توصیه های چهارگانه حضرت آیت الله مکارم شیرازی به طلاب

آیت الله مکارم

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی گفت: پیشرفتهایی که نصیب علمای بزرگ شد در سایه خلوص نیت، نظم، پشتکار و پرهیز از آلودگی ها بوده است.

به گزارش ادیان نیوز، این مرجع تقلید دیروز در دیدار جمعی از خواهران طلبه جدیدالورود حوزه های علمیه استان کردستان با اشاره به گزارش مدیر حوزه های علمیه خواهران استان کردستان اظهار داشت: این گزارش ها شان دهنده آن است که حوزه های علمیه بالنده و پیشروست که جای خوشبختی دارد.

او تصریح کرد: می دانیم اسلام از یک محیط جاهلیت برخاست که مملو از خرافات و نادانی ها و جهالتها بود اما عجیب اینکه بیشترین طرفداری از علم و دانش را اسلام نموده است و این خود معجزه است چون آئین باید رنگ محیط به خود بگیرد اما اسلام ضد محیط نادانی بود.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به آیات قرآن کریم گفت: مسجود شدن فرشتگان برابر آدم به دلیل همین دانش بود. اول فرشتگان متوجه این فضیلت آدم نشدند اما بعد از آنکه خداوند علم اسماء را به آدم آموخت و برای فرشتگان بیان کرد تازه فهمیدند علت سجده فرشتگان بر آدم چه بود.

او افزود: از زمان خلقت آدم، بحث علم مطرح بوده است تا اینکه به زمان پیامبر(ص) می رسیم، اولین آیاتی که بر قلب آن حضرت نازل شد، آیات علم بود. قرآن کریم نه تنها علم بلکه قلم را هم تاکید می کند. اگر آیات مربوط به علم و دانش و عالم و دانشمند را جمع آوری کنیم کتاب قطوری می شود.

این مرجع تقلید عنوان کرد: در روایت داریم: «کسی که از مسیری برود و طالب علمی باشد خداوند چند نتیجه به او می دهد: اول دری از بهشت به روی او باز می کند؛ دوم فرشتگان بال و پر خود را پهن می کنند در راهی که طالب علم به سمت درس و مدرسه طی می کند. سوم برای طالبان علم تمام موجودات زمین و آسمان حتی ماهیان دریا استغفار می کنند.»

او ابراز داشت: خواهران طلبه باید قدر خود را بدانید به ویژه آنکه در چنین شرایط و محیطی زندگی می کنید و خداود توفیق بزرگی داده که در این مسیر حرکت کنید و لذا مشمول این روایت هستید. واقعا افتخار کنید به مسیری که در آن قرار گرفتید.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه کردستان جای حساسی است؛ بیان کرد: این آماری که ارائه شد برای من شگفت انگیز و خوشحال کننده بود به ویزه آنکه در بسیاری موارد مدارس حوزه کردستان جزو برترینها بودند.

او در ادامه به طلاب توصیه کرد: اول آنکه درس را برای خدا بخوانید چون در روایت داریم هرچه برای خدا باشد رشد می کند لذا نیت را خالص کنید که نه تنها خود بلکه دیگران هم نجات دهید.

استاد حوزه علمیه قم گفت: دوم آنکه سعی کنید مسلح به سلاح قلم و بیان باشید و سعی کنید تبلیغ کنید و خطابه بخوانید و قلم داشته باشید بنویسید. سوم آنکه سعی کنید منظم باشید و برای وقت خود برنامه ریزی کنید.

او حاضران را به پرهیز از شرکت در مجالس آلوده توصیه کرد و تاکید کرد: علاوه بر این از دوستان ناباب هم بپرهیزید و سعی کنید تمام نمازهایتان اول وقت اقامه شود که اینها باعث موفقیت و پیشرفت است.

آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: پیشرفتهایی که نصیب علمای بزرگ شد در سایه خلوص نیت، نظم، پشتکار و پرهیز از آلودگی ها بوده

است.

او با اشاره به استقبال اهل سنت از تفسیر نمونه گفت: آنچه لازم بوده در خصوص ولایت علی(ع) ذیل آیه ولایت نوشتیم اما اهانتی به دیگر مذاهب نشده است لذا سعی کنید با اخلاق خوب افراد را به مکتب اهل بیت جذب کنید چراکه شما با توجه به فعالیت در آن منطقه جزو مجاهدین فی سبیل الله هستید.

تحصیل ۶۲۸ طلبه در حوزه علمیه خواهران استان کردستان

حجت الاسلام محمد صالحی مدیر حوزه های علمیه خواهران استان کردستان نیز در ابتدای این دیدار  اظهار داشت: مدارس علمیه استان کردستان در سال ۸۹ با ایجاد تشکیلات جدید با عنوان مدیریت استانی فعالیت خود را آغاز کرد .

او اظهار داشت: در حال حاضر در هشت مدرسه علمیه در مقطع سطح دو و سطح سه ۶۲۸ طلبه ادامه تحصیل می دهند.

مدیر حوزه های علمیه خواهران استان کردستان با بیان اینکه در مقطع سطح سه بیجار و قروه مجموعا ۷۶ طلبه و مابقی در سطح دو تحصیل می کنند.

او با اشاره به اینکه فعالیتهایی در بخش های فرهنگی سطح استان بوده است، ابراز داشت: مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان کردستان ۲۱ جلسه شورای علمی پژوهشی با ۲۴۹ مصوبه از سال ۹۰ تا به امروز داشته است.

صالحی گفت: حوزه های علمیه استان کردستان تا به امروز در جشنواره های علامه حلی و بانوی کرامت و رشد ۳، رتبه اول کشوری کسب کرده است و در سال ۹۳ استان کردستان با ۹۷ کرسی رتبه اول کشوری را گرفته است و در بین ۴۶۰ مدسه علمیه سراسر کشور قروه رتبه اول را در برگزاری کرسیها داشته است و کامیاران رتبه دوم را کسب کرده است.

او کسب رتبه برتر وبلاگ نویسی استان کردستان طی ۲۲ ماه متوالی، شرکت ۱۹۹ نفر در مسابقات قرآنی و کسب رتبه های برتر و برگزاری ۳۱ دوره آموزش ویژه مبلغان از جمله فعالیتهای این مدیریت است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 6 = 15