تشریح مهم‌ترین راهبردهای آستان قدس رضوی برای تحقق فرمان‌ مقام معظم رهبری

خبرگزاری فارس: تشریح مهم‌ترین راهبردهای آستان قدس رضوی برای تحقق فرمان‌ مقام معظم رهبری

تولیت آستان قدس رضوی ضمن تأکید بر اینکه فرمان‌ هفت‌گانه مقام معظم رهبری در حکم انتصاب تولیت، مبنای اصلی فعالیت‌های آستان قدس رضوی است، به تبین مهم‌ترین راهبردها، سیاست‌ها و اولویت‌ها برای تحقق این فرمان‌ها پرداخت.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در اجلاس مدیران و سرکشیک‌های خدام آستان قدس رضوی که هم‌زمان با سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) برگزار شد، بابیان اینکه رسول اکرم (ص) از حضرت زهرا (س) و امام رضا (ع) به‌ عنوان «بضعه» یاد کرده‌اند، گفت: این واژه در لغت عربی به معنای سرمایه است و وجه مشترک حضرت زهرا (س) و امام رضا (ع) که باعث شده حضرت رسول از ایشان به‌عنوان سرمایه‌های خود یاد کنند، نقش آن‌ها در دفاع از حریم امامت و ولایت است.

وی بر اهمیت کسب معرفت تأکید و عنوان کرد: میزانی از معرفت اکتسابی است و ما مکلفیم آن را کسب کنیم. اما درنهایت، معرفت مدال افتخاری است که باید خود اهل‌بیت اطهار (ع) عنایت کنند و یکی از جایگاه‌هایی که می‌توان این نشان را دریافت کرد، در کنار مضجع نورانی حضرت ثامن‌الحجج (ع) است.

عضو هیئت‌ رئیسه مجلس خبرگان رهبری از آستان قدس رضوی به‌عنوان جایگاه انسان‌سازی و معرفت یابی یاد و عنوان کرد: مأموریت آستان قدس رضوی نسبت به افرادی که در کنار این مضجع نورانی حاضر می‌شوند، این است که همه زمینه‌ها و تسهیلات لازم برای ارتقای معرفتی آنها را فراهم کند.

وی بابیان اینکه آستان قدس رضوی رسالت فرهنگی مهمی را در راستای رشد، کمال و هدایت نوع بشر بر عهده دارد، اظهار کرد: اینجا دستگاه و سازوکاری است که باید امر زیارت را تسهیل کند، برای نشر معارف قرآن کریم و مکتب اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) همت بگمارد و در جهت توجه به مستضعفان و محرومان عنایت داشته باشد.

اقتضائات و الزامات خدمت

رئیسی بابیان اینکه خادمان و دست‌اندرکاران آستان قدس رضوی باید در اندیشه، انگیزه و عمل، الگو باشند، افزود: هر کاری که برای دیگران حسن و ارزش به‌حساب می‌آید، برای خادمان این مجموعه احسن است و هر امری که برای دیگران ضد ارزش قلمداد می‌شود، برای افراد شاغل و خادم در این دستگاه به‌صورت مضاعف ضد ارزش محسوب می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه مسئول، کارمند، کارگر و خدمت گذار آستان قدس رضوی باید رنگ و بوی رضوی داشته باشند، گفت: انتساب به ائمه اطهار (ع) و به‌طور مشخص حضرت امام رضا (ع) اقتضائات و الزاماتی دارد که همه ما در بخش‌های گوناگون و در رده‌های مختلف تصمیم سازی، تصمیم‌گیری و فرایندهای کاری باید به آنها ملتزم باشیم.

تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: هرچند ما در یک ساختار اداری و دارای ضابطه مشغول به کار هستیم و هر کس در این ساختار وظایفی بر عهده دارد، اما همه باید نسبت به هدف اصلی و کلانِ هدایت، کمال و رشد دلدادگان این آستان ملکوتی احساس مسئولیت کنند.

رئیسی سپس با اشاره به راهبردهای هفت‌گانه مقام معظم رهبری در حکم انتصاب تولیت آستان قدس رضوی، گفت: همه خدمتگزاران آستان قدس رضوی مخاطب رهبر معظم انقلاب هستند و باید برای تحقق آنچه در این حکم آمده اعتقاد قلبی و اهتمام عملی داشته باشند.

وی تحقق فرمان‌ها مقام معظم رهبری را نیازمند تدوین سند راهبردی در بخش‌های برنامه‌ریزی و اندیشه‌ای دانست و گفت: علاوه بر این در بخش تعیین اولویت‌ها نیز باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که تحقق این اهداف و منویات تسریع شود.

بهره‌گیری از نظرات اندیشمندان

عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با اشاره به طرح نظرات گوناگون در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری، اظهار کرد: عموم نخبگان و علاقه‌مندان می‌توانند نظرات خود را مطرح کنند و ما در قالب کارگروه‌هایی در حوزه زیارت، فرهنگی، اقتصادی و امداد محرومان و مستضعفان تمام نظرات واصله را بررسی و در صورت تائید کارشناسی، اجرایی خواهیم کرد.

تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر ضرورت بهره‌گیری از نظرات صاحبان اندیشه با توجه به نظرات کارشناسی و اجتناب از شتاب‌زدگی، افزود: بخشی از وظایفی که بنده بر عهده‌دارم، به‌عنوان تولیت و متناسب با وظایفی است که نسبت به هر وقف و موقوفه‌ای وجود دارد و در نظر فقها و بزرگان نیز تصریح‌شده است. اما سخن ما در مقوله مدیریت است که هم جای پیشنهاد و انتقاد دارد و هم امکان شنیدن حرف‌های جدید و بهره‌گیری از روش‌های نو را فراهم می‌کند.

رئیسی از آستان قدس رضوی به‌عنوان «کشتی در حال حرکت و رو به تعالی» یاد و عنوان کرد: اگر نیازی به تغییر در روش‌ها وجود داشته باشد، باید در حین حرکت انجام شود.

وی با بیان اینکه به نام مبارک حضرت رضا (ع) و آستان قدس رضوی ظرفیت‌های عظیمی در این مجموعه شکل‌گرفته است، تأکید کرد: در ۳۷ سال اخیر با تلاش‌های ارزنده فقید سعید، حضرت آیت‌الله واعظ طبسی گام‌های مؤثر و بلندی در جهت توسعه مجموعه برداشته‌شده است و امروز هم ما باید این ظرفیت عظیم را در راستای انجام مأموریت‌ها و تعالی و کمال بیش‌ازپیش مورداستفاده قرار دهیم.

خدمات هدفمند باشد

رئیسی در بخش دیگری با تأکید بر اینکه خدمات آستان قدس رضوی در حوزه‌های مختلف باید هدفمند باشد، گفت: محصول ما در آستان قدس رضوی چه در حوزه‌های فرهنگی و چه در بخش‌های خدماتی و اقتصادی باید متفاوت باشد.

وی با بیان اینکه همه خدمات و تولیدات ما باید شور و سابقه رضوی داشته باشد، افزود: ورود ما به بخش‌هایی هم چون تعلیم و تربیت، تربیت‌بدنی، تولید، خدمت‌رسانی به مردم و … به‌ تنهایی اقدامات شایسته‌ای است که برکاتی نیز دارد، اما آنچه نباید کم‌رنگ و فراموش شود و همه کارها باید در راستای تحقق آن صورت پذیرد، اهداف و رویکردهای اصلی آستان قدس رضوی است.

آستان قدس رضوی؛ برخاسته ازمردم و برای مردم

عضو هیئت‌ رئیسه مجلس خبرگان رهبری از آستان قدس رضوی به‌عنوان نهادی برخاسته از مردم و برای مردم یاد و تصریح کرد: محقق شدن اهداف متعالی موردنظر، قطعاً نیازمند همکاری همه دستگاه‌هاست و کلید اثربخشی کارهای ما همکاری همگان خواهد بود.

تولیت آستان قدس رضوی، همکاری عتبات مقدس را در این زمینه مهم دانست و گفت: این همکاری در سطح داخل کشور و جهان اسلام، می‌تواند الگوسازی و الگوپذیری را نهادینه و اجرایی کند.

سیره ائمه در توجه به محرومان

رئیسی در ادامه به تبیین مهم‌ترین رویکردهای آستان قدس رضوی متناسب با فرمان‌ها مقام معظم رهبری پرداخت و با اشاره به مسئله حمایت از محرومان و مستضعفان، خاطرنشان کرد: این موضوعی است که در سیره همه ائمه اطهار(ع) و به‌طور ویژه حضرت رضا(ع) وجود داشته و در آستان قدس رضوی نیز تاکنون نگاه خوبی در ارتباط با افراد نیازمند درون سازمان مطرح بوده است. اما امروز سخن ما فراتر از سازمان آستان قدس و در سطح مجاوران و همسایه‌های امام رضا(ع) در مشهد مقدس، استان خراسان رضوی و ورای آن است.

وی با اشاره به اینکه فقر و محرومیت مسئله‌ای کلان به‌حساب می‌آید، تأکید کرد: بر این اساس ما بنا داریم در حد توانایی خودمان نسبت به مسئله محرومان، فقرا و مستضعفان اقداماتی را انجام دهیم و در این راستا به‌طور حتم هر کاری را که بر اساس نظر کارشناسی قابلیت اجرا داشته باشد، پیگیری می‌کنیم.

تولیت آستان قدس رضوی بابیان اینکه رسیدگی به محرومان و مستضعفان محدود به مشهد و استان نمی‌شود، گفت: البته مسئولیت و مأموریت ما نسبت به مجاوران بارگاه منور رضوی بیشتر است.

احداث زائرسراهای ارزان‌قیمت

رئیسی در ادامه از زائر محوری به‌ عنوان اولویت کاری در آستان قدس رضوی نام برد و توضیح داد: تاکنون نیز در تصمیم‌گیری‌های آستان قدس رضوی اولویت با زائران بوده است. اما مسئله مدنظر ما در نقاط اختلاف و تلاقی رفاه و آسایش زائر با سایر مسائل اقتصادی، اجتماعی و … است که در همه این شرایط نیز باید زائران در اولویت قرار گیرند.

وی با اشاره به توسعه کالبدی حرم مطهر رضوی، گفت: توسعه وسیعی در بارگاه منور حضرت رضا(ع) به وجود آمده که این بنای باشکوه حاصل آن است و نسبت به حفظ آن نیز مسئولیم و باید اهتمام داشته باشیم. اما در راستای رفاه زائران، به‌ویژه افرادی که از نظر اقتصادی متوسط و ضعیف هستند نیز باید نگاه ویژه‌ای ایجاد شود.

تولیت آستان قدس رضوی با طرح این سؤال که جایگاه زائران متوسط و ضعیف در مشهد مقدس کجاست؟ اظهار کرد: این افراد باید در حسینیه‌ها، مساجد، خانه‌های شخصی و … ساکن شوند. البته برخی از مردم عزیز مشهد نیز درهای خانه‌های خود را به روی این بزرگواران گشوده‌اند که جای تشکر نیز دارد. اما آنچه ما امروز باید پیگیری کنیم احداث زائرسراهایی به نام مقدس امام رضا(ع) است که افراد کم‌درآمد با حداقل هزینه بتوانند در آن‌ها ساکن و به زیارت حضرت رضا(ع) مشرف شوند.

وی با اشاره به اقداماتی که پیش‌ازاین در حوزه احداث زائرسراهای ارزان‌قیمت در مشهد انجام‌شده است، گفت: ما باید با استفاده از همه ظرفیت‌ها و با محوریت آستان قدس بتوانیم در راستای ارائه خدمات بهتر به زائران گام برداریم.

رئیسی، از افرادی که تاکنون به‌هیچ‌عنوان امکان تشرف به زیارت حضرت رضا(ع) را نداشته‌اند، یاد و تصریح کرد: باید با بهره‌گیری از توانمندی تشکل‌های خودجوش و انقلابی در راستای فراهم کردن امکان زیارت برای این گروه نیز گام‌های جدی برداریم.

افزایش بهره‌وری در اقتصاد

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه به تبیین اولویت‌های حوزه‌های عمرانی و اقتصادی پرداخت و تأکید کرد: پروژه‌های نیمه‌تمام در برابر اموری که باید آغاز شود، اولویت دارد.

وی هم‌چنین افزایش بهره‌وری را به‌عنوان مهم‌ترین مؤلفه موردنظر در فعالیت‌های اقتصادی مطرح و عنوان کرد: باید بازنگری نسبت به فعالیت شرکت‌های اقتصادی صورت پذیرد و وضعیت شرکت‌های زیان‌ده نیز تعیین تکلیف شود.

استیفای حقوق موقوفات

رئیسی درباره مسئله موقوفات نیز تصریح کرد: نسبت به وقف و استیفای حقوق موقوفات هیچ‌گونه اغماضی نخواهیم داشت و به وظیفه شرعی خودمان عمل می‌کنیم. البته در بخش‌هایی که محدودیت‌هایی ازنظر دریافت حقوق شرعی موقوفه از محرومان و مستضعفان وجود دارد، باید امور را مدیریت کنیم.

تولیت آستان قدس رضوی هم‌چنین بر مسئله عمل دقیق به نیات واقفان و توسعه وقف تأکید و عنوان کرد: در این راستا می‌توانیم زمینه وقف‌های مشارکتی را نیز فراهم کنیم و از سرمایه‌های اندک در راستای وقف‌های بزرگ بهره ببریم.

تنوع‌بخشی به تولیدات فرهنگی

رئیسی در بخش دیگری از احکام و اهداف (غایات) به‌عنوان دو وجه شریعت یاد و عنوان کرد: در آموزه‌های دینی ما در کنار احکام، مسائلی هم چون تزکیه و تعلیم و تربیت به‌عنوان اهداف نهایی دین مطرح‌شده است که ما به‌عنوان کارگزاران و خدمتگزاران این آستان نورانی باید در راستای تحقق آن‌ها تلاش مضاعف داشته باشیم.

وی سپس به مسئله فعالیت‌های فرهنگی اشاره و عنوان کرد: همه‌کار‌های ما برای این است که زائران بتوانند با آسایش به بارگاه منور رضوی مشرف شوند و در جوار مضجع نورانی حضرت، برنامه آینده زندگی خود را رقم بزنند. تحقق این امر نیز نیازمند آن است که از ظرفیت فعالیت‌های فرهنگی بیش‌ازپیش استفاده کنیم.

تولیت آستان قدس رضوی نقش نخبگانی که توفیق خدمت در بارگاه منور حضرت رضا(ع) دارند را در این زمینه مهم قلمداد کرد و گفت: این افراد سرمایه‌های عظیمی هستند که می‌توانیم در کنار خدمتشان به بارگاه منور رضوی، از ظرفیت فکری آن‌ها نیز بهره ببریم.

رئیسی هم‌چنین بر ضرورت تنوع‌بخشی به تولیدات، محصولات و فعالیت‌های فرهنگی تأکید و عنوان کرد: ما باید بتوانیم متناسب با تنوع مخاطبان در سطح جهان، محصولات متنوعی را تولید و عرضه کنیم.

گفتمان غالب؛ انقلاب، امام و رهبری

وی با اشاره به اینکه یکی از ثمرات انقلاب اسلامی ایران شکوفایی موقوفات و توسعه آستان قدس رضوی بوده است، افزود: گفتمان غالب در حوزه‌های تبلیغی و فرهنگی آستان قدس رضوی نیز باید گفتمان انقلابی امام راحل و مقام معظم رهبری باشد.

تولیت آستان قدس رضوی هم‌چنین بر نقش‌آفرینی این نهاد در مسائلی هم چون اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری مطرح می‌شود، تأکید و عنوان کرد: مبلغان حرم مطهر رضوی می‌توانند در کنار کلام ارزشمندشان در حوزه‌های مختلف، مسائلی هم چون جلوگیری از اسراف، قناعت، خرید کالاهای داخلی و … را نیز مطرح کنند که همه این‌ها منجر به ترویج فرهنگ اقتصاد مقاومتی در جامعه می‌شود.

وی افزود: افزون بر این بخش‌های اقتصادی نیز باید نسبت به این موضوع احساس وظیفه کنند و اقداماتی محسوس و متمایز را رقم بزنند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 + = 13