ازدواج مقطع دبیرستان باید جایگزین ازدواج دانشجویی شود

قرائتی
حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با تأکید بر این که اگر افکار غلطی که مانع ازدواج جوانان می شود را کنار بگذاریم شرایط ازدواج برای آنان بیش از پیش فراهم می شود، گفت: با ازدواج دانشجویی مخالفم، باید فرزندان ما در مقطع دبیرستان ازدواج کنند.


حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی شب گذشته در مراسم جشن ازدواج حضرت علی(ع) با حضرت فاطمه(س) با عنوان هلهله فرشته ها که در حسینه شهدای قم برگزار شد، با بیان این که دو چیز باعث می شود انسان آسیب ببیند، اظهار داشت: آن دو غفلت و شهوت است، دوای غفلت نماز و دوای شهوت ازدواج است؛ اگر اهل نمازی ازدواج کند ۷۰ تا ۸۰ درصد بیمه است زیرا راه غفلت و شهوت برای او بسته می شود.

وی با اشاره به این که انسان به هوا، غذا و لباس نیاز دارد، گفت: خداوند می فرماید«هُنَّ لِبَاسٌ لَکُمْ وَ أَنْتُمْ لِبَاسٌ لَهُنَّ»این یعنی بعد از هوا و غذا همسر نیاز سوم بشر است و همانند لباس عیوب را می پوشاند.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با اشاره به آیه«وَ أَنْکِحُوا الْأَیَامَى مِنْکُمْ وَ الصَّالِحِینَ مِنْ عِبَادِکُمْ وَ إِمَائِکُمْ»ابراز داشت: خداوند می فرماید همه برای ازدواج قیام کنید، بهترین دلالی، واسطه شدن برای ازدواج است؛ ازدواج فقط برای جوانان نیست برخی پیرمردها و پیر زن ها هم نیاز به همسر دارند.

وی نیاز پیرمردها و پیر زن های سالخورده را به ازدواج بیشتر دانست و گفت: شاید بسیاری از جوانان تنها به یک منظور همسر بخواهد اما تنها در تهران نزدیک چهارده هزار سالخورده وجود دارد که کسی را ندارند که با آنها حرف بزنند و درد دل کنند به همین دلیل چار افسردگی شده اند.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با تأکید بر این که چند تفکر غلط وجود دارد که مانع ازدواج جوانان می شود، بیان داشت: اول این که می گویند مدرک تحصیلی مان باهم نمی خواند، اگر این حرف درست باشد همه مراجع و علما باید بی همسر بمانند زیرا آنها ۷۰ سال در علوم حوزوی تحصیل می کنند همسرشان هرچقدر هم که درس بخواند باز هم عقب است، اما این قشر بهترین زندگی ها را هم دارند.

وی شهری یا شهرستانی بودن طرف مقابل را برای ازدواج بی اهمیت خواند و گفت: اگر افکار و عقاید دو طرف بایکدیگر هم خوانی دارد باید ازدواج کنند؛ ازدواج شهری و روستایی نمی شناسد.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با اشاره به این که برخی به دلیل این که دختر اول ازدواج نکرده مانع از ازدواج دختران بعدی می شوند، اظهار داشت: شاید دختر اول نخواهد ازدواج کند؛ بعضی چیزها نوبتی نیست بلکه برحسب نیاز است؛ نباید حق کسی که آمادگی دارد را نادیده گرفت.

وی با بیان این که با ازدواج دانشجویی مخالفم و طرفدار ازدواج دبیرستانی ها هستم گفت: من همه دخترانم را  به غیر از یکی در دبیرستان شوهر دادم؛ کسی نیاز به آب دارد مگر می شود بگویید بعد از این که لیسانس گرفتی به تو آب می دهم؟! اگر پدر مادری عمدا ازدواج فرزندشان را به تأخیر بیندازند و آنها به گناه بیفتند، پدر و مادر هم در آن گناه شریک هستند.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با اشاره به آیاتی که خداوند در آنها می فرماید که هستی برای بشر آفریده است، افزود: خداوند  ما را برای بندگی و عبادت آفریده است؛ بهترین عبادت نماز است و بهترین حالت نماز سجده است، خداوند می فرماید در سجده یاد همسر خود باشید و این دعا را بخوانید«خداوندا به من و عیالم رزق و روزی عطا فرما»کسی که به همسرش بداخلاقی می کند و نیش می زند نمازش قبول نیست.

وی با تأکید بر این که معنای ازدواج تشکیل خانواده مستقل نیست، گفت: دختر و پسر می توانند ازدواج کنند هر دو در خانه پدر خود باشند؛ هرگاه شرایط فراهم شد، و پسر شغل پیدا کرد بروند سراغ زندگی خودشان؛ پسر و دختر عقد کرده هر وقت نیاز داشتند هم دیگر را ببینند، این خیلی بهتر از آن است که برخی با جنس مخالف ارتباط حرام برقرار می کنند.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی کمک کردن به برپایی یک ازدواج را بسیار ارزشمند دانست و ابراز داشت: خداوند می فرماید «تَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ»ازدواج بّر است و هرکس می تواند باید کمک کند؛ می شود زندگی را آسان گرفت و جوان ها را متأهل کرد؛ اگر کسی ازدواج کند ثواب یک رکعت نمازش ۷۰ برابر می شود.

وی در پایان به سه شبهه مهدویت پاسخ داد و گفت: فلش یک قطعه بسیا کوچک است که داخلش خالی است اما به وسیله آن می توان هزاران کتاب را به رایانه منتقل کنید؛ وقتی انسان توانست چنین کاری کند خدا که مهندس انسان است هم می تواند علم امام علی(ع) و امام صادق(ع) را به مغز یک بچه سه ساله منتقل کند و او را نیز به امامت برساند.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی در پاسخ به این شبهه که چگونه می شود امام زمان(عج) بیش از هزار سال عمر کند؟ ابراز داشت: اندازه موی ابرو و مژه ثابت اما موهای قسمت های دیگر بدن رشد می کند، همان خدایی که چنین کاری کرده است می تواند عمر همه انسان ها را پیش ببرد اما عمر امام زمان(عج)را ثابت نگه دارد.

وی در توضیح این که چرا امام(عج) غایب شده است، گفت: اگر اداره برق هرچه لامپ نصب کند مردم بشکنند دیگر لامپ وصل نمی کند تا مردم فرهنگ استفاده از آن را پیدا کنند بنابراین به دلیل این که یازده امام را به شهادت رساندند خدا آخرین آنها را با غیبت حفظ کرد تا مردم برای ظهور مهیا شوند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 8 = 13