و هر روز از گوشه‌ای کسی تهمتی برآورد و بخواهیم وقت خود را صرف پاسخگویی کنیم یعنی به اهداف خود نرسیده‌ایم و از مسیر منحرف شده‌ایم.

وی هدف اصلی دولت را مهار تورم خواند و ادامه داد: ما باید تورم را مهار و این اسب سرکش را رام کنیم و در ادامه باید برای جوانان عزیز خود شغل ایجاد کنیم.

روحانی ادامه داد: اشتغال بالاتر از پول است و بیکاری تنها بی‌پولی نیست بلکه آغاز ده‌ها مشکل است، بسیاری از آسیب‌های اجتماعی از طلاق گرفته تا اعتیاد و دیگر مشکلات از بیکاری نشات می‌گیرد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه باید غول بزرگ رکود را که بر اقتصاد کشور سایه انداخته باید از این ملت دور کنیم گفت: باید شرایط رونق اقتصادی را فراهم کنیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: امروز نیاز به مددکاری‌های بزرگ داریم و باید کشور و کل نظام را مدد کنیم.

روحانی اضافه کرد: گاهی خدا برای یاری دین خود نیز از ما مدد خواسته است و جایگاه بلند انسان جایی است که باید به مدد دین خدا بشتابد.

وی با اشاره به مسئولیت بزرگ مددکاران در راهنمایی مددجو به سمت شناخت توانایی‌های خود گفت: اینگونه نیست که اگر کسی بخشی از ذهن و جسمش دارای مشکل است بقیه جوانب بدنش نیز کارایی نداشته باشد؛ باید استعدادهای مددجویان را شکوفا کنیم.

رئیس‌جمهور با تاکید بر نقش موثر مردم در توسعه مددکاری اظهار داشت: این مردم هستند که قدرت بزرگ این کشورند و اگر اشتغال و رونق و فرهنگ می‌خواهیم کار این مردم است.

رئیس‌جمهور با اشاره به نام‌گذاری سال ۹۳ به نام سال اقتصاد و فرهنگ گفت: امسال سال فرهنگ است و البته برخی امسال را خوب شروع نکردند اما هنوز دیر نشده و می‌توانیم آن را درست کنیم.

وی با بیان اینکه امسال سال ادب و احترام است افزود: نمی‌خواهیم کسی نقد نکند و ننویسد که این آزادی حق همه است اما همه به فکر مدد باشیم نه مچ‌گیری و تخریب؛ همه به فکر اصلاح امور باشیم.

روحانی ادامه داد: امسال سال فرهنگ، ادب و هوشیاری است اما در همه امور مهم این جامعه هستند که باید به صحنه بیایند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه تردید نکنید اگر یک گروه داوطلب سرکار بیایند بهتر از ما کارها را انجام می‌دهند گفت: باید کار را به دست مردم بسپاریم و زمینه را برای فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد فراهم کنیم.

روحانی در پایان خاطرنشان کرد: مردم ما آمادگی دارند و همه دستگاه‌ها باید شرایط را آماده کنند.

بنابراین گزارش در ابتدای این مراسم علی ربیعی وزیر تعاون، رفاه و امور اجتماعی گزارشی درباره فعالیت‌های این وزارتخانه در زمینه بهزیستی و خدمت به مددجویان ارائه کرد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 + 9 =